Čínského prezidenta v Praze vítají vlajky a billboardy v čínštině. Asijská tradice, vysvětlil Tvrdík

Čínského prezidenta Si Ťin-pchinga při návštěvě v České republice přivítají billboardy s nápisem "Vítejte v České republice" a vlaječky, které už ve středu firma Eltodo začala vyvěšovat na Vítězném náměstí v Praze 6. Zařídila to Smíšená česko čínská komora vzájemné spolupráce, kterou ovládá bývalý ministr obrany ve vládě Miloše Zemana Jaroslav Tvrdík. Pražský magistrát s vyvěšením vlajek souhlasil, ohradil se ale starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. Podle Tvrdíka je to součástí asijské tradice a v Praze visely i korejské vlajky při návštěvě jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje.
Billboard "Vítejte v České republice", hned vedle se nápis Z lásky k Česku mění na "Changhong".
Billboard "Vítejte v České republice", hned vedle se nápis Z lásky k Česku mění na "Changhong". | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Společnost Eltodo už ve čtvrtek začala v Praze na Vítězném náměstí vyvěšovat čínské vlajky, které mají na Velikonoční pondělí přivítat čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který do Česka přijede na státní návštěvu na pozvání prezidenta Miloše Zemana.

Foto: Jakub Plíhal

Podle mluvčího pražského magistrátu Víta Hofmana namontování vlajek na sloupy iniciovala čínská ambasáda. Jejich vyvěšení ale zařídila a zaplatila Smíšená česko čínská komora vzájemné spolupráce, kterou vede Jaroslav Tvrdík, bývalý ministr obrany v Zemanově vládě. 

"Magistrát pouze žádali o souhlas, a my jsme řekli, že ano. Vlajky se věší už dnes, protože by se to o svátcích nestihlo. Třicátého března by se měly zase sundat," popisuje Hofman.

Jaroslav Tvrdík akci nechtěl blíže komentovat, pouze napsal, že přivítání hlavy své země je součástí asijské tradice. "Nedávno úplně stejným způsobem přivítaly svoji prezidentku jihokorejské firmy a instituce při její návštěvě v ČR," uvedl. A na důkaz zaslal fotografii jihokorejské vlajky vedle české a také fotografie čínských vlajek ve Velké Británii a Americe.

Starosta Prahy 6: Tohle je už přes čáru

Proti takové formě přivítání se však ohradil starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. "Chápu, že státní návštěvě se sluší připravit přivítání se všemi poctami, které předepisuje protokol a dobré způsoby. Lézt ale někomu do zadnice tím, že po městě vyvěšuji vlaječky jeho země, mi přijde přes čáru, zvláště v případě, že se jedná o stát, se kterým nemá Česká republika žádný bližší vztah," uvedl skrz svého mluvčího.

Kritizoval vedení Prahy, že vyvěšování vlajek odsouhlasilo. "Mrzí mě, že vedení hlavního města České republiky se snaží takto přihlouplým způsobem zavděčit hradnímu pánovi, kterému se v krátké době podařilo zničit téměř vše, co zde od roku 1989 bylo pracně vybudováno," napsal.

Minulý týden byly zmatky kolem toho, kdo si zamluvil několik ulic a míst v Praze pro shromáždění na podporu delegace Čínské lidové republiky. Původně pražský magistrát uváděl jako organizátora Česko-čínskou obchodní komoru. Ta to ale odmítla, v pátek ale organizátora změnil na Česko-čínskou obchodní asociaci, která sídlí v areálu asijské tržnice Sapa v pražské Libuši na stejné adrese jako dalších 45 firem a organizací. Nemá webové stránky a kontakt na ni se redakci nepodařilo dohledat.

Část Lán se v pondělí uzavře, místní se bojí o koledu

Čínský prezident navštíví o Velikonočním pondělí Miloše Zemana na zámku v Lánech, obec proto musela přijmout bezpečnostní opatření. Od sedmi hodin ráno až do jedenácti večer budou uzavřené některé silnice a do určitých částí obce bude možný vstup jen pro lidi, kteří tam bydlí a mohou to prokázat.

Občané se na Facebooku už začali bát, že to naruší tradiční koledování. "Znamená to, že nemůžou děti na hodovačku?" ptá se jedna z obyvatelek Lán.

Na Hradě se bude střílet

Jednadvacet výstřelů z děla mohou ve čtvrtek mezi sedmou a osmou hodinou ranní zaslechnout lidé pohybující se v blízkosti Pražského hradu. Hrad už varoval občany. Děla vystřelí na zkoušku před pondělní návštěvou čínského prezidenta v Praze. Původně měla zkouška proběhnout v úterý, kvůli teroristickým útokům v Bruselu se ale zrušila a z děl se bude střílet ve čtvrtek.

Starosta obce Karel Sklenička ale obavy vyvrací. "Uzavřená bude velice malá část obce, jedna komunikace a kousky komunikací k tomu přilehlých. Z devadesáti procent bude obec normálně otevřená," uvedl Sklenička s tím, že obyvatelé domů v uzavřených oblastech tam samozřejmě vpuštěni budou.

"Návštěvy zkontroluje a doprovodí policie. S koledníky počítá, do dvanácti hodin je budou pouštět," vysvětluje starosta. Připomíná, že je to ochrana i pro obyvatele. "Důvody jsou jasné, zvlášť po tom, co se stalo v úterý v Bruselu," říká.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy