Praha hledá spoluinvestory pro metro D. Mohou vykupovat pozemky za vyšší cenu, zdůvodňuje šéf DPP

Marek Pokorný Marek Pokorný
8. 2. 2017 10:07
Praha hledá investory, kteří by se podíleli na stavbě metra D. Městu a dopravnímu podniku to pomůže zejména při získávání pozemků, kterých městu stále chybí ještě více než sto. Spoluinvestora hledá město především pro část na povrchu – tedy výstupy stanic a jejich okolí.
Trasa metra D - Nemocnice Krč.
Trasa metra D - Nemocnice Krč. | Foto: Dopravní podnik hl. města Prahy

Praha – Hlavní město chce získat pro stavbu metra D investory, kteří by mu s více než čtyřicetimiliardovou stavbou pomohli. "Společný podnik nebude svázán veřejnoprávními předpisy, může počítat se zhodnocením povrchu," uvedl ve středu ředitel Dopravního podniku hl. m. Prahy Martin Gillar.

Městu a dopravnímu podniku to pomůže zejména při získávání pozemků, kterých městu stále chybí ještě více než sto. "Takové sdružení může vykupovat pozemky i za vyšší cenu," upřesnil Gillar.

Spoluinvestora hledá město především pro část na povrchu – tedy výstupy stanic a jejich okolí. Povrchová část má stát podle odhadů Metroprojektu zhruba osm miliard korun. "Aspoň to už je naprojektované," řekl ředitel dopravního podniku. Primátorka Adriana Krnáčová spolu s Gillarem se proto v úterý setkali se čtyřicítkou největších developerů v Praze.

Má to současně vyřešit problémy s váznoucím odkupem pozemků. "Ti majitelé jsou všechno bohatí lidé, kteří peníze nepotřebují," vysvětluje Gillar. Mezi nimi jsou totiž i někteří z velkých developerů. A pokud nedojde k dohodě, bude muset dopravní podnik pozemky vyvlastňovat. "To je nejméně pět let," upozornil.

Gillar proto doufá, že se developeři do projektu zapojí. A po úterním setkání to vidí nadějně. "Ptali se, zda to má být partner pro stanice, nebo celou trasu. My bychom chtěli mít partnera pro celou trasu, ale dovedeme si představit, že by to bylo víc partnerů," uvedl. Přiznal přitom, že pokud nápad vyjde, je pravděpodobnější druhá verze – developeři mají totiž Prahu částečně rozdělenou.

Je přitom pravděpodobné, že by město potenciálním partnerům vyšlo vstříc a udělalo ústupky v územním plánu. Ten už plánuje s určitou zastavěností a výškou budov. "Samozřejmě se dá čekat, že by tlačili určitým směrem na změnu," připustil Gillar, podle něhož by dílčí změny byly možné.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Kajakářka Galušková byla na Světovém poháru ve vodním slalomu v Praze devátá

Kajakářka Antonie Galušková obsadila na Světovém poháru ve vodním slalomu v Praze deváté místo. Jediná česká reprezentantka ve finálové desítce si připsala dotyky na třech brankách a zaostala 15 sekund za vítěznou Polkou Klaudií Zwolinskou.

Dvacetiletá Galušková ve svém prvním finále SP v kariéře zopakovala umístění ze semifinálové jízdy. Ve finále chyběla olympionička Kateřina Minařík Kudějová, jež v semifinále nadvakrát projížděla osmnáctou branku a skončila šestnáctá. Debutantka v seniorské reprezentaci Lucie Nesnídalová obsadila 23. příčku.

Zwolinská v Troji vyhrála už semifinále a nejlepší byla i v rozhodující jízdě. O necelé dvě sekundy za sebou nechala krajanku Natalii Pacierpnikovou, jež stejně jako ona předvedla čistou jízdu. Třetí skončila s odstupem 2,24 Australanka Jessica Foxová, která si připsala čtyři trestné sekundy.

Následuje finále kajakářů, do něhož postoupili z prvních dvou míst Jiří Prskavec s Vítem Přindišem a z devátého Vavřinec Hradilek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy