Praha může za opravu Karlova mostu dostat pokutu

Michal Pavec
11. 11. 2008 15:00
Ministerstvo se ale chce s městem a firmami dohodnout
Nejspodnější vrstva betonu v mostě zůstane, nejde odstranit bez narušení celé konstrukce. Další tuny betonu nahradí lehká škvára.
Nejspodnější vrstva betonu v mostě zůstane, nejde odstranit bez narušení celé konstrukce. Další tuny betonu nahradí lehká škvára. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha- Spor o opravu Karlova mostu, který minulý týden vyvolaly závěry šetření inspektorů ministerstva kultury, pokračuje výměnami názorů mezi úřadem ministra Václava Jehličky a pražským magistrátem.

Případ může podle zákona o státní památkové péči skončit až čtyřmilionovou pokutou pro město.

Praha jako zadavatel a investor opravy společně s firmami, které ji provádějí, se v pátek oficiálně ohradila proti závěrům památkové inspekce, která při kontrole stavby odhalila velmi závažná pochybení, jež údajně mohou části mostu nenávratně zničit.

Dnes tento postoj podpořila Rada hlavního města. Přijala usnesení, v němž se proti závěrům kontroly ohrazuje.

Jehlička to prověřuje

Ministerstvo kultury už pracuje na tom, aby posoudilo připomínky, které magistrát a stavbaři vznesli a připravuje odpověď.

"Připomínky od pražského magistrátu jsme dostali v pátek. Památková inspekce se jimi začne v nejbližších dnech zabývat," uvedl mluvčí resortu kultury Jan Cieslar.

Inspektoři zhruba během týdne zpracují zprávu, kterou předají ministrovi a ten rozhodne, jak v případu problematické rekonstrukce dále postupovat.

Jehlička: Dohodneme se?

Václav Jehlička sice po středeční prohlídce mostu prohlásil, že při jeho rekonstrukci byl porušen zákon o památkové péči, ale pokutou nehrozil.

Chce vytvořit koordinační skupinu složenou z úředníků ministerstva, zástupců města, stavebních firem a památkářů, která najde kompromis chránící památku před dalším ničením. Tento záměr dnes potvrdil i mluvčí ministerstva Jan Cieslar.

Ministerstvo věří, že ve sporu o tuto národní kulturní památku nebude třeba výrazných zásahů ze strany státu. "Mediální zájem může přispět k větší kontrole prací ze strany stavebních firem," doufá mluvčí Cieslar.

Praha může zpokutovat sama sebe

Pokud by město podle mínění ministerstva nadále umožňovalo ničení Karlova mostu, mohl by mu stát vyměřit pokutu.

Zákon o státní památkové péči říká například, že kdo památku "neudržuje v dobrém stavu, užívá ji způsobem neodpovídajícím jejímu kulturně politickému významu, památkové hodnotě nebo technickému stavu," může dostat od krajského úřadu trest až čtyři miliony korun.

V první instanci by ji tak měl městu vyměřit samotný pražský magistrát. Je ale nepravděpodobné, že by ji de facto udělil sám sobě. Pokud bude správní úřad vůči porušování zákona nečinný, může zasáhnout ministerstvo.

Rada však dnes uvedla, že za způsobem, jak je most opravován stojí. "Je přesvědčena o správnosti, odbornosti a zákonnosti postupů zvolených a realizovaných při rekonstrukci Karlova mostu. Jednoznačně vyjadřuje výhrady vůči postupu, metodám a závěrům kontrolního orgánu," uvedla v tiskové zprávě.

Zničená památka. A nebo neobjektivnost?

Zpráva Památkové inspekce ministerstva kultury vyčítá stavařům řadu významných pochybení. Nejvíce pak kvůli opravám zábradlí.

"Nově sesazené kamenné zábradlí Karlova mostu je v zásadním rozporu s jeho původní podobou. Kamenořez je hrubě narušen, mnohé původní kvádry jsou zkráceny či osazeny na jiném místě," uvádí zpráva inspektorů.

Město a stavaři v odpovědi z minulého týdne oponují. Závěry inspektorů jim připadají neobjektivní.

"Protokol o státní kontrole obsahuje řadu nepřesností, subjektivních názorů, které se neopírají o měřitelná data, a zkreslení. Pohled na odbornost a kvalitu prováděných kamenických prací uvedený ve zprávě lze považovat za neobjektivní," píše se například v oficiální reakci na zprávu ministerských inspektorů.

 

Právě se děje

Další zprávy