Praha musí okamžitě uzavřít letenské podzemí pod "Stalinem", hrozí mu zřícení

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 19. 9. 2019 16:53
Praha bude muset okamžitě uzavřít podzemí prostory pod bývalým Stalinovým pomníkem na Letné, rozhodl o tom stavební úřad Prahy 7. Prostory jsou podle něj v havarijním stavu. Město také musí do pěti dnů podepřít horní konstrukci, i ta je v havarijním stavu a hrozí její zřícení. Prostor už začalo město obehnávat páskou.
Okolí metronomu na místě bývalého pomníku.
Okolí metronomu na místě bývalého pomníku. | Foto: Jakub Plíhal

Na případ upozornil server iDnes.cz. Město plánuje střechu podzemní stavby provizorně podepřít, poté by se měl přístup na vyhlídku obnovit. Do konce roku má vzniknout podrobný posudek.

"Ještě dnes (ve čtvrtek pozn. red) bude oblast uzavřena a budou zde značky zákaz vstupu na vlastní nebezpečí. Oblast bude monitorovat městská i státní policie," řekl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Posudek, na jehož základě stavební úřad rozhodl o preventivním uzavření prostor, si nechal vypracoval pražský radní za TOP 09 Jan Chabr.

"Vyplývá z něj, že se základní nosné konstrukce místy prohýbají dvakrát až třikrát více, než by měly. Tím pádem je ohrožená i statika horních ploch, po kterých chodí lidé," sdělil již v pondělí.

"Není to tak, že by to mohlo spadnout celé najednou, to určitě ne. Ale hrozí, že jedna z těch desek praskne a betonové pilíře to spolu s ocelovými lany neudrží," varoval Chabr.

Podle posudku jsou některé části střechy v důsledku dlouhodobého zatékání ve špatném stavu. Pracovníci úřadu tak stavbu na místě prověřili a rozhodli o nutnosti ji zabezpečit.

Posudek navrhl provizorní podepření poškozených částí střech, což podle vyjádření radního Chabra potrvá týdny. Než bude provizorium hotové, město musí uzavřít pro veřejnost tisíc metrů čtverečních kolem metronomu, které tvoří střechu stavby. Podle posudku je odhad nákladů na podepření sedm milionů korun.

Město musí přijít na to, co se stavbou dál

Kromě okamžitého zabezpečení stavební úřad přikázal městu přijít s dlouhodobým plánem toho, co se stavbou dál. "Do konce roku by vlastník měl předložit kompletní posudek statiky včetně laboratorních zkoušek, který bude obsahovat návrh dlouhodobého řešení," uvedl mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš.

To, co magistrát s podzemím pomníku v dlouhodobém horizontu provede, však zatím není jasné. Vedení města o tom podle Chabra bude jednat.

O prostorách se mluvilo v poslední době jako o možném umístění Muzea paměti 20. století, starosta Prahy 7 Jan Čižinský byl však právě kvůli technickému stavu objektu proti. "Je to technicky i ekonomicky zcela nemožné, protože by se to celé muselo vystavět znovu," sdělil Čižinský.

Jeden z nejbizarnějších evropských komunistických monumentů byl na Letné po šestileté výstavbě odhalen v roce 1955, kdy se éra uctívání sovětského vůdce, který zemřel v roce 1953, blížila ke konci. V únoru 1956 Stalinův nástupce Nikita Chruščov na 20. sjezdu Komunistické strany Sovětského svazu odsoudil kult Stalinovy osobnosti. I přesto pražští komunisté o odstranění 22 metrů vysokého pomníku lidově přezdívaného "fronta na maso" rozhodli až začátkem 60. let.

Počátkem 90. let se v prostorách uvnitř podstavce konaly kulturní akce. Největší byla výstava Totalitní zóna, během níž začalo z útrob pomníku zprvu pirátsky vysílat Radio 1, tehdy jako Radio Stalin.

V podzemí pod Stalinem se v roce 2018 konala výstava

Výstava na Letné, připomeňte si využité podzemní prostory na Stalinovi | Video: Paměť národa
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy