Statečnosti ubývá, potřeba je i dnes. Praha vzdala hold parašutistům, kteří zabili Heydricha

ČTK Domácí ČTK, Domácí
18. 6. 2017 12:02
Pětasedmdesáté výročí smrti sedmi parašutistů, kteří 27. května 1942 zaútočili na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, si na Karlově náměstí v Praze připomněly stovky lidí včetně vrcholných politiků. Zabití jednoho z klíčových postav nacistické hierarchie patří k nejdůležitějších akcím čs. válečného odboje.
Premiér Sobotka na připomínce boje čs. parašutistů v pražské Resslově ulici.
Premiér Sobotka na připomínce boje čs. parašutistů v pražské Resslově ulici. | Foto: ČTK

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka i další čelní politici uctili v neděli u chrámu sv. Cyrila a Metoděje památku parašutistů, kteří v roce 1942 připravili a uskutečnili úspěšný útok na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Památku hrdinů československého odboje přišli vedle premiéra uctít ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), primátorka Prahy Adriana Krnáčová (ANO) nebo náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

Průvod lidí, kteří za doprovodu vojenské kapely postupně kladli květiny a věnce k památníku na zdi chrámu, byl dlouhý zhruba sto metrů.

Přítomni byli i členové obce legionářské v dobových britských uniformách a s historickými prapory.

Noční pieta

Již v noci se uskutečnila pietní mše, které se zúčastnily desítky lidí. Kardinál Dominik Duka při ní řekl, že vzory, jakými byli oni parašutisté, potřebujeme.

"I pro mě jsou tito parašutisté povzbuzením, aby se člověk nikdy nevzdával. Přesně tak, jak to oni odpověděli nacistům na jejich marné výzvy, aby se vzdali," uvedl s tím, že pokud máme takové vzory, jako je sedm parašutistů z krypty kostela Cyrila a Metoděje i odkaz jejich statečného chování, považuje za povinnost ke kryptě chodit, dokud toho bude schopen.

Po nedělní ceremonii a kladení věnců pokračovala připomínka uvnitř pražského chrámu sv. Cyrila a Metoděje, kde proběhly panychida za parašutisty a jejich spolupracovníky i vzpomínkový akt u pamětní desky v kryptě.

Na Karlově náměstí mezitím pokračuje dvoudenní víkendová akce, připomínající 75 let od úspěšného atentátu a smrti všech zúčastněných parašutistů po boji s Němci v kryptě chrámu v Resslově ulici.

V jižní části náměstí vyrostl dobový stanový tábor československých letců v Británii. Program sestává z komentovaných prohlídek i ukázek výcviku československých vojáků a parašutistů.

K vidění jsou veteránské vozy, zbraně, motocykly i děla, a také ukázky výcviku parašutistů včetně nácviku útoku na jedoucí automobil.

Klíčová událost odboje

Útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha je považován za jednu z nejvýznamnějších akcí českého odboje.

Zaútočili na něj parašutisté Jan Kubiš a Jozef Gabčík 27. května 1942, Heydrich zraněním podlehl 4. června. Po atentátu nastal v protektorátu teror a masové popravy, jejichž vrcholem bylo v červnu 1942 vyhlazení Lidic a Ležáků.

Parašutisté z výsadku Anthropoid se přes tři týdny skrývali, nakonec je v kryptě chrámu svatého Cyrila a Metoděje Němci vypátrali na základě zrady jednoho z nich, Karla Čurdy.

Následný boj 18. června 1942 nepřežil ani jeden z parašutistů. V kryptě padli Gabčík, Kubiš, Josef Valčík, Adolf Opálka, Josef Bublík, Jan Hrubý a Jaroslav Švarc.

Když jsem negativy držel poprvé v ruce, ovládly mě silné emoce. Později mi došlo, jaký vzácný nález držíme v rukou, říká k objevu fotek historik Michal Burian, kurátor výstavy Tváře odvážných. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy