reklama
 
 

Praha neuklidí půlku chodníků. I tak utratí dvakrát víc

3. 11. 2009 16:55
Praha utratí za zimní údržbu chodníků 250 milionů korun

Praha - Novela zákona o pozemních komunikacích přinutila města výrazně zvýšit jejich výdaje na tuto službu.

Přestože hlavní město Praha bude uklízet jen asi polovinu chodníků, které vlastní, náklady na úklid se skoro zdvojnásobí. Informovali o tom dnes představitelé magistrátu.

Z celkové rozlohy asi 1400 hektarů chodníků budou 350 hektarů udržovat městské části, asi 250 hektarů má na starosti magistrátní odbor životního prostředí a o dalších 250 hektarů se stará Technická správa komunikací (TSK).

"Pokud by se hlavní město staralo o všechny chodníky, pak by se náklady na zimní údržbu zhruba zdesetinásobily a bylo by potřeba zaměstnat asi 6 000 lidí," řekl ředitel TSK Luděk Dostál.

Do toho, kolik chodníků nakonec nebude udržováno, mohou ještě promluvit městské části, které mohou úklid platit ze svých rozpočtů. Například Praha 6 už počítá s tím, že v zimě najme brigádníky.

Za úklid zodpovídají obce

Podle informací pražského magistrátu investuje v letošní zimě Praha do úklidu chodníků 250 milionů korun. Minulý rok to bylo přitom pouhých 135 milionů korun. Výdaje města na úklid silnic se tak téměř zdvojnásobily.

V letošní zimě se rozloha chodníků udržovaných Technickou správou komunikací zvětšuje o 150 hektarů oproti loňsku. Může za to zákon, který přenesl zodpovědnost za úklid z majitelů domů na majitele chodníků, tedy většinou obce.

Pražský primátor Pavel Bém se proti zákonu, který navrhl senátor Kubera, několikrát ohradil.

Vytýká mu především, že se veškeré náklady na údržbu chodníků přesunuly na obce, aniž by jim na to byly současně poskytnuty potřebné prostředky úpravou zákona o rozpočtovém učení daňových příjmů nebo jinou formou.

Primátor se také nechal slyšet, že se společně s dalšími obcemi bude snažit o jeho změnu.

autor: Domácí | 3. 11. 2009 16:55

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama