Praha chystá vyhlášku. Ukliďte po psovi, nebo zaplatíte

mp
13. 5. 2008 15:50
Nový předpis na pořádek ve městě
Za odhození odpadků vás může v Praze nově potkat pokuta
Za odhození odpadků vás může v Praze nově potkat pokuta | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Radní v hlavním městě navrhli tvrdší pravidla pro udržování pořádku v Praze. Téměř třicet let stará vyhláška je podle nich  dávno nevyhovující, a tak rada předloží zastupitelům návrh nových paragrafů o čistotě v ulicích.

"Právní úprava po 28 letech neodpovídá současným podmínkám a je právně a věcně nevymahatelná," uvedl náměstek primátora Rudolf Blažek.

Hlavnímu městu by nová vyhláška měla umožnit, aby občané, kteří znečišťují hlavní město, dostali pokutu podle zákona o přestupcích. Kolik bude který prohřešek proti čistotě stát, zveřejní město ve speciální komentované verzi vyhlášky.

Vyhláška konkrétně stanovuje, co se bude za znečišťování ulic a veřejných prostranství považovat. Trest přijde například za odhazování odpadků, vylepování plakátů na nepovolených plochách. Bude také postihovat majitele, kteří na ulicích či trávnících neuklidí po svých psech. 

Stejně tak musejí lidé odstranit znečištění, které sami způsobí.

Zpřísnění pravidel bude novela znamenat také pro pořadatele kulturních a sportovních akcí. Budou muset zajistit sběrné nádoby na odpadky a bezprostředně po ukončení akce zajistit úklid místa, kde se akce konala.

Vyhláška slibuje také čistší zastávky Pražské integrované dopravy, které bude muset její provozovatel povinně uklízet.

 

Právě se děje

Další zprávy