Praha 7 platila miliony za IT zakázky příbuznému úředníka bez soutěže

Domácí Domácí
28. 9. 2018 21:29
Na věc přišlo nové vedení, kdy po svém nástupu udělalo audit a prošlo tisíce faktur a příslušné smlouvy. Radnice podala už v dubnu 2015 trestní oznámení. To policie stále prověřuje a nechce k vyšetřování nic říct.
Někdejší starosta Prahy 7 Marek Ječmének.
Někdejší starosta Prahy 7 Marek Ječmének. | Foto: ČTK

Praha - Radnice Prahy 7 zaplatila v letech 2006 až 2014 více než 140 milionů korun za služby související s informačními technologiemi úzké skupině provázaných lidí a firem.

Vedoucím odboru IT byl v té době Radomír Botek a většina peněz skončila u jeho tchána Jana Hirsche, nebo v jeho nejbližším okolí, případně u známých samotného Botka. Radnici Prahy 7 tehdy řídil Marek Ječmének (ODS). Peníze šly skupině bez veřejné soutěže.

Na věc přišlo nové vedení, kdy po svém nástupu udělalo audit a prošlo tisíce faktur a příslušné smlouvy. Radnice podala už v dubnu 2015 trestní oznámení. To policie stále prověřuje a nechce k vyšetřování nic říct. Dozorující státní zástupce Luděk Litera Hospodářským novinám sdělil, že případ je stále v přípravném řízení, které je neveřejné.

Botkův tchán Hirsch dostal od Prahy 7 17 milionů korun a firma BHP Czech, kterou spoluvlastnil, dostala dalších víc než 20 milionů. Druhý podílník BHP Czech, Jaroslav Pavlíček, Praze 7 vyfakturoval nejméně 40 milionů.

Firma Grape Services získala 46 milionů, firmě Biteo zaplatila radnice 18 milionů. Majitelem této firmy je Martin Trtúšek, který byl i zaměstnancem Grape Services.

Firma BHP Czech navíc neměla žádného zaměstnance. První zakázku od Prahy 7 získala již několik měsíců po svém založení. Hned poté, co jí Praha 7 vypověděla smlouvy, zanikla.

Kompletní článek redaktora Marka Pokorného najdete na webu Hospodářských novin

 

Právě se děje

před 12 minutami

Rusko zahájilo trestní stíhání kvůli odstranění Koněvovy sochy

Vyšetřovací výbor Ruské federace zahájil trestní stíhání kvůli odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva v Praze. Podle agentury TASS to v pátek oznámila mluvčí výboru Světlana Petrenková. Radnice Prahy 6 sochu nechala odstranit minulý pátek.

Ruská diplomacie ve čtvrtek záležitost označila za zločin, který nezůstane bez odpovědi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy