Čínského prezidenta v Praze vítají vlajky a billboardy v čínštině. Asijská tradice, vysvětlil Tvrdík

Markéta Hronová Lukáš Prchal Markéta Hronová, Lukáš Prchal
23. 3. 2016 16:43
Čínského prezidenta Si Ťin-pchinga při návštěvě v České republice přivítají billboardy s nápisem "Vítejte v České republice" a vlaječky, které už ve středu firma Eltodo začala vyvěšovat na Vítězném náměstí v Praze 6. Zařídila to Smíšená česko čínská komora vzájemné spolupráce, kterou ovládá bývalý ministr obrany ve vládě Miloše Zemana Jaroslav Tvrdík. Pražský magistrát s vyvěšením vlajek souhlasil, ohradil se ale starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. Podle Tvrdíka je to součástí asijské tradice a v Praze visely i korejské vlajky při návštěvě jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje.
Billboard "Vítejte v České republice", hned vedle se nápis Z lásky k Česku mění na "Changhong".
Billboard "Vítejte v České republice", hned vedle se nápis Z lásky k Česku mění na "Changhong". | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Společnost Eltodo už ve čtvrtek začala v Praze na Vítězném náměstí vyvěšovat čínské vlajky, které mají na Velikonoční pondělí přivítat čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který do Česka přijede na státní návštěvu na pozvání prezidenta Miloše Zemana.

Foto: Jakub Plíhal

Podle mluvčího pražského magistrátu Víta Hofmana namontování vlajek na sloupy iniciovala čínská ambasáda. Jejich vyvěšení ale zařídila a zaplatila Smíšená česko čínská komora vzájemné spolupráce, kterou vede Jaroslav Tvrdík, bývalý ministr obrany v Zemanově vládě. 

"Magistrát pouze žádali o souhlas, a my jsme řekli, že ano. Vlajky se věší už dnes, protože by se to o svátcích nestihlo. Třicátého března by se měly zase sundat," popisuje Hofman.

Jaroslav Tvrdík akci nechtěl blíže komentovat, pouze napsal, že přivítání hlavy své země je součástí asijské tradice. "Nedávno úplně stejným způsobem přivítaly svoji prezidentku jihokorejské firmy a instituce při její návštěvě v ČR," uvedl. A na důkaz zaslal fotografii jihokorejské vlajky vedle české a také fotografie čínských vlajek ve Velké Británii a Americe.

Starosta Prahy 6: Tohle je už přes čáru

Proti takové formě přivítání se však ohradil starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. "Chápu, že státní návštěvě se sluší připravit přivítání se všemi poctami, které předepisuje protokol a dobré způsoby. Lézt ale někomu do zadnice tím, že po městě vyvěšuji vlaječky jeho země, mi přijde přes čáru, zvláště v případě, že se jedná o stát, se kterým nemá Česká republika žádný bližší vztah," uvedl skrz svého mluvčího.

Kritizoval vedení Prahy, že vyvěšování vlajek odsouhlasilo. "Mrzí mě, že vedení hlavního města České republiky se snaží takto přihlouplým způsobem zavděčit hradnímu pánovi, kterému se v krátké době podařilo zničit téměř vše, co zde od roku 1989 bylo pracně vybudováno," napsal.

Minulý týden byly zmatky kolem toho, kdo si zamluvil několik ulic a míst v Praze pro shromáždění na podporu delegace Čínské lidové republiky. Původně pražský magistrát uváděl jako organizátora Česko-čínskou obchodní komoru. Ta to ale odmítla, v pátek ale organizátora změnil na Česko-čínskou obchodní asociaci, která sídlí v areálu asijské tržnice Sapa v pražské Libuši na stejné adrese jako dalších 45 firem a organizací. Nemá webové stránky a kontakt na ni se redakci nepodařilo dohledat.

Část Lán se v pondělí uzavře, místní se bojí o koledu

Čínský prezident navštíví o Velikonočním pondělí Miloše Zemana na zámku v Lánech, obec proto musela přijmout bezpečnostní opatření. Od sedmi hodin ráno až do jedenácti večer budou uzavřené některé silnice a do určitých částí obce bude možný vstup jen pro lidi, kteří tam bydlí a mohou to prokázat.

Občané se na Facebooku už začali bát, že to naruší tradiční koledování. "Znamená to, že nemůžou děti na hodovačku?" ptá se jedna z obyvatelek Lán.

Na Hradě se bude střílet

Jednadvacet výstřelů z děla mohou ve čtvrtek mezi sedmou a osmou hodinou ranní zaslechnout lidé pohybující se v blízkosti Pražského hradu. Hrad už varoval občany. Děla vystřelí na zkoušku před pondělní návštěvou čínského prezidenta v Praze. Původně měla zkouška proběhnout v úterý, kvůli teroristickým útokům v Bruselu se ale zrušila a z děl se bude střílet ve čtvrtek.

Starosta obce Karel Sklenička ale obavy vyvrací. "Uzavřená bude velice malá část obce, jedna komunikace a kousky komunikací k tomu přilehlých. Z devadesáti procent bude obec normálně otevřená," uvedl Sklenička s tím, že obyvatelé domů v uzavřených oblastech tam samozřejmě vpuštěni budou.

"Návštěvy zkontroluje a doprovodí policie. S koledníky počítá, do dvanácti hodin je budou pouštět," vysvětluje starosta. Připomíná, že je to ochrana i pro obyvatele. "Důvody jsou jasné, zvlášť po tom, co se stalo v úterý v Bruselu," říká.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy