Praha chce za díru po Blance od Metrostavu 9,5 milionu

Kateřina Eliášová
12. 10. 2010 13:15
Jde o třetí propad největší dopravní stavby v hlavním městě
Foto: Jan Langer

Praha - Hlavní město udělilo za třetí propad tunelu Blanka firmě Metrostav pokutu 9,5 milionu korun.

Pražsští radní dnes schválili návrh vyplývající z důvodové zprávy, kterou má Aktuálně.cz k dispozici a kterou už v pondělí zveřejnilo.

"Hlavnímu městu Praze vznikly v souvislosti s propadem tunelu Blanka náklady, které mají materiální povahu i negativní vliv na pověst a dobré jméno města. K dnešnímu dni je tato újma vyčíslitelná ve výši 9 560 000 korun," stojí v magistrátním dokumentu, který schválila městská rada.

Metrostav podle něj bude muset škodu uhradit nejpozději 18. listopadu.

Primátor Prahy Pavel Bém (ODS) je pracovně v zahraničí a zatím se nevyjádřil k tomu, jak město výši pokuty určilo. 

"Metrostav poškodil jméno hl. města Prahy a mě osobně. Kompenzace nákladů pro Prahu považuji za logickou a jedinou možnou cestu pro zklidnění vztahů a dokončení díla stavby Městského okruhu," napsal pouze Aktuálně.cz v sms zprávě.

Jak dopadly analýzy

Magistrát si hned po neštěstí, které se stalo začátkem letošního července, nechal zpracovat hned několik analýz. Měly odhalit nejen viníka, ale hlavně příčiny propadu a rovněž zjistit, jaké sankce zhotoviteli stavby hrozí a zda je případně možné smlouvu s Metrostavem vypovědět.

Analýza společnosti Amberg Engineering, kterou si zadal magistrát, uvádí, že se tunel nepropadl kvůli chybám v projektu nebo v průzkumech. To pražským radním ukázala i jiná analýza společnosti Bung CZ. Zatím neoficiálně potvrdil stejné informace i Okresní báňský úřad.

Právě výsledky jeho šetření a posudků by měly být známy v prvním listopadovém týdnu.

VŠE odhadovala 14 milionů

Znalecký posudek, který pro Prahu v srpnu vypracovala Národohospodářská fakulta Vysoké školy ekonomické v Praze, odhadoval škodu na nejméně 14 milionů korun.

Tuto částku označila fakulta za dolní limit škod a nákladů na jejich odstranění. Horní hranici údajně nelze v současnosti odhadnout, vyčíslení bude záviset především na závěrech vyšetřování báňského úřadu.

Do částky jsou zahrnuty materiální škody na pozemcích a stavbách, dále na tramvajových kolejích a přilehlých komunikacích, které propad způsobil. Propad si také vyžádal náklady navíc na zajišťovací a záchranné práce, na odstranění propadu a administrativní náklady. Do sumy je zahrnuto také poškození dobrého jméno Prahy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Zeman jmenuje Balaše ministrem školství ve středu, v úterý se s ním sejde, řekl Fiala

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje ministrem školství poslance hnutí STAN a ústavního právníka Vladimíra Balaše. V úterý se s ním sejde. Po pondělní schůzce s prezidentem na zámku v Lánech to novinářům řekl premiér Petr Fiala (ODS).

Místo ministra školství se uvolní na konci června, kdy hodlá rezignovat dosavadní šéf resortu Petr Gazdík (STAN). Podle Fialy už Gazdík demisi k 30. červnu podal. Ministr slíbil odstoupit kvůli kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem z kauzy Dozimetr. Balaše do čela ministerstva navrhlo hnutí STAN, premiér se s kandidátem sešel dnes odpoledne.

Fiala Balaše označil za zkušeného právníka, který se zabývá otázkami mezinárodního práva s ekonomickými aspekty. Má podle něj předpoklady k výkonu funkce ministra školství. Za jeden z jeho hlavních úkolů označil změnu rámcových vzdělávacích programů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie obvinila řidiče kamionu kvůli srážce s vlakem na přejezdu ve Šluknově

Řidiče kamionu, který minulý týden zůstal stát ve Šluknově na železničním přejezdu a střetl se na něm s osobním vlakem, policie obvinila z obecného ohrožení z nedbalosti. Při nehodě utrpělo pět lidí zranění, dva lidé byli s lehkým zraněním ošetřeni v nemocnici. V případě prokázání viny hrozí 23letému cizinci až pětileté vězení. V tiskové zprávě to v pondělí uvedla policejní mluvčí Eliška Kubíčková.

Vlak se s nákladním autem střetl ve čtvrtek, ve vlaku cestovalo deset lidí. "Mladý řidič kamionu vjel na železniční přejezd, patrně nezvládl nákladní vozidlo vytočit do ulice Sukova a návěsem kamionu zůstal stát na železničním přejezdu, na kterém se spustila zvuková a světelná signalizace zabezpečovacího zařízení. Následně se střetl návěs nákladního vozidla s osobním motorovým vlakem, jedoucím ze směru z Dolní Poustevny do Rumburku," uvedla Kubíčková. Tragédii zřejmě zabránil strojvedoucí, který stačil zabrzdit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy