Praha před kolapsem: Tisíce kamionů hledají objížďku

Vendula Křížová
20. 8. 2008 16:08
Uzávírka na Jižní spojce zablokuje celou metropoli

Praha - Hlavní město se blíží k hodině, po níž podle prognóz dospěje k dopravnímu kolapsu.

Úderem třiadvacáté hodiny se uzavře Lanový most na Jižní spojce - jednom z hlavních průjezdů městem.

Bypass zavřeného úseku, kudy denně projede na sto tisíc automobilů, nemůže podle odborníků tolik aut pojmout.

Experti také říkají, že uzavírka Lanového mostu zprodstředkovaně ovlivní dopravu v celé zemi.

"Pro nás by bylo nejideálnější, kdyby se lidé tomu místu úplně vyhnuli," říká Tomáš Mrázek, mluvčí Technické správy komunikací.

Vyhněte se Praze

Jak objet lanový most

Lanový most (Jižní spojka) Praha

Objížďky vedou v obou směrech přes Průmyslovou a Švehlovu ulici. Ve směru na Prahu 9 budou kamiony i auta sjíždět z Jižní spojky před Lanovým mostem na Švehlovu. Ve směru na Prahu 5 pak z Jižní spojky odbočí na Štěrboholské radiále.

Cesta od Boleslavi a Hradce:
Možné je jet (také ve směru od Kolína či Kutné Hory) ulicemi Černokostelecká, vlevo Úvalská, vpravo V Olšinách, Vršovická, kolem stadionu Slavie a přes Bohdalec na Jižní Spojku, anebo z Úvalské přímo ulicí Na Padesátém, vpravo do Průběžné a vlevo ulicí V Korytech na Jižní Spojku.

Cesta od Strakonic:
Přes most Závodu míru, Břežanským údolím a dále například na Jesenici a Říčany.

Od Barrandovského mostu:
Vyhnout se lze vpravo po Brněnské ve směru na Brno, přes Jižní Město na Uhříněves a dále k východu nebo dále po dálnici D-1 až do 11. km. Odtud pak po silnici č. II/101 na Říčany.

MHD:
Autobusové linky 154 a 177 na objezdových trasách jezdit po kolejích, aby se nedostávaly do zácpy.

Doba uzavření:
Most bude uzavřen od čtvrtka 21. 8. od 23 hodin do neděle 24. 8. do 24 hodin v obou směrech pro veškerou dopravu.

Očekávají se hodinové kolony. Policie, úřady i autokluby vyzývají, aby lidé raději jeli hromadnou dopravou, nebo Prahu zdaleka objeli.

Podle pražského magistrátu sjede z Jižní spojky během pátku až 2000 nákladních aut. To znamená 84 kamionů za hodinu, více než jeden za minutu. Místní komunikace nejsou na takový nápor připraveny.

Římsa se vyklonila

Uzavírku mostu vyžaduje jeho oprava. Jeden z nosníků totiž poklesl o pět centimetrů a jedna z říms se vyklonila. Už nyní je doprava na Jižní spojce omezena. Většina nákladních automobilů musí most objíždět přes Strašnice a Hostivař. Od pátku se k nim přidají i osobní automobily.

Objízdných tras je několik. "Předpokládáme, že 50 procent osobních vozl pojede po Švehlově, 20 procent po Českobrodské, 20 procent po Černokostelecké a deset procent vozidel se rozptýlí na ostatní komunikace," odhaduje ředitel odboru dopravy na magistrátu Jan Heroudek.

Především v pátek bude podle něj uzavírka velkým problémem.

Jeďte metrem, jděte pěšky. Auto nechte doma

K tomu, aby se řidič uzavřenému místu vyhnuli, nabádají kromě pražských úřadů také sdružení autodopravců. "Už teď je tam situace strašná, takže očekávám nejhorší," uvádí jeho mluvčí Martin Felix a to přesto, že víkendový provoz bývá až o třetinu slabší. Krizové však podle něj bude až pondělí.

"Hodně přepravy se dá pozdržet během těch tří dní, ale po víkendu už pojede všechno. Stejně jako po Velikonocích, kdy jsou v úterý fronty až na okraj Prahy," dodává.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy