Praha se bojí zákazu kouření. Aby udržela pořádek, rozdává kuřákům popelníky a povolala hlídky

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
30. 5. 2017 20:10
Už nyní Praha řeší potíže s nedopalky v ulicích a kanalizaci města. S novým zákonem, který omezuje kouření v restauracích, nepořádku pravděpodobně ještě přibude. V rámci osvětové kampaně tomu chce magistrát a Praha 1 zabránit třeba i tím, že rozdává v ulicích stovky mobilních popelníků.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Praha - Hlavní město se obává nově rozšířeného zákazu kouření, který od úterní půlnoci platí i v restauracích a barech. Jednak přibudou na ulicích oharky - těch je už nyní hodně, hloučky kuřáků před podniky navíc můžou být hlučné a rušit své okolí.

Magistrát proto nakoupil čtyři stovky speciálních nástavců na cigaretové krabičky - přesněji mobilních popelníků. "Ty v úterý v rámci akce Chceme čistší město rozdávali pracovníci města kuřákům, které potkali v ulicích," řekl radní hlavního města Daniel Hodek (ČSSD). Nástavce mají uzavíratelný popelník, kam lze nedopalek odhodit. Ten tam vydrží a později stačí obsah vysypat do popelnice.

Nedopalky jsou, jak říká Hodkova kolegyně radní Jana Plamínková (STAN), nebezpečné pro životní prostředí. To vedlo k myšlence přesvědčit kuřáky v Praze - domácí i turisty - aby dávali před chodníky přednost odpadkovým košům. "Cigaretový nedopalek není jen nepořádek na zemi, ale jeho obsah kontaminuje přírodu jedovatými látkami, což si málokdo uvědomuje," řekl Plamínková.

Rozdávání popelníků je jen jedna část osvětové kampaně, kterou organizuje magistrát společně s radnicí Prahy 1. Kromě toho chce na magistrátu prosadit jednorázový, ale důkladný úklid centra Prahy. "Chtěla bych na ulicích i v parcích odstranit zašlou špínu ze zákoutí, kam se technika běžně nedostane. S tím bychom odvezli i staré nedopalky," řekla radní. 

V následujících dnech dostanou informační letáky hosté desítek podniků především na Starém Městě, kde se zhusta koncentrují i turisté, kteří přijeli do Prahy i popíjet. Dozví se z nich základní fakta o nebezpečnosti nedopalků - například to, že tvoří skoro třetinu světového odpadu a že se rozkládají až patnáct let. Málo lidí třeba ví, že je nevhodné odhazovat nedopalky do kanalizace.

"V nedopalku je kolem tří tisíc látek, některé jsou nebezpečné, škodlivé, dokonce jedovaté, a část z nich se rozkládá ve vodě," upozornila Plamínková. Dodala, že čistírna odpadních vod řadu takových látek neumí odstranit, takže pak znečišťují Vltavu a dostanou se i do půdy. Naopak jako smetí v komunálním odpadu není zbytek cigarety tak nebezpečný, protože ho spalovna v Malešicích dokáže bezpečně zlikvidovat.  

Druhý a ještě složitější problém je hluk. Obyvatelům centra Prahy dlouhodobě vadí rámus v okolí barů a klubů především v blízkosti Dlouhé ulice. Podle Hodka se nyní může situace ještě zhoršit, když na chodnících přibudou skupiny kuřáků. Praha 1 proto zavedla "antikonfliktní týmy", které budou hlídat nejen odhazování odpadků na zem, ale zaměří se i na příliš hlasitou zábavu.

"Poslali jsme provozovatelům podniků dopis, aby se na změnu připravili," řekl Hodek a tím, že mnoho barů už před své podniky postavilo popelníky. Například klub Roxy v Dlouhé ulici si pronajal prostor ve vnitrobloku a izoloval ho, aby vytvořil místo, kde kuřáci nebudou rušit obyvatele okolních domů.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy