Praha zatím nemusí ztišit hluk na magistrále, řekl soud

Pavel Baroch
11. 4. 2009 12:45
Marný boj o snížení decibelů pod hygienické limity
Běžný obrázek pražské dopravy
Běžný obrázek pražské dopravy | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Pražský magistrát se zatím úspěšně vyhýbá tomu, aby na frekventované magistrále v ulici 5. května snížil hluk pod platné hygienické limity.

Nyní získal od Nejvyššího soudu odklad, který se může změnit až ve vítězství magistrátu nad obyvateli rušné ulice, kterým pod okny projede každý den až sto tisíc aut.

Soud rozhodl, že Praha zatím nemusí s hlukem dělat nic. A to až doby, než soudci projednají magistrátní odvolání proti loňskému rozhodnutí pražského městského soudu, který Praze nařídil, že do roka musí decibely v jedné z nejrušnějších ulic v zemi snížit pod platné hygienické limity.

Lidé z ulice 5. května se nemíní se současným stavem smířit. "Rozsudek městského soudu stále platí, magistrát měl něco udělat," řekla Aktuálně.cz Alžběta Rajchrtová, zástupkyně sdružení obyvatel postižených magistrálou.

Aut na magistrále přibylo

Představitelé sdružení hodlají například vystoupit na jednání dopravního výboru magistrátu anebo znovu napsat soudu, protože situace se na magistrále od loňska ještě horšila. Aut zase přibylo.

Praha se brání, že za dvanáct měsíců nemohla s hlukem nic udělat. Navíc obvinila obyvatele ulice 5. května, že znemožnili výstavbu protihlukových stěn před svými okny.

"Zpracovali jsme projekt na výstavbu protihlukových stěn v této oblasti a na tuto investici již bylo vydáno i stavební povolení. Nestaví se pouze proto, že se občanské iniciativy proti povolení odvolaly. Jsou to ony, kdo v této chvíli řešení blokuje," řekl Aktuálně.cz mluvčí pražského magistrátu Jiří Wolf.

Stěna by nás od hluku stejně neochránila

Pankrácké občanské sdružení ovšem tvrdí, že protihlukové stěny - jak je magistrát navrhl - sníží decibely jen nepatrně, a to ještě pouze lidem, kteří žijí v nižších patrech. Takže toto řešení nepokládá za účinné.

Most je jednou z nejdůležitějších pražských komunikací.
Most je jednou z nejdůležitějších pražských komunikací. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Zástupkyně sdružení Alžběta Rajchrtová navíc tvrdí, že protihlukové stěny by Praha postavila jen v případě, pokud by tamní obyvatelé souhlasili se stavbou nových nájezdových ramp pro automobily, čímž by se dopravní situace ještě zhoršila.

Kvůli plánovaným rampám už sdružení podalo na hlavní město žalobu.

Přes den dosahuje hluk v ulici 5. května, kudy projíždějí desítky tisíc aut například na brněnskou dálnici, hranice až 77 decibelů, v noci se blíží k 70 decibelům. Podle hygienických limitů je maximální hranice 60 decibelů ve dne a 50 v noci.

Primátor Pavel Bém tvrdí, že nepříjemný stav na magistrále se zlepší až poté, co budou dokončeny obchvaty Prahy.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy