Praha už má plán, jak napravit orloj. Předělá ho jiný autor, půlku zaplatí dodavatel

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
Aktualizováno 15. 5. 2023 13:30
Praha již vymyslela, jak nahradit současnou kopii kalendářní desky Staroměstského orloje. Před rokem se zjistilo, že se její autor nedržel originálu a několik postav přemaloval. Magistrát nechá u zhotovitele vyrobit novou desku, sám ale rozhodne, kdo ji namaluje. Půl napůl by si s dodavatelem měl rozdělit i náklady. Dohodu v pondělí schválilo vedení města.
S velkou slávou proběhlo v roce 2018 odhalení nového kalendária Staroměstského orloje. Už je ale téměř jisté, že v příštích letech si tento akt Pražané zopakují.
S velkou slávou proběhlo v roce 2018 odhalení nového kalendária Staroměstského orloje. Už je ale téměř jisté, že v příštích letech si tento akt Pražané zopakují. | Foto: ČTK

Koncem května to bude rok, co vedle turistů začali Staroměstský orloj se zaujetím zkoumat i Pražané. Tehdy se zjistilo, že kopie původního kalendária Josefa Mánesa, vystavená na věži už od roku 2018, vypadá jinak než originál z roku 1866. Autor některý postavám změnil obličej, dalším zase účesy nebo oblečení. A například kvetoucí keř přemaloval na kupu sena.

Podle mnohých odborníků malíř překročil hranice restaurátorské etiky. Předchozí vedení Prahy v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) téměř ihned slíbilo, že desku reklamuje a nechá vytvořit novou. Jenže i po roce si každý den desetitisíce turistů prohlíží nepřesnou kopii Mánesova díla. 

Už v příštích letech se ale bude kalendárium opět podobat originálu, slibuje nyní vedení Prahy. V pondělí rada hlavního města schválila o zásadním dokumentu pro budoucnost orloje - dohodě o narovnání, uzavřenou se zhotovitelem současné kopie, společností Subterra, kterou radě složené ze zástupců koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), Pirátů a STAN předložil ředitel magistrátu Martin Kubelka.

O dohodě mezi Prahou a dodavatelem informovalo Aktuálně.cz již v pátek. "Reklamace byla vyřízena dohodou, kdy místo opravy stávající desky dodá generální zhotovitel desku novou. Město ji nechá namalovat a zhotovitel následně zajistí výměnu," uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman. "K výběru restaurátora a dispozicím k provedení díla bude oprávněn výlučně magistrát," dodal mluvčí.

Zhotovení nové malby desky bude mít na starost Ateliér restaurování výtvarných děl malířských a polychromované plastiky Akademie výtvarných umění v Praze. 

Celou akci by měla zhruba z poloviny uhradit firma Subterra a z poloviny Praha. Město za ni letos zaplatí 200 tisíc, příští rok zhruba milion korun. Od dohody si Praha slibuje konečné vyřešení sporu mezi hlavním městem a zhotovitelem, kterému magistrát vyčítal nízkou kvalitu kopie. "Případný soudní spor by byl časově zdlouhavý a přinejmenším v začátku by město zatížil dalšími finančními náklady. Výsledek soudního sporu by pak bylo možné očekávat spíše v horizontu let," objasnil mluvčí.

Kdyby se opravily jen vady, věž by byla měsíce bez kalendária

O reklamaci kalendária mluvili zástupci minulé rady hlavního města už loni na podzim. Tehdy ovšem nešlo o úplnou výměnu desky. Praha požadovala opravit vady na malbě a laku, které na desce za čtyři roky vznikly působením počasí. Z toho ale nakonec sešlo.

"V případě uznání reklamace by zhotovitel opravoval stávající kopii kalendářní desky, což by znamenalo její demontáž a odvoz do ateliéru na dobu několika měsíců, při kterých by zůstal orloj bez jedné ze svých dominant. Opravovala by se stávající deska, která dle města trpí vadami," uvedl Hofman. "Vzhledem k tomu, že autor současné kalendářní desky zemřel, není ani reálné, aby on sám mohl provést její opravu," dodal.

Ateliér restaurování Akademie výtvarného umění by se měl při vytváření nové kopie řídit odlišným zadáním, než na základě kterého vznikla současná kopie. Bude přesně vymezeno, jak má být kalendárium zhotoveno, včetně technologického postupu a vztahu k původnímu dílu.

Praha se tak chce vyhnout chybám při vytváření předchozí kopie, které jí při loňské kontrole vyčetla Památková inspekce. Ta uvedla, že podoba kalendária vznikla "souběhem nedůsledného jednání všech zainteresovaných stran". Mimo příliš obecně položeného zadání viděla chyby v rozhodnutí kopisty pozměnit postavy, ale také v nedůsledných kontrolách ze strany Národního památkového ústavu.

Video: Oprava by se pradědovi nelíbila. Že máme doma kopii, se nevědělo, říká vnuk autora předchozí kopie kalendária Otakara Číly (7. 6. 2022)

Z nové verze kalendária by byl pradědeček Číla v rozpacích. Nelíbila by se mu. Malíř by si neměl dělat, co se mu zachce. | Video: Michael Rozsypal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy