Praha chystá nová pravidla pro volné venčení psů. Umožní ho jen na určitých místech

Domácí Domácí
2. 9. 2021 8:18
V Praze vzniká vyhláška, která změní dosavaní pravidla pro pohyb psů po veřejné zeleni. Místa, kde bude venčení bez vodítka povoleno, magistrát předem určí a budou součástí tohoto předpisu. Připomínkám veřejnosti bude návrh teprve otevřen. Původně měla vyhláška platit od 1. října, už teď je ale jasné, že se její schválení opozdí. Město také plánuje regulaci pohybu psů po ulicích a náměstích.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Doslovně vzato je volné pobíhání psů ve "veřejné zeleni" zakázané už teď. Jenže veřejnou zelení se rozumí přesně vymezený seznam pozemků. Značná část zelených ploch do této definice oficiálně nespadá, v katastru jsou vedené třeba jako orná půda či ostatní plocha.

Nový návrh vyhlášky ale stanoví, že se za veřejnou zeleň bude považovat jakýkoliv kousek zelené plochy na pozemcích hlavního města, tedy například včetně sídlištní zeleně či stromořadí.

Volně vypustit psa by nově šlo pouze na místech, která k tomu město výslovně určí. Podle kritiků návrhu by tak mohlo dojít k tomu, že by v některých oblastech nebyla k dispozici žádná zeleň, kde by bylo možné psa volně venčit.

Připravovaný návrh na omezení volného venčení psů bude zahrnut v nové verzi obecně závazné vyhlášky o ochraně veřejné zeleně. Veřejně je nyní nedohledatelný. "Návrh vyhlášky prošel vnitřním i vnějším připomínkovým řízením a zatím nebyl předložen k připomínkám veřejnosti," sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Dosavadní připomínky nyní zapracovávají magistrátní úředníci, většinou jde o podněty od jednotlivých městských částí. Poté návrh musí projednat městská rada a nakonec schválit celé zastupitelstvo. Návrh vyhlášky počítá s platností od 1. října letošního roku. Podle radního pro životní prostředí Petra Hlubučka ji ale zastupitelstvo tak rychle schválit nestihne.

"Zároveň se zabýváme i záměrem upravit pravidla pro pohyb psů na území města komplexně, tedy nejen ve veřejné zeleni, ale i na ostatních veřejných prostranstvích - zejména v ulicích a na náměstích," popsal další plány magistrátu jeho mluvčí Vít Hofman.

Omezení venčení psů bez vodítka má podle autorů návrhu zabránit napadení lidí, letos na jaře například pes na pražském Petříně vážně pokousal čtyřletého chlapce.

"Osoba doprovázející psa ve veřejné zeleni je povinna vést psa na vodítku. Pes musí být veden na vodítku způsobem, aby vodítko nebránilo v pohybu ostatním uživatelům veřejné zeleně. Volný pohyb psů bez vodítka je dovolen jen na plochách vyhrazených k tomuto účelu vlastníkem veřejné zeleně," píše se v návrhu.

Podobná pravidla  pro venčení psů jsou zavedena i v jiných evropských metropolích. V Berlíně se kromě označených míst musí všude jinde psi pohybovat na vodítku. Ve Vídni třeba musí být neustále na vodítku i nosit náhubek všichni "potenciálně nebezpeční" psi. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

V Kralupech nad Vltavou hoří plastový odpad, hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň poplachu

Na okraji Kralup nad Vltavou na Mělnicku hoří od odpoledne v areálu kovošrotu plastový odpad. Je vyhlášen zvláštní, tedy nejvyšší stupeň poplachu. U požáru zasahuje 30 jednotek hasičů a speciální technika, hasit budou zřejmě celou noc.

Odpoledne začala hořet zhruba 50 metrů široká hromada plastového odpadu v areálu kovošrotu. Kolem 19. hodiny zvýšili hasiči stupeň poplachu na nejvyšší, který vyhlašují při mimořádných událostech. Počet jednotek se zvýšil ze 13 na 30, na místě zasahuje záchranný útvar hasičů ze Zbirohu a Jihlavy se speciální technikou na rozhrabávání. "Rypadly budou rozhrabávat hromadu hořícího odpadu a hasiči ji budou prolévat vodou, řekl mluvčí krajských hasičů Tomáš Bakalář. Jeden hasič při zásahu utrpěl lehčí zranění.

Chemická jednotka z laboratoře v Kamenici, která monitoruje případný únik škodlivých látek do ovzduší, zatím zvýšené hodnoty nezjistila, podle Bakaláře bude v měření pokračovat. Lidem v části Lobeček doporučilo město podle starosty Marka Czechmanna nevětrat.

Policie se bude zabývat vyšetřováním příčin požáru až po dohašení, které může trvat celou noc. "Vzhledem k tomu, že zde před několika dny již k menšímu požáru došlo, bude zřejmě jednou z variant příčin i úmyslné zapálení," řekla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Podle ní zřejmě požár nezpůsobí finanční škodu, protože jde o odpad. 

před 4 hodinami

Na jezu v Českém Krumlově se převrátil raft, záchranáři pátrají po jednom muži

Na jezu v Českém Krumlově se dnes vpodvečer převrátil raft. Čtyři lidé vyplavali, po jednom muži pátrají záchranáři a policie. Na twitteru o tom informovala policie. V řece Vltavě je po deštích zvýšený průtok vody. Právě dnes varovali policisté především vodáky, kteří sjíždějí Vltavu a proplouvají Českým Krumlovem, aby byli velmi opatrní. "Vltava je v těchto dnech nebezpečná, hladina je zvýšená a je zaznamenán větší průtok vody v řece, " uvedli.

Další zprávy