Segwaye zakáže v Praze 25 značek, trvalo to čtvrt roku. První bude na Hradčanech

ČTK ČTK
24. 11. 2016 15:47
Zákaz provozu vozítek Segway Praha zakázala už v červenci, kvůli chybějícím značkám ale město nemohlo zákaz vymáhat. Situace se změní až nyní, kdy se v pražských ulicích objeví pětadvacet značek zakazující vjezd segwayů. První bude nainstalována v pátek na Hradčanech. Proti provozu segwayů bojovaly několik let zejména radnice v centru města. Na vozítka, na kterých jezdí zejména turisté, si stěžovali nejen místní obyvatelé.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Radek Bartoníček

Praha – Praha začne instalovat značky zakazující vjezd vozítek Segway. První osadí v pátek 25. listopadu na Hradčanech. Zákaz provozu vozítek město schválilo v červenci letošního roku, ale kvůli chybějícím značkám nemohlo město zákaz vymáhat. Na provoz vozítek Segway si stěžují zejména radnice a obyvatelé centra. Proti zákazu se postavili provozovatelé vozítek.

Magistrátní odbor vydal takzvané opatření obecné povahy, kterým umožnil osazení dopravních značek. První značka bude umístěna na Hradčanech na nároží ulic U Prašného mostu a Jelení nedaleko zastávky tramvaje Pražský hrad.

Proti provozu segwayů bojovaly několik let zejména radnice v centru města. Na vozítka, na kterých jezdí zejména turisté, si stěžovali nejen místní obyvatelé, ale i ti, kteří centrem prochází nebo zde pracují. Radnice Prahy 1 již zakázala vjezd na Kampu a Praha 2 zakázala jejich provoz v areálu Vyšehradu.

Zákaz Praze umožnila změna zákona o silniční dopravě, která definovala, co to je segway. Do té doby zákon na vozítka pohlížel jako na chodce. Zákaz schválený radou se týká pražské památkové rezervace, celé Prahy 1, části Prahy 2, Žižkova, Prahy 4 a Smíchova, území Libně, Holešovic a Letné.

Proti zákazu se od začátku staví majitelé firem provozujících segwaye. Asociace Segway ČR letos v červnu uvedla ústy své mluvčí, že zvažuje v případě zákazu provozu segwayů podání žaloby na Prahu. Ve sporu by se domáhala zaplacení vzniklých škod. Asociace sdružuje 25 firem.

Jsou segwaye v Praze horší než nevěstince? Mají se z centra vymýtit? Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký a René Buřič z Asociace Segway ČR v duelu DVTV. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 2 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 2 hodinami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy