Praha hledá spoluinvestory pro metro D. Mohou vykupovat pozemky za vyšší cenu, zdůvodňuje šéf DPP

Marek Pokorný Marek Pokorný
8. 2. 2017 10:07
Praha hledá investory, kteří by se podíleli na stavbě metra D. Městu a dopravnímu podniku to pomůže zejména při získávání pozemků, kterých městu stále chybí ještě více než sto. Spoluinvestora hledá město především pro část na povrchu – tedy výstupy stanic a jejich okolí.
Trasa metra D - Nemocnice Krč.
Trasa metra D - Nemocnice Krč. | Foto: Dopravní podnik hl. města Prahy

Praha – Hlavní město chce získat pro stavbu metra D investory, kteří by mu s více než čtyřicetimiliardovou stavbou pomohli. "Společný podnik nebude svázán veřejnoprávními předpisy, může počítat se zhodnocením povrchu," uvedl ve středu ředitel Dopravního podniku hl. m. Prahy Martin Gillar.

Městu a dopravnímu podniku to pomůže zejména při získávání pozemků, kterých městu stále chybí ještě více než sto. "Takové sdružení může vykupovat pozemky i za vyšší cenu," upřesnil Gillar.

Spoluinvestora hledá město především pro část na povrchu – tedy výstupy stanic a jejich okolí. Povrchová část má stát podle odhadů Metroprojektu zhruba osm miliard korun. "Aspoň to už je naprojektované," řekl ředitel dopravního podniku. Primátorka Adriana Krnáčová spolu s Gillarem se proto v úterý setkali se čtyřicítkou největších developerů v Praze.

Má to současně vyřešit problémy s váznoucím odkupem pozemků. "Ti majitelé jsou všechno bohatí lidé, kteří peníze nepotřebují," vysvětluje Gillar. Mezi nimi jsou totiž i někteří z velkých developerů. A pokud nedojde k dohodě, bude muset dopravní podnik pozemky vyvlastňovat. "To je nejméně pět let," upozornil.

Gillar proto doufá, že se developeři do projektu zapojí. A po úterním setkání to vidí nadějně. "Ptali se, zda to má být partner pro stanice, nebo celou trasu. My bychom chtěli mít partnera pro celou trasu, ale dovedeme si představit, že by to bylo víc partnerů," uvedl. Přiznal přitom, že pokud nápad vyjde, je pravděpodobnější druhá verze – developeři mají totiž Prahu částečně rozdělenou.

Je přitom pravděpodobné, že by město potenciálním partnerům vyšlo vstříc a udělalo ústupky v územním plánu. Ten už plánuje s určitou zastavěností a výškou budov. "Samozřejmě se dá čekat, že by tlačili určitým směrem na změnu," připustil Gillar, podle něhož by dílčí změny byly možné.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Předseda FAČR Malík měl pozitivní test na koronavirus

Předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Martin Malík měl dnes pozitivní test na koronavirus. Je v izolaci a úterního mimořádného jednání výkonného výboru se stejně jako jeho další členové zúčastní přes videokonferenci.

"Na základě příznaků z druhé poloviny víkendu absolvoval Martin Malík během pondělí test na onemocnění covid-19, jehož vyhodnocení se ve večerních hodinách ukázalo jako pozitivní. Předseda je tak v karanténním režimu," řekl novinářům tiskový mluvčí FAČR Michal Jurman.

I přes nemoc podle něj Malík bude v úterý pracovat a zúčastní se plánovaného jednání výkonného výboru, který se bude zabývat situací po rezignaci místopředsedy Romana Berbra a členky výboru Dagmar Damkové.

Oba odstoupili poté, co propukla kauza údajné korupce a ovlivňování výsledků zápasů. Berbr je nejvýše postavenou osobou v aféře a minulou neděli byl jako jeden ze čtyř lidí poslán do vazby.

V kauze je celkem obviněno 20 osob v souvislosti s údajným ovlivňováním výsledků prostřednictvím rozhodčích. Kriminalisté tvrdí, že vše řídila organizovaná zločinecká skupina. Podle médií mělo jít hlavně o utkání Vyšehradu, který v sezoně 2018/19 postoupil ze třetí do druhé ligy. Zápasy měly být ovlivňovány i za účelem sázek.

Výkonný výbor byl se měl v úterý také zabývat komisí rozhodčích, kterou na začátku minulého týdne v reakci na aféru rozpustil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy