Praha 7 platila miliony za IT zakázky příbuznému úředníka bez soutěže

Domácí Domácí
28. 9. 2018 21:29
Na věc přišlo nové vedení, kdy po svém nástupu udělalo audit a prošlo tisíce faktur a příslušné smlouvy. Radnice podala už v dubnu 2015 trestní oznámení. To policie stále prověřuje a nechce k vyšetřování nic říct.
Někdejší starosta Prahy 7 Marek Ječmének.
Někdejší starosta Prahy 7 Marek Ječmének. | Foto: ČTK

Praha - Radnice Prahy 7 zaplatila v letech 2006 až 2014 více než 140 milionů korun za služby související s informačními technologiemi úzké skupině provázaných lidí a firem.

Vedoucím odboru IT byl v té době Radomír Botek a většina peněz skončila u jeho tchána Jana Hirsche, nebo v jeho nejbližším okolí, případně u známých samotného Botka. Radnici Prahy 7 tehdy řídil Marek Ječmének (ODS). Peníze šly skupině bez veřejné soutěže.

Na věc přišlo nové vedení, kdy po svém nástupu udělalo audit a prošlo tisíce faktur a příslušné smlouvy. Radnice podala už v dubnu 2015 trestní oznámení. To policie stále prověřuje a nechce k vyšetřování nic říct. Dozorující státní zástupce Luděk Litera Hospodářským novinám sdělil, že případ je stále v přípravném řízení, které je neveřejné.

Botkův tchán Hirsch dostal od Prahy 7 17 milionů korun a firma BHP Czech, kterou spoluvlastnil, dostala dalších víc než 20 milionů. Druhý podílník BHP Czech, Jaroslav Pavlíček, Praze 7 vyfakturoval nejméně 40 milionů.

Firma Grape Services získala 46 milionů, firmě Biteo zaplatila radnice 18 milionů. Majitelem této firmy je Martin Trtúšek, který byl i zaměstnancem Grape Services.

Firma BHP Czech navíc neměla žádného zaměstnance. První zakázku od Prahy 7 získala již několik měsíců po svém založení. Hned poté, co jí Praha 7 vypověděla smlouvy, zanikla.

Kompletní článek redaktora Marka Pokorného najdete na webu Hospodářských novin

 

Právě se děje

před 4 minutami
Další zprávy