Praha po tramvajích mění i náladu. Pravice dostala úder

Zdeněk John
13. 10. 2012 19:48
ODS a TOP 09 mají štěstí, že se v Praze nekonaly i krajské volby, říká sociolog Herzmann
TOP 09 předloni vyhrála v Praze parlamentní volby i volby do městského zastupitelstva, letos nepostoupila ani do jednoho ze soubojů o senátorské křeslo
TOP 09 předloni vyhrála v Praze parlamentní volby i volby do městského zastupitelstva, letos nepostoupila ani do jednoho ze soubojů o senátorské křeslo | Foto: Jakub Novák

Praha - V Praze se po linkách tramvají a autobusů radikálně mění také preference voličů. Ukazují to výsledky prvního kola senátních voleb v pražských obvodech, ale také výsledky krajských voleb v blízkých obcích, kam z Prahy jezdí MHD.

Nepříjemná je tato zpráva hlavně pro ODS, pro niž bylo hlavní město dlouholetou nedobytnou baštou.

Direkt zprava od Pražáků

Ale ODS není v průšvihu sama. Direkt od Pražáků dostala i další pravicová strana, TOP 09. Strana, která předloni vyhrála v Praze parlamentní volby i volby do městského zastupitelstva, se nedostala ani do jednoho ze soubojů o senátorské křeslo.

Ve třech ze čtyř obvodů, v nichž se v Praze v pátek a v sobotu volilo, má velké potíže i Nečasova strana. Někde až nepřekonatelné.

Třeba v Praze 2 kandidátka ODS Milena Kozumplíková vůbec nepostoupila do druhého kola, v Praze 4 sice herec Tomáš Töpfer prošel, ale větší naději na úspěch za týden má vzhledem k předpokládané podpoře voličů neúspěšných kandidátů jeho konkurent, sociální demokratka Eva Syková.

V Praze 8 vůbec poprvé v senátních volbách v hlavním městě uspěl komunista. Jiřímu Dolejšovi, vítězi 1. kola, bude sekundovat Daniela Filipiová (ODS), ale to jen díky pouhým 98 hlasům, o které předběhla sociálního demokrata Martina Potůčka. Pouze v Praze 12 Tomáš Grulich (ODS) uhájil pozice, ale čeká ho za týden nepřehledný souboj se sociálním demokratem Františkem Adámkem. Velkou voličskou podporu tu přitom získal třetí komunista Petr Šimůnek.

Na cestě do Vídně a do Berlína

Praha zlevicověla a dost možná se přiblíží sousedním metropolím Berlínu a Vídni, které jsou tradičně sociálnědemokratické.

"Velkým štěstím pro pravici se zdá být fakt, že v Praze se letos hlasuje jen o senátorech," napsal v komentáři pro Aktuálně.cz sociolog Jan Herzmann.

Pravice, především ODS, ale neztrácí jen v samotné Praze. Důvod zkoumat, co se děje, má i v obcích, s nimiž je spojena pupeční šňůrou, i když už leží ve Středočeském kraji.

Například v Brandýse nad Labem - Staré Boleslavi v krajských volbách před čtyřmi lety drtila ODS konkurenty ziskem 38 procent, nyní ji v pátek a v sobotu volilo jen 18,5 procenta. To ODS ve městě tradičních svatováclavských slavností poslalo až za sociální demokraty.

Obce, na které je (byl) spoleh

I tam, kde si může už předem odškrtnout vítězství, ODS ztrácí. Jeden příklad: v Jirnech u Prahy ji v roce 2008 při posledních volbách do krajského zastupitelstva volilo 46 (!) procent lidí, nyní 26,8 procenta.

"V tradiční baště české pravice je momentálně o pár koňských délek vpředu sociální demokracie. V metropoli sice sklízí přinejmenším zčásti, co zaseli jiní, ale s tím musí každý politik počítat. Každopádně to ale za dva roky bude velké politické téma," předpovídá Jan Herzmann v už zmíněném komentáři.

 

Právě se děje

Další zprávy