Praha hledá spoluinvestory pro metro D. Mohou vykupovat pozemky za vyšší cenu, zdůvodňuje šéf DPP

Marek Pokorný Marek Pokorný
8. 2. 2017 10:07
Praha hledá investory, kteří by se podíleli na stavbě metra D. Městu a dopravnímu podniku to pomůže zejména při získávání pozemků, kterých městu stále chybí ještě více než sto. Spoluinvestora hledá město především pro část na povrchu – tedy výstupy stanic a jejich okolí.
Trasa metra D - Nemocnice Krč.
Trasa metra D - Nemocnice Krč. | Foto: Dopravní podnik hl. města Prahy

Praha – Hlavní město chce získat pro stavbu metra D investory, kteří by mu s více než čtyřicetimiliardovou stavbou pomohli. "Společný podnik nebude svázán veřejnoprávními předpisy, může počítat se zhodnocením povrchu," uvedl ve středu ředitel Dopravního podniku hl. m. Prahy Martin Gillar.

Městu a dopravnímu podniku to pomůže zejména při získávání pozemků, kterých městu stále chybí ještě více než sto. "Takové sdružení může vykupovat pozemky i za vyšší cenu," upřesnil Gillar.

Spoluinvestora hledá město především pro část na povrchu – tedy výstupy stanic a jejich okolí. Povrchová část má stát podle odhadů Metroprojektu zhruba osm miliard korun. "Aspoň to už je naprojektované," řekl ředitel dopravního podniku. Primátorka Adriana Krnáčová spolu s Gillarem se proto v úterý setkali se čtyřicítkou největších developerů v Praze.

Má to současně vyřešit problémy s váznoucím odkupem pozemků. "Ti majitelé jsou všechno bohatí lidé, kteří peníze nepotřebují," vysvětluje Gillar. Mezi nimi jsou totiž i někteří z velkých developerů. A pokud nedojde k dohodě, bude muset dopravní podnik pozemky vyvlastňovat. "To je nejméně pět let," upozornil.

Gillar proto doufá, že se developeři do projektu zapojí. A po úterním setkání to vidí nadějně. "Ptali se, zda to má být partner pro stanice, nebo celou trasu. My bychom chtěli mít partnera pro celou trasu, ale dovedeme si představit, že by to bylo víc partnerů," uvedl. Přiznal přitom, že pokud nápad vyjde, je pravděpodobnější druhá verze – developeři mají totiž Prahu částečně rozdělenou.

Je přitom pravděpodobné, že by město potenciálním partnerům vyšlo vstříc a udělalo ústupky v územním plánu. Ten už plánuje s určitou zastavěností a výškou budov. "Samozřejmě se dá čekat, že by tlačili určitým směrem na změnu," připustil Gillar, podle něhož by dílčí změny byly možné.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Podle izraelské armády byly z Pásma Gazy na Izrael odpáleny rakety

Z palestinského Pásma Gazy bylo do Izraele dnes ráno odpáleno mnoho raket. Podle agentury Reuters to oznámila izraelská armáda s tím, že očekává několikadenní střety. Nejnovější napětí přichází poté, co Izrael v Gaze zabil vysoce postaveného člena militantní skupiny Islámský džihád. Podle listu The Times of Israel proti raketám z Gazy zasáhla izraelská protivzdušná obrana. V Tel Avivu mezitím zazněly varovné sirény.

Podle Reuters nejsou zprávy o žádných zraněných. Izraelská policie ale preventivně uzavřela silnice v blízkosti Pásma Gazy. Mezinárodní Ben Gurionovo letiště oznámilo, že provoz omezovat nebude. Podle The Times of Israel ale byly dnes na pokyn armády uzavřeny školy mezi hranicí s Gazou a Tel Avivem.

Aktualizováno před 57 minutami

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Portlík

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Na regionálním sněmu pro něj hlasovalo všech 68 přítomných delegátů. Portlík byl jediným kandidátem a nominovalo jej 12 z 15 oblastních sdružení. Poprvé se stal předsedou pražských občanských demokratů v listopadu 2017, kdy ve funkci nahradil bývalého místostarostu Prahy 10 Filipa Humplíka. Delegáti dnes rovněž zvolili prvního místopředsedu a trojici místopředsedů.

"Vám slibuji dva roky zábavy a oponentům dva roky úzkosti," řekl Portlík po volbě. Ke zvolení mu pogratuloval předseda ODS Petr Fiala. Připomněl, že Portlík říkal, že pražská ODS je jednotná a konsolidovaná. "Ale že takto, to jsem netušil," řekl k volebnímu výsledku Fiala.

Další zprávy