Praha hluk z koncertů v Braníku neomezí. Hodili nás přes palubu, zlobí se místní

Barbora Doubravová Barbora Doubravová
16. 6. 2022 20:21
Hlasitost ani četnost koncertů v bývalých ledárnách v pražském Braníku se nebude upravovat vyhláškou. Radní Hana Marvanová se dohodla s pořadateli koncertů, kteří slíbili, že šíření hudby do okolí částečně sníží. Na hluk z festivalu si dlouhodobě stěžují obyvatelé z okolních čtvrtí. Ti jsou teď z dohody bez jakýchkoli závazných opatření zklamaní, pořadatelé naopak ústupek města ocenili.
Koncert při festivalu Ledárny Open Air.
Koncert při festivalu Ledárny Open Air. | Foto: Ledárny Open Air

Lidé, kteří bydlí v okolí bývalých branických ledáren, si na hluk z koncertů stěžují už několikátý rok. Nespokojenost občanů Prahy 4 a 5 zesílila loni kvůli sérii koncertů festivalu Ledárny Open Air. Akce se totiž konají několikrát do týdne - letos se jich má během června, srpna a září uskutečnit zhruba třicet.

Magistrát se po stížnostech stovek občanů rozhodl problém řešit vyhláškou, která měla platit od července a stanovila by pravidla pro konání velkých akcí. Mohly by se konat pět dní v měsíci a maximálně tři dny za sebou. Další podmínkou by bylo omezení šíření hluku mimo areál na 50 decibelů, samotná hlasitost v areálu by limitovaná nebyla.

Pořadatelé koncertů a umělci však na návrh vyhlášky reagovali peticí, která varovala před "vypínáním kultury" v celé Praze. Ve vyhlášce nicméně stálo, že se má omezení týkat pouze areálu ledáren v Braníku, jiných míst a akcí se vyhláška dotknout neměla.

Radní pro legislativu Hana Kordová Marvanová (STAN), která se hlukem v bývalých ledárnách zabývá, petici označila za dezinformační a přizvala organizátory k jednání. Na něm se obě strany shodly, že nebudou problém řešit restrikcemi, ale dohodou. Organizátoři koncertů přišli s návrhem opatření, která by měla hlučnost omezit.

V dohodě pořadatelé slibují například dodržení maximální hlasitosti koncertů nebo omezení délky vystoupení na 120 minut denně, skončení produkce do 22 hodin, případně zvukové zkoušky prováděné pouze na malé reproduktory.

"Marvanová vyměnila naše požadavky za kampaň"

Obyvatelé bojující proti hlučným koncertům však výsledek jednání magistrátu s pořadateli kritizují. "Přes všechnu naši snahu nás hodili přes palubu," říká Veronika Cibulová, která bydlí v oblasti starého Barrandova na protější straně Vltavy.

Uznává, že pořadatelé hlasitost oproti loňsku drobně snížili, stále je však podle ní hluk z koncertů rušivý. "Když pořadatelé na koncertu naměří 95 decibelů, já na zahradě mám stále 65 decibelů, což je pořád strašně hlasité. Bydlím 400 metrů vzdušnou čarou od ledáren, dělí nás řeka, kterou hluk rezonuje, a tak to schytávám nejvíc," popisuje. Právě maximální hlasitost 95 decibelů v místě koncertu slibují pořadatelé festivalu v dohodě s magistrátem.

Pro představu: hluk na běžné ulici je přibližně 50 decibelů, jedoucí nákladní auto nebo vlak vydává kolem 90 decibelů, 100 decibelů je hluk z motorové pily nebo sbíječky.

Ještě před pár dny radní Marvanová upozorňovala na to, že pořadatelé festivalu na stížnosti obyvatel nijak nereagovali. Zdůrazňovala, že lidem musí vedení města pomoci. "Kulturu v Praze velmi podporujeme, ale není možné, aby se koncerty ve volném prostoru konaly tak, že svým hlukem nepřiměřeně obtěžují obyvatele i vzdáleného okolí," uvedla koncem května.

Podle Miloše Závory z iniciativy Hluk z Prahy 4 radní Marvanová změnila k pořadatelům festivalu přístup. Dává to do souvislosti s podzimními komunálními a senátními volbami. Dosavadní radní za STAN tentokrát kandiduje do zastupitelstva za ODS, zároveň se uchází o post senátorky.

"Paní Marvanová vyměnila naše požadavky za volební kampaň. Pořadatelé jí slíbili, že ji už nebudou kritizovat, a ona výměnou za to nepředložila protihlukovou vyhlášku," míní. Dodává, že s nimi od středy Marvanová vůbec nekomunikuje a stěžuje si, že k jednání mezi radními a pořadateli nebyl nikdo z iniciativy přizván.

Ještě začátkem týdne Marvanová vysvětlovala, že organizátoři festivalu začali zavádět některá technická opatření ke snížení hluku až pod hrozbou vyhlášky. "Šlo o to, aby koncerty nebyly pět až deset kilometrů od místa tak hlasité. S pořadateli ledáren jsem jednala skoro dva měsíce, na všem jsme se dohodli, jenže oni bez tlaku vyhlášky nebyli ochotni nic dělat," říkala. 

Právě toho, že slíbená opatření dohodnutá s městem, pořadatelé znovu nedodrží, se obyvatelé obávají. Cibulová upozorňuje, že dohoda není závazná, neobsahuje žádné možnosti, jak její dodržování na pořadatelích vymáhat. "Když budeme mít štěstí, budou koncerty hlasité jako doteď, v horším případě ještě zesílí a nikdo s tím nic nezmůže," říká.

Chceme působit ohleduplně, říká autor petice

Pořadatelé festivalu a autoři petice si naopak závěrečnou dohodu s magistrátem pochvalují. "Oceňuji přístup paní Marvanové, porozuměli jsme si, že chceme Prahu kulturně podporovat, zvlášť po covidu. Vyhláška by byla moc restriktivní. Na druhou stranu víme, že je potřeba regulovat, jak se konají veřejné akce. Sami chceme ve veřejném prostoru působit ohleduplně," popisuje Jan Gregar, pořadatel festivalu Mladí ladí jazz a jeden z autorů petice. 

Marvanová nyní říká, že vyhláška byla až krajním řešením. "Dala jsem přednost samoregulaci ze strany pořadatelů. Pokud se zavedou, nemáme důvod pro vyhlášku. Možná jsou v budoucnu i dlouhodobá opatření, například v podobě protihlukových stěn," uvádí.

Lidé stěžující si na hluk z ledáren hodlají na problém nadále upozorňovat. "V okolí bydlí i vážně nemocní lidé, takže budeme bojovat dál. Obrátíme se na správní soud se správní žalobou a budeme po něm požadovat, aby magistrátu uložil vyhlášku přijmout. Přiložíme i lékařské zprávy lidí, kterým hluk negativně ovlivňuje zdraví," popisuje Gregar.

Iniciativa Hluk z Prahy 4 již v květnu kvůli nečinnosti vedení města podala trestní oznámení na pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a radní pro kulturu Hanu Třeštíkovou (Praha sobě). 

VIDEO: Hluk přispívá k infarktům, mrtvicím i nespavosti, říká neurofyziolog

Hluk nás doprovází v čím dál větší míře, je třeba, abychom se mu bránili, tvrdí neurofyziolog Josef Syka. | Video: Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Francie chystá úplné znárodnění EDF. Zadlužená firma musí prodávat proud se slevou

Francouzská vláda chystá úplné znárodnění energetické společnosti EDF, uvedla dnes podle agentury Reuters premiérka Élisabeth Borneová. Akcie společnosti po jejím výroku prudce zpevnily. Francouzský stát nyní vlastní 84 procent akcií tohoto zadluženého jaderného giganta.

"Potvrzuji vám dnes, že stát má v úmyslu kontrolovat 100 procent kapitálu EDF," uvedla Borneová ve svém projevu v dolní komoře parlamentu. V promluvě formulovala priority své menšinové vlády.

Společnost EDF nabrala zpoždění a překročila rozpočet při stavbě jaderných elektráren ve Francii a v Británii. Potýká se také s korozí u některých svých stárnoucích reaktorů. Polovina jejích reaktorů ve Francii je nyní mimo provoz.

Energetický podnik dále poškodilo vládou nastavené pravidlo, podle něhož musí elektřinu prodávat konkurentům se slevou. Nařízení přišlo před dubnovými prezidentskými volbami, v nichž Emmanuel Macron obhajoval mandát. Podle Reuters se tak snažil odvrátit hněv veřejnosti kvůli rostoucím účtům za energii.

EDF odhaduje ušlý zisk na 18,5 miliardy eur (458,4 miliardy Kč) a předpokládá, že prodej elektřiny se slevou ji bude stát kolem 10,2 miliardy eur. Její dluh se letos zvýší o 40 procent na více než 61 miliard eur, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Počet potvrzených obětí nedělního sesuvu ledovce v italských Alpách vzrostl na devět

Čtyři osoby již byly identifikované rodinnými příslušníky, pět dosud ne, oznámil dnes šéf Tridentské provincie Maurizio Fugatti. Česká diplomacie již v úterý potvrdila, že mezi oběťmi jsou dva čeští občané. Sedm osob utrpělo zranění, některá jsou vážná.

Záchranáři zapojili do pátrání i vrtulníky a bezpilotní letouny. Podle italského deníku La Repubblica se dronům podařilo vypátrat pozůstatky dvou osob, které nejspíš patří mezi dosud pohřešované horolezce.

Drony rovněž objevily pozůstatky ženy, není však jasné, zda jde o již potvrzenou oběť či osobu pohřešovanou. Nalezené pozůstatky je nyní potřeba důkladně prozkoumat a identifikovat.

Další zprávy