Praha zavřela Libeňský most. Když ho podepřeme, můžeme na něm obnovit omezený provoz, říká odborník

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 19. 1. 2018 6:22
Hlavní město Praha v noci na pátek uzavřelo Libeňský most. Od 01:00 přes něj nemohou jezdit auta ani tramvaje. Podle náměstka primátorky pro dopravu Dolínka uzavření doporučila TSK, která dostala ve čtvrtek v dopoledních hodinách posudek o technickém stavu od Kloknerova ústavu.
Libeňský most
Libeňský most | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vedení hlavního města v noci uzavřelo do odvolání pro automobily i tramvaje Libeňský most. Část soumostí je v havarijním stavu, nutná oprava potrvá nejméně tři týdny, možná i déle. Informoval o tom náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD) a šéf Technické správy komunikací (TSK) Petr Smolka.

Uzavření znamená změny v MHD, tramvajové linky jsou odkloněny. Autům magistrát doporučuje využít sousední mosty.

Tramvajové linky 1 a 25 jedou z Vltavské odklonem přes Florenc a Křižíkovu na Palmovku. Linky 6 a 14 obslouží dolní část Holešovic. Částečně by měly být posíleny vybrané autobusové linky. Definitivní podoba výlukových tras má být známa dnes.

"Část Libeňského mostu je v havarijním stavu, ve čtvrtek před polednem jsme dostali na pracovním jednání první závěry Kloknerova ústavu, který označil stav jednoho z mostů Libeňského soumostí a jeho rámové konstrukce za havarijní," řekl ve čtvrtek na tiskové konferenci Dolínek. "Na prvním místě je bezpečnost a ta není v současné době garantována," dodal náměstek.

Stav Libeňského mostu je oficiálně přeřazen do kategorie stavebního stavu mostu číslo VII ze sedmi možných stupňů. Právě tento stupeň označuje havarijní stav.

Na tiskové konferenci vystoupil také ředitel Kloknerova ústavu Alois Kolísko a problém mostu vysvětlil. "Jeden z těch rámů Libeňského mostu je v tak špatném stavu, že je nutné vyloučit provoz tramvají a aut," informoval. Kloknerův ústav má do konce měsíce odevzdat Praze celý posudek ke stavu mostu.

Podle Kolíska je současný problém na mostě dočasně řešitelný. "Když bude mostní rám podepřen, tak může být most v omezené míře využíván," dodal Kolísko.

TSK musí v následujících dnech vysoutěžit někoho, kdo by most mohl zabezpečit. To by podle člena představenstva TSK Petra Smolka mohlo trvat i několik týdnů.

Objízdné trasy veřejné dopravy

Libeňský most
  • linky číslo 1 a 25 pojedou z Vltavské odklonem přes Florenc a Křižíkovu na Palmovku
  • linky číslo 6 a 14 obslouží oblast Tusarovy a Ortenova náměstí v Holešovicích
  • noční linka číslo 94 pojede z Ortenova náměstí odklonem přes Vltavskou, Florenc a Křižíkovu na Palmovku a dále na Lehovec po své pravidelné trase.

Vedení města sklidilo za situaci kritiku. Podle starostů Prahy 7 a 8 jde o selhání a most už měl být dávno opraven či opravován. Podobně to podle vyjádření na sociálních sítí vidí řada opozičních zastupitelů.

"Současný stav mostů je způsoben tragickou údržbou a zcela nedostatečnými opravami mostů, za což je odpovědná TSK. Tuto věc má samozřejmě v gesci náměstek Dolínek," uvedl Janusz Konieczny z Nadačního fondu proti korupci, který se problémem Libeňského mostu v minulosti zabýval.

Most je dlouhodobě ve velmi špatném stavu, jeho část nyní byla přesunuta do kategorie havarijní. Nejde přímo o úsek vedoucí přes řeku, ale o část soumostí na břehu směrem k Palmovce. Již tři roky přes Libeňský most nesmí jezdit tramvaje rychleji než 30 km za hodinu.

Město plánuje celkovou rekonstrukci, nyní čeká na vyjádření ministerstva kultury, které posuzuje památkovou ochranu kubistického mostu. Podle informací Technické správy komunikací jsou v havarijním stavu v Praze tři mosty, další desítky jsou ve špatném stavu. Loni se zřítila lávka v Troji.

Jižní vestibul na Budějovické se také uzavře

Dopravní podnik od pátku uzavřel také veřejnou pasáž mezi objekty České spořitelny a obchodního domu DBK, kterou cestující vstupují do stanice metra Budějovická. Důvodem je havarijní stav zastřešení, které není ve správě Dopravního podniku.

"Od 19. ledna až do odvolání uzavřeme jižní vestibul stanice metra C Budějovická," informovala mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková.

 

Právě se děje

Další zprávy