Praha má nové vládce, k moci jim pomohli i komunisté

Kateřina Eliášová
1. 12. 2010 0:00
VŠE NA JEDNOM MÍSTĚ: Tak vznikala nová koalice v Praze
Foto: Michal Štůsek

Praha - Pražským občanským a sociálním demokratům se po několikahodinovém jednání nakonec podařilo to, na čem se dohodli už pár dní před komunáními volbami.

Vytvořili koalici, do jejíhož čela se postavil gynekolog Bohuslav Svoboda (ODS). Moc v jedenáctičlenné radě si mezi sebou rozdělila ODS a ČSSD v poměru šest ku pěti.

V hlasování o některých radních pomohli i komunisté. Odměnou jim mělo být křeslo šéfa vlivného kontrolního výboru. ODS a ČSSD Lubomíru Ledlovi nakonec nechala jen místopředsednický post. Nejvyšší místo výboru zatím zůstalo prázdné.

Havel proti koalici

Cesta k volbě nových radních nebyla hladká. Politikům ztížili domluvený scénář demonstranti podporující Listopadovou výzvu, jejíž autoři se postavili proti vzniku koaliční vlády. Od rána demonstrovali jak na Mariánském náměstí před radnicí, tak přímo v jednacím sále.

Zástupci koaličních stran dávali už od začátku jednání najevo, že hlasité odpůrce jejich vlády v sále nechtějí. Jejich protesty totiž od rána blokovaly samotné zahájení zastupitelstva. Vykázat je však nebylo snadné. V jejich středu seděl bývalý prezident Václav Havel.

"Mám dojem, že to předchozí vedení nebylo dobré a teď by ta narychlo a tajně sjednaná koalice mohla zakonzervovat staré poměry. Asi je to jejím cílem, toho jsem se obával," řekl Aktuálně.cz.

Podívejte se: Videa z bitvy o magistrát: Tři pohledy z naštvané Prahy

Nakonec se demonstranty přeci jen podařilo oslabit. Pauza na oběd stačila na to, aby ředitel magistrátu Martin Trnka vydal nařízení, díky němuž mohla zpět do sálu jen hrstka veřejnosti. Podle zjištění Aktuálně.cz třetinu míst určených pro veřejnost obsadili členové Mladých sociálních demokratů a členů ČSSD. Teprve pak se podařilo jednání zahájit.

Slzy, pot a krev

"Náš program by se mohl líbit i odpůrcům koalice, kdyby se chtěli věnovat činům, a ne šíření blbé nálady," uvedl později ve své děkovné řeči na adresu demonstrantů nově zvolený primátor, který slíbil, že se od něj lidé dočkají slz, krve a potu.

Pomoci mu v tom má nově zvolená rada, které v případě Karla Březiny a Antonína Weinerta (oba ČSSD) dali své hlasy i komunisté.

Nová vláda má i jednu zvláštnost. Jedenácté místo v ní nakonec přijal šéf pražské ODS Boris Šťastný. "Odstoupím hned zítra," oznámil však po zvolení. "Chci tak umožnit další koaliční jednání, přičemž opakuji naši nabídku směrem k TOP 09, aby v radě zasedl jejich lídr Zdeněk Tůma. To TOP 09 dlouhodobě odmítá.

Finta s komunistou

Největším problémem se ukázala poslední volba, ve které zastupitelé rozhodovali o předsedovi kontrolního výboru. Dřívější dohody koalice měly toto místo zajistit Lubomíru Ledlovi, který kandidoval za KSČM.

Čtěte více: Koalici v Praze má ohlídat muž se stínem StB a Mohority

Média upozornila na to, že výbor, který kontroluje práci radních a hospodaření města s téměř padesátimiliardovým rozpočtem, má řídit politik, který před rokem 1989 působil v Mohoritově předsednictvu ÚV SSM a StB si na něj vedla spis.

ODS a ČSSD pod tlakem obrátily a nutily TOP 09 navrhnout do čela kontrolního výboru Zdeňka Tůmu, pro kterého byly obě strany ochotny hlasovat. Největší opoziční strana pražské radnice ale jejich návrh nepřijala a navrhla Tomáše Hudečka.

Předsedou se nakonec nestal nikdo, Ledl přesto funkci ve výboru získá. Zasedne v pozici místopředsedy spolu s Martinem Dlouhým z TOP 09.

 

Právě se děje

Další zprávy