Segwaye zakáže v Praze 25 značek, trvalo to čtvrt roku. První bude na Hradčanech

ČTK ČTK
24. 11. 2016 15:47
Zákaz provozu vozítek Segway Praha zakázala už v červenci, kvůli chybějícím značkám ale město nemohlo zákaz vymáhat. Situace se změní až nyní, kdy se v pražských ulicích objeví pětadvacet značek zakazující vjezd segwayů. První bude nainstalována v pátek na Hradčanech. Proti provozu segwayů bojovaly několik let zejména radnice v centru města. Na vozítka, na kterých jezdí zejména turisté, si stěžovali nejen místní obyvatelé.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Radek Bartoníček

Praha – Praha začne instalovat značky zakazující vjezd vozítek Segway. První osadí v pátek 25. listopadu na Hradčanech. Zákaz provozu vozítek město schválilo v červenci letošního roku, ale kvůli chybějícím značkám nemohlo město zákaz vymáhat. Na provoz vozítek Segway si stěžují zejména radnice a obyvatelé centra. Proti zákazu se postavili provozovatelé vozítek.

Magistrátní odbor vydal takzvané opatření obecné povahy, kterým umožnil osazení dopravních značek. První značka bude umístěna na Hradčanech na nároží ulic U Prašného mostu a Jelení nedaleko zastávky tramvaje Pražský hrad.

Proti provozu segwayů bojovaly několik let zejména radnice v centru města. Na vozítka, na kterých jezdí zejména turisté, si stěžovali nejen místní obyvatelé, ale i ti, kteří centrem prochází nebo zde pracují. Radnice Prahy 1 již zakázala vjezd na Kampu a Praha 2 zakázala jejich provoz v areálu Vyšehradu.

Zákaz Praze umožnila změna zákona o silniční dopravě, která definovala, co to je segway. Do té doby zákon na vozítka pohlížel jako na chodce. Zákaz schválený radou se týká pražské památkové rezervace, celé Prahy 1, části Prahy 2, Žižkova, Prahy 4 a Smíchova, území Libně, Holešovic a Letné.

Proti zákazu se od začátku staví majitelé firem provozujících segwaye. Asociace Segway ČR letos v červnu uvedla ústy své mluvčí, že zvažuje v případě zákazu provozu segwayů podání žaloby na Prahu. Ve sporu by se domáhala zaplacení vzniklých škod. Asociace sdružuje 25 firem.

Jsou segwaye v Praze horší než nevěstince? Mají se z centra vymýtit? Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký a René Buřič z Asociace Segway ČR v duelu DVTV. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 39 minutami

Izrael odrazil kyberútok, stojí za ním údajně severokorejská rozvědka

Izrael tvrdí, že zmařil kybernetický útok na svůj obranný průmysl. Pokus o krádež dat připsal skupině Lazarus, kterou podle Spojených států ovládá severokorejská rozvědka. Hackeři se ve snaze získat citlivé informace vydávali za potenciální zaměstnavatele a zasílali zaměstnancům v obraně falešné pracovní nabídky, informovalo izraelské ministerstvo obrany.

Skupina si vytvořila falešné účty na profesní sociální síti LinkedIn, aby hackery maskovala, a také se pokusila proniknout do sítí izraelských obranných firem skrze jejich webové stránky. Hackeři podle ministerstva chod sítí izraelských firem nenarušili, jelikož útoky byly zmařeny v reálném čase. Ministerstvo ale neuvedlo, kdy se útoky odehrály, ani které firmy se staly jejich terčem.

Izrael také tvrdí, že za útoky stála cizí země, blíže to ale neupřesnil. Podle Washingtonu nicméně skupinu Lazarus ovládá severokorejská vojenská rozvědka RGB.

Zdroj: ČTK
Další zprávy