Praha po incidentu v tramvaji rozšíří kamerový systém MHD. Do konce roku ho dostane 200 autobusů

ČTK ČTK
13. 11. 2017 20:22
V pražské hromadné dopravě přibude v nejbližší době kamer. Dopravní podnik hlavního města oznámil, že do konce roku kamerový systém rozšíří do 200 autobusů, příští rok pak do dalších 250 tramvají. Uvedl to v tiskové zprávě, kterou vydal po rasistickém útoku fotbalových fanoušků na muže tmavé pleti.
Do konce roku dostane kameru 200 autobusů.
Do konce roku dostane kameru 200 autobusů. | Foto: Hospodářské noviny

Praha - Pražský dopravní podnik (DPP) rozšíří kamerové systémy uvnitř prostředků MHD. Od prosince by měly být dodávány do 200 autobusů, v příštím roce se chystá také výběrové řízení na rozšíření kamerových systémů do 250 tramvají.

Podnik to v pondělí uvedl v tiskové zprávě, v níž odsoudil útok fotbalových fanoušků na muže tmavé pleti, který se stal v tramvaji.

Dopravní podnik loni v září získal od Úřadu pro ochranu osobních údajů osvědčení, na jehož základě může používat kamery na předním skle dopravního prostředku, které zaznamenávají nehody.

Zároveň dostal povolení, že mohou být kamerové systémy umístěny vně i uvnitř tramvají Škoda 15T, kterých se bude týkat tendr na vybavení v příštím roce. Celkem má podnik 857 tramvají.

Podnik má kamerové systémy také ve všech autobusech, které jsou ve vozovém parku od září 2009. Kamerový systém zaznamenává práci řidiče a zároveň dokáže pořídit krátký záznam v nouzi, po aktivaci tísňového tlačítka udělá patnáctiminutový záznam. Je možné jej do dvou hodin od vytvoření dekódovat a využít pro dokumentaci přestupku nebo trestného činu.

Nyní je podle podniku kamerovými systémy vybaveno 656 autobusů, což činí 56 procent vozového parku autobusů. Dalších 200 vozidel dostane nové kamerové systémy postupně od příštího měsíce.

DPP by měl mít v příštím roce náklady 14,5 miliardy korun, z toho investice 1,88 miliardy korun. Investice půjdou na obnovu vozového parku i kolejí, řekl generální ředitel DPP Martin Gillar Podnik je městskou akciovou firmou, která zaměstnává zhruba 11 000 lidí.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Při pádu z okna kladenské školy dnes zemřela dívka, okolnosti neštěstí vyšetřuje policie

Při pádu z okna kladenské školy v Moskevské ulici dnes ráno zemřela mladistvá dívka. Příčinu a okolnosti neštěstí vyšetřují policisté, řekla policejní mluvčí Michaela Nováková.

Záchranné složky na místo vyjížděly po 7:00. "Vzhledem k citlivosti případu nebudeme sdělovat další podrobnosti ani věk dívky," uvedla mluvčí.

Na místě zasahovala i záchranná služba. Přes veškerou snahu záchranářů dívka svým zraněním na místě podlehla, uvedla mluvčí Petra Effenbergerová.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech, tvoří se kolony

Dva kamiony uvízly dne ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. ČTK to řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit. Na uvolnění druhého se pracuje. Policisté na místě řídí dopravu kyvadlově. Vznikají ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Ve Francii obžalovali čtyři policisty kvůli zbití černocha, tvrdili, že je sám napadl

Pařížská prokuratura obžalovala čtyři policisty podezřelé z fyzického napadení hudebního producenta černé pleti. S odvoláním na justiční zdroje o tom dnes informovala agentura AFP. Dva z obžalovaných podle ní zůstanou ve vazbě, dva budou pod dohledem čekat na proces na svobodě.

Incident v 17. pařížském obvodu, kvůli kterému čelí policisté obžalobě, se odehrál v sobotu 21. listopadu. Hudební producent Michel Zecler uvádí, že šel po ulici bez roušky, která je povinná kvůli šíření koronaviru. Když spatřil policejní auto, vešel do domu, ve kterém je nahrávací studio, aby se vyhnul pokutě. Policisté pak podle něj vstoupili za ním, k čemuž neměli oprávnění, a začali ho bít.

Trojice strážníků zpočátku tvrdila, že je Zecler napadl. Záběry z kamery, kterou ve čtvrtek zveřejnil server Loopsider, ale ukazují brutální zásah policistů proti Zeclerovi. Čtvrtý policista, který přišel jako posila, vhodil do nahrávacího studia slzný granát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy