Reportáž - Na Staroměstském náměstí v Praze se u projekční stěny sešlo několik tisíc fanoušků. Prvotní sebedůvěru vystřídalo zklamání.
Únava vyhrála - nad fotbalisty i nad fanoušky
Únava vyhrála - nad fotbalisty i nad fanoušky | Foto: Ludvík Hradilek

Ulice v hlavním městě plné hulákajících a počmáraných těl. Taková byla Praha fotbalová.

Centrem pouličního fotbalového šílenství bylo Staroměstské náměstí s obří obrazovkou a tisícovkami přihlížejících českých fanoušků, které obepínal prstenec cizinců ze všech koutů světa. Fotbal tak uprostřed náměstí vystavěl babylonskou věž.

Po fandících Ghaňanech ale jakoby se slehla zem. Mezi oslovenými Afričany převažovali Nigerijci, kteří zhruba půl na půl fandili oběma jedenáctkám.

Jediným Ghaňanem, respektive Ghaňankou, na kterou jsme narazili, byla přibližně pětadvacetiletá slečna postávající před jedním z barů v ulici Ve Smečkách.

Neznajíc pravidla hry, což přiznala, tipla správně výsledek celého utkání na 2:0 pro své krajany.

Naproti tomu na první pohled zasvěcený Nigerijec ve vedlejším baru ještě v polovině druhého poločasu tvrdil, že Česko určitě vyhraje.

Staromák jako opařený

Poté, co na úvod zápasu padl první gól do české sítě, panovala na náměstí spíše střízlivá atmosféra, kdy bylo slyšet jen ojedinělé skandování a vyvolávání jmen našich hráčů.

Číšníci s českou vlajkou na tvářích roznášeli v blízké restauraci cizincům skrytým za dvoumetrovým oplocením oddělujícím je od rozvášněného davu, nápoje a talíře s jídlem a jen občas, v těch nejlepších gólových šancích, zapomněli na to, že jsou v práci a pohledem "viseli" na vzdálené obrazovce.

Staromák šílející

Někteří fanoušci ale vytrvale s lahví piva Braník v jedné ruce, s cigaretou v druhé a několika promile alkoholu v krvi opakovali fotbalovou mantru: Olé, ole, ole, olé...vyhrajeme, vyhrajeme. Závěr utkání ukázal, že jejich věštecká koule byla pravděpodobně zakalená.

Na konci prvního poločasu se obloha nad náměstím téměř vyjasnila a i aktivita přítomných nabrala na intenzitě.

Při každé větší akci v brankovišti jednoho z týmů se náměstím linul ohlušující skřekot, z něhož šlo jen nesnadno odhadovat, který manšaft má ve středu Prahy více příznivců.

Po gólu, který vstřelil v 82. minutě Ghaňan Sulley Ali Muntari někteří čeští fanoušci opouštěli své optimističtější kolegy, kteří zřejmě doufali, že Češi v posledních několika minutách vyrovnají nebo ještě lépe: ujmou se vedení.

(Ne)očekávané překvapení z Guinejského zálivu

Nestalo se tak a čeští fotbalisté prohráli 2:0 v historicky prvním zápase s africkou Ghanou.

Češi si tak mohou rozšířit své povědomí o této africké zemi postavené na informacích o podivných obchodních aktivitách bývalého sociálně-demokratického poslance o poznání, že hrají dobrý fotbal.

A ke světové ikoně s ghanským pasem, kterou je Generální tajemník OSN Kofi Annan, můžeme připojit i některé rychle běhající fotbalisty z evropských velkoklubů.