Praha ukázala nový navigační systém. Na cedulích využije specifické "pražské" písmo

Praha ukázala nový navigační systém. Na cedulích využije specifické "pražské" písmo
Informační cedule o směru jízdy a stanicích by měly být blíže vstupu, nikoliv až na nástupišti.
Informace na cedulích informačního systému dostanou novou strukturu napříč sítí metra.
...
V Praze je nedostatečná navigace pro pěší v rámci centra města i na okrajích. Nový navigační systém to změní v podobě větších a přehlednějších cedulí.
Foto: Pražská integrovaná doprava
ČTK Domácí ČTK, Domácí
5. 4. 2022 14:22
Zástupci Prahy v úterý představili nový navigační systém hlavního města. Regionální organizátor pražské integrované dopravy na něj vloni vyhlásil soutěž. Modernizovaný systém má propojit a ucelit nyní roztříštěné orientační prvky a také zlepšit množství a kvalitu informací poskytovaných Pražanům a návštěvníkům města, například s využitím elektronických prvků a online dat.

"Určující barevností jsou tmavé pozadí a bílé informace. V metru jsou doplněny lineárním akcentem v tradičních barvách linek, nově i s modrou linkou D. Pro pěší navigaci pak užíváme akcentů v barvě oranžové," řekl ke společnému návrhu studií Side2, architektonického studia A69 - architekti a Superior Type ředitel grafického studia Side2 Tomáš Machek. Nový orientační systém je určen pro pěší, automobily, cyklisty nebo MHD.

Nadzemní prvky by podle vítězného návrhu měly nově doplnit například směrovníky, které budou navigovat k památkám, službám či ke vstupům do metra pro znevýhodněné osoby, a obelisky s informacemi pro pěší. Od umístění map na obeliscích si město slibuje nárůst obliby pěší chůze oproti jízdám hromadnou dopravou na kratší vzdálenosti. Pro popisy tabulí bude sloužit nově navržené písmo Prague Citizen.

Regionální organizátor pražské integrované dopravy (ROPID) dvoukolovou soutěž na podobu jednotného informačního systému pro veřejnou dopravu a prostranství Prahy vyhlásil v roce 2021. Úkolem designérů bylo navrhnout komplexní řešení, které usnadní veřejnosti pohyb po metropoli.

Vítěze dvoufázové soutěže vybrala porota z 16 přihlášených týmů. V porotě zasedli mimo jiné architektka a urbanistka Pavla Melková, informační designérka Veronika Egger, ředitel ROPID Petr Tomčík a náměstek pražského primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě).

První nové navigační cedule chce město podle náměstka Scheinherra instalovat v létě. Navigace pro pěší podle vítězného návrhu se tak objeví třeba na pěší trase mezi Staroměstským náměstím a pražským Výstavištěm. Pražský dopravní podnik bude systém testovat během léta na stanicích Palmovka a Háje.

To, že se stávající cedule nebudou za nové vyměňovat plošně, avizoval už dříve primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti). K výměně značení a orientačních prvků se tak bude přistupovat v rámci oprav plánovaných z jiných důvodů.

Projekt jednotného informačního systému české metropole se připravuje od roku 2017. Současná podoba navigačního systému pochází z minulého století. Stávající systém je podle Scheinherra roztříštěný a jeho prvky mají na starosti různí správci. Sjednocení by tak podle něj mělo i zlevnit správu a údržbu.

Vítězný návrh - nová grafika hl. m. Prahy | Video: Magistrát hl. m. Prahy
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Na italském ostrově Ischia dál pátrají po možných obětech půdního sesuvu

Na italském ostrově Ischia dnes záchranné složky po celonočním nasazení pokračují v pátrání po možných obětech sobotního půdního sesuvu, uvedla agentura DPA s odvoláním na místní média. Podle úřadů je stále pohřešováno jedenáct lidí, nejméně jedna osoba v sesuvu zahynula.

Vedení prefektury v jihoitalské Neapoli by se dnes ráno mělo sejít k dalšímu krizovému jednání. Dopoledne by měla zasednout také italská vláda, aby v regionu vyhlásila výjimečný stav. Nutné je to mimo jiné proto, aby mohly být rychle uvolněny finanční prostředky.

Záchranné práce hasičů, policie a civilní ochrany komplikují pokračující bouře a déšť. Evakuováno bylo na 130 osob. Neapolská prefektura v sobotu pozdě večer uvedla, že 13 lidí utrpělo zranění a jedenáct lidí považuje za nezvěstné. Potvrzena byla smrt jedné ženy.

V noci na sobotu zasáhly středomořský ostrov v Neapolském zálivu bouřky a silné deště, které způsobily vážné škody zejména ve městech Casamicciola a Lacco Ameno na severním pobřeží Ischie. Směs půdy a kamení se na některých místech valila ulicemi, do moře bylo strženo několik aut.

Oblast je považována za rizikovou z hlediska sesuvů půdy. Podle odborníků byly snahy o nápravu situace v posledních letech nedostatečné, uvedla DPA.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Francouzská lyžařská střediska letos otevřou později a budou šetřit energii

Lyžařská střediska ve Francii letos kvůli teplému podzimu a nedostatku sněhu otevřou později než v předchozích letech a chystají se s ohledem na vysoké ceny energií zavádět úsporná opatření. Například alpské středisko Val Thorens zahájí provoz tento víkend, tedy o týden později než původně předpokládalo. V nadcházející sezoně chce šetřit například omezením provozní doby sněhových děl nebo snížením teploty uvnitř budov. Napsaly o tom agentury Reuters a AFP.

Střediska Val d'Isère a Tignes, která plánovala pustit lyžaře na sjezdovky tento víkend, se nakonec otevřou až 3. prosince. Kvůli vyšším teplotám tam dlouho nemohla pracovat sněhová děla, a v nižších polohách proto na sjezdovkách není dost sněhu.

"Při rozhodování jsme se řídili zdravým rozumem, nabídka pro naše klienty musí být kvalitní," uvedl Olivier Simonin ze společnosti Val d'Isère Téléphériques, která stejnojmenné středisko provozuje.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na pohřbu oběti střelby v Nashville se střílelo, jsou dva zranění

Na pohřbu mladé ženy v americkém městě Nashville, která nedávno zemřela na následky střelného poranění, se střílelo. Zatím neznámý pachatel zahájil v sobotu palbu z projíždějícího auta a zranil dva lidi, zatímco odcházeli z kostela, kde se konal smuteční obřad, napsala agentura AP s odvoláním na policii.

Policisté pátrají po černém autě, z něhož mohlo střílet i více lidí, přičemž palba zasáhla osmnáctiletou ženu do nohy a pětadvacetiletého muže do pánve. Ani jedno ze zranění není život ohrožující, uvedl mluvčí nashvillské policie Don Aaron.

Někteří smuteční hosté podle něj byli ozbrojeni a střelbu na auto opětovali, popsal policejní mluvčí. Střelba se odehrála ještě před tím, než byla rakev s pozůstatky devatenáctileté Terriany Johnsonové vynesena z kostela.

Johnsonová zemřela v polovině listopadu a policie pátrá po sedmnáctiletém mladíkovi, jehož podezírá z její vraždy. Policisté se domnívají, že začal střílet na automobil s Johnsonovou poté, co se tato žena před tím dostala do potyčky s jeho sestrou. Vypadá to na nějaký druh sporu mezi dvěma skupinami lidí, uvedl Aaron.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čína informuje o dalším nejvyšším denním přírůstku nakažených koronavirem

Čína za uplynulých 24 hodin zaznamenala nejvyšší denní přírůstek nákazy koronavirem od začátku pandemie. Testy tam odhalily 39 791 nových případů infekce, přičemž 3709 nakažených vykazovalo příznaky nemoci covid-19 a dalších 36 082 infekcí bylo asymptomatických. S odvoláním na zdravotnické úřady o tom dnes informovala agentura Reuters. Média zároveň informují o protestech proti pandemickým opatřením v některých čínských městech.

Čínské úřady o den dříve hlásily do té doby nejvyšších 35 183 nově prokázaných případů koronaviru za den, z nichž 3474 bylo symptomatických.

Čínští zdravotníci rovněž zaznamenali v sobotu jedno úmrtí v souvislosti s koronavirem. O den dříve neevidovali žádnou smrt v důsledku covidu-19, píše Reuters s tím, že počet úmrtí v zemi podle oficiálních údajů dosáhl počtu 5233.

Počet nakažených koronavirem v Číně v poslední době narůstá a úřady v rámci politiky takzvané nulové tolerance zpřísňují protikoronavirová opatření. Ta jsou poměrně velmi striktní a podnítila nespokojenost v zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy