reklama
 
 

Přípravy na MS vrcholí. Stoupají ceny pokojů, policie cvičí

29. 4. 2015 18:20
Česko má podle odhadů pořadatelů během mistrovství v hokeji navštívit na 600 tisíc fanoušků.

Praha/Ostrava - V pátek začíná mistrovství světa v ledním hokeji. Sportovní svátek, který se do České republiky vrací po 11 letech, znamená kromě hokejových zážitků také velkou zátěž pro obě pořadatelská města - Prahu a Ostravu. Mimořádný režim čeká městskou dopravu, policie je v pohotovosti, majitelé hotelů i restauračních zařízení očekávají nápor hostů.

Největší koncentraci návštěvníků zažijí především pražské Vysočany, kde bude v O2 areně probíhat hlavní část mistrovství. Do ulic v oblasti kolem haly bude možné ve dnech zápasů vjet jen s kartou opravňující k rezidenčnímu stání.

Úplně uzavřena bude pro ostatní řidiče ulice Českomoravská, Ocelářská, Drahobejlova, Lihovarská, Kurta Konráda, Kovářská, Podvinný mlýn a náměstí Na Balabence.

Ulice Ocelářova v úseku U Svobodárny - Kovářská bude průjezdná pouze pro vozidla s povolením od pořadatele. Ulice Sokolovská zůstává plně průjezdná bez omezení.

Pořadatelé vyzývají pražské návštěvníky, aby do dějiště mistrovství světa nejezdili automobily, ale raději využili městskou hromadnou dopravu. Ta bude v době trvání šampionátu posílena.

V Praze bude posílena doprava

Pražský dopravní podnik počítá s posílením provozu metra na trase B před zahájením a po skončení každého utkání. To neplatí pro středu 13. 5. a pátek 15. 5. V těchto dnech nejsou naplánovány žádné zápasy.

Tramvajové spoje budou v době konání šampionátu jezdit podle platného jízdního řádu. "Vybrané spoje budou posíleny navýšením jejich přepravní kapacity," uvedl mluvčí DPP Jiří Štábl. Na všechny spoje v okolí O2 areny dopravní podnik mimořádně vypraví soupravy s více vozy.

Změny čekají také autobusovou dopravu. Linky 151, 158 a 375, která běžně jezdí přes Ocelářskou ulici, budou odkloněny do ulice K Moravině, která bude sloužit výhradně autobusové dopravě.

Dopravní podnik na začátku týdne spustil v oblasti kolem O2 areny informační kampaň, takže cestující najdou potřebné informace na zastávkách ve vitrínách nebo na letácích v dopravních prostředcích.

U stanice metra Českomoravská budou také k dispozici informátoři v reflexních bundách, kteří budou schopni poradit nejvhodnější dopravní spojení. Infolinka dopravního podniku na čísle 296 191 817 bude mít prodloužený provoz až do 23 hodin.

Do ČEZ arény raději městskou dopravou

V Ostravě se výraznější dopravní omezení nepřipravují, protože ČEZ aréna není v rezidenční oblasti. Na místo je možné dorazit autem. V blízkosti arény je několik odstavných parkovišť, která pojmou až 843 vozů.

Návštěvníci by ale měli spíše využít městskou hromadnou dopravu. "Budou posíleny linky směřující k aréně, na trase budou jezdit vozidla s vyšší kapacitou. Po skončení každého zápasu budou také vypraveny speciální posilové spoje směřující do oblastí vlakových a autobusových nádraží a sídlištních celků Dubina, Výškovice, Poruba a centra města," uvedl mluvčí ostravského dopravního podniku Miroslav Albrecht.

Fanoušci, kteří budou do Ostravy nebo Prahy cestovat vlakem, mohou využít speciální zvýhodněnou jízdenku od Českých drah vlak+ hokej, se kterou zaplatí pouze jednosměrný lístek a cestu zpět budou mít zdarma.

"Tento druh jízdenek ČD běžně používají při podpoře nejrůznějších kulturních a sportovních akcí. Lístek si fanoušek může koupit v jakékoli pokladně Českých drah. Jediné, co musí člověk udělat, je potvrdit si jízdenku ve fanzóně, aby bylo jasné, že na utkání byl," vysvětlil Petr Šťáhlavský z tiskového oddělení ČD.

Pokyny policie a pořadatelů

Velkým tématem před mistrovstvím světa je také bezpečnost. Policie bude mít v pohotovosti téměř všechny své složky. V ulicích obou měst budou hlavně pořádkoví a dopravní policisté. Na fanoušky bude každý den dohlížet také několik set policistů, kteří se zaměří na veřejný pořádek.

Na tiskové konferenci Policie ČR apeloval první náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek na fanoušky, aby dodržovali pokyny pořadatelů a policie. "Když nás návštěvníci budou poslouchat, tak předejdeme spoustě nepříjemností," uvedl Vondrášek.

Náměstek také prosil fanoušky, aby se do arény dostavili s dostatečným předstihem. Minimálně jednu hodinu před začátkem zápasu. Také odrazoval návštěvníky, aby do haly nosili rozměrné předměty.

"Nenosit s sebou na utkání větší zavazadla, tyče, vlajky větší než 3 x 5 metrů, skládací deštníky a podobně. V případě, že člověk u sebe bude mít tuto věc, bude se muset zdržovat u depozitu u vstupu do fanzóny. V případě, že u sebe bude mít nebezpečný předmět nebo nějaké příruční zavazadlo, neprojde rámem, bude muset do rentgenového tunelu. Opět to zdržuje odbavení a znepříjemňuje to fanouškovi život," upozornil Vondrášek.

Pražská policie připravila návštěvníkům letáky s instrukcemi ve čtyřech jazycích, ve kterých varuje před krádežemi, podvody či možným vloupáním do zaparkovaného automobilu. Dále prosí, aby se lidé chovali slušně k ostatním hokejovým fanouškům.

Jsme připraveni i na málo pravděpodobné scénáře

Na mistrovství se připravují i zásahové jednotky. V O2 areně v pražské Libni proběhlo v neděli cvičení policistů, hasičů a pořadatelů. Policie si v simulaci zkoušela zásah v útrobách haly i v prostorách před halou proti skupině opilých lidí, kteří mají zbraň. Hasiči si vyzkoušeli likvidaci nebezpečných látek.

Mluvčí policie Tomáš Hulan uvedl, že modelová situace byla do značné míry nereálná, protože fanoušci, kteří jsou znatelně pod vlivem alkoholu, by se do haly vůbec neměli dostat. Stejně tak by měla být zbraň odhalena při šacování nebo při průchodu magnetickým rámem.

Obdobné cvičení proběhlo v minulém týdnu také v ostravské ČEZ aréně. Prověřovala se rychlost a prostupnost přes vstupní kontroly a zároveň se policisté snažili zamezit pronesení nebezpečných předmětů do haly.

Vyzkoušeli také simulovanou eliminaci problémové skupiny fanoušků a posledním bodem byl nácvik evakuace.

Ubytování v Praze zdražilo až o pětinu

Organizátoři očekávají, že do Česka dorazí kvůli šampionátu až 600 tisíc návštěvníků. Podle šéfa organizačního týmu Petra Břízy se prodalo přes 70 procent vstupenek, což je více než 521 500 diváků.

Z toho jich 68 % koupili čeští fanoušci, zbytek připadá na zahraniční. Dalších 35 000 lístků dostanou školy. Pořadatelé také na poslední chvíli registrují zvýšenou poptávku po vstupenkách ze zahraničí.

Do Prahy přijede největší počet fanoušků z Německa (6 %), Švýcarska (5 %), Rakouska (5 %), Švédska (4 %) a Lotyšska (3-4 %). V Ostravě bude největší nápor slovenských fanoušků (11 %), Finů (8 %) a Rusů (4 %).

Konání hokejového šampionátu se také výrazně odráží v obsazenosti pražských hotelů. "Nejvyšší obsazenost registrujeme v období zahájení MS a jeho ukončení. Nicméně omezený počet volných míst se najde i na nadcházející víkend, " uvedl tiskový mluvčí asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

"V běžných dnech šampionátu je stále ještě možné hotelovou kapacitu sehnat, nicméně kvůli vysokému zájmu jsou tyto možnosti velmi omezené," říká Papež. "To je také důvod, proč jsou ceny ubytování v Praze kvůli zvýšené poptávce výrazně vyšší oproti normálu," dodává.

Podle údajů vyhledávače ubytování Trivago.cz průměrná cena za dvojlůžkový pokoj za noc v pražských ubytovacích zařízeních v době šampionátu vychází na 3453 korun. "Je to o celých 23 procent více v porovnání se stejným obdobím v předchozím měsíci a o 20 procent více, než je průměr zbylých květnových dní," uvedla mluvčí Pavlína Pašková.

Hotely v Ostravě mají stále volnou kapacitu

Podobná situace je také v Ostravě. Známé hotely Imperial, Mercure či Clarion Congress měly na dobu šampionátu plno už dlouho dopředu. Zájem o ubytování na dobu mistrovství světa ale už před řadou měsíců zaznamenala také ostravská Vysoká škola podnikání (VŠP), která hostům nabízí pokoje hotelového typu ve své Studentské Residenci Slezská. Část hotelových pokojů je nadále volná.

Zájem byl také o ubytování v hotelu Kovák v blízkosti ostravské huti ArcelorMittal. Mluvčí Barbora Dvořáková uvedla, že v době konání mistrovství je hotel obsazen z více než 90 procent.

Hokejoví příznivci, kteří stále nemají zajištěné v Ostravě ubytování, mají stále šanci dostat volný pokoj.

V případě, že budou lístky už vyprodané, mají fanoušci možnost sledovat zápasy na velkoplošných obrazovkách ve fanzónách v blízkosti obou arén.

Další možností je vybrat si jeden z 661 pražských barů či restaurací, kde se budou hokejová utkání také promítat. Největší koncentrace podniků s hokejovými přenosy je na Praze 1 a 2, kde je jich 110, vyplývá z dat společnosti 2Gis.

autor: Michal Polák | 29. 4. 2015 18:20

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama