Koněv zmizí, obávají se Semelová a Rusové. Starosta se brání, že chce k pomníku jen přidat cedulky

Michal Polák Michal Polák
31. 10. 2017 18:50
Končící poslankyně Marta Semelová (KSČM) obvinila starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09), že se pokouší odstranit sochu sovětského válečného maršála Ivana S. Koněva. "Rada městské části namísto odstranění pomníku schválila návrh na osazení piedestalu cedulemi v českém, ruském a anglickém jazyce," odmítá nařčení Kolář. Kroky radnice se nelíbí ani velvyslanectví Ruské federace.
Pomník maršála Ivana Koněva v Bubenči.
Pomník maršála Ivana Koněva v Bubenči. | Foto: ČTK

Praha - Na Praze 6 se opět rozhořel spor o osud kontroverzního pomníku maršála Ivana Stěpanoviče Koněva, který se na konci války podílel na osvobozování Prahy.

Dosluhující poslankyně Marta Semelová (KSČM) obvinila starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09), že navrhuje přesun sochy do prostor velvyslanectví Ruské federace. Podle Semelové jde o "neomluvitelnou urážku všech padlých rudoarmějců". Své informace čerpá z neveřejné korespondence starosty a ruského velvyslanectví. Jak se k ní dostala, nechtěla Semelová prozradit.

Starosta Kolář přiznal, že dopis na ruské velvyslanectví opravdu poslal. "Ano, oslovili jsme je, protože dlouhodobou ambicí Prahy 6 je celý prostor náměstí Interbrigády revitalizovat," reagoval na dotaz Aktuálně.cz Kolář.

"Rada městské části namísto odstranění pomníku schválila návrh na osazení piedestalu cedulemi v českém, ruském a anglickém jazyce, které kolemjdoucím přiblíží osobu maršála Koněva," popisuje starosta v dopise ústupek, ke kterému se městská část odhodlala v reakci na žádost veřejnosti o úplně odstranění kontroverzního pomníku.

"V textu, který byl zpracován předními českými odborníky na vojenskou historii, je ve stručnosti nastíněn životopis maršála Koněva, aby byla tato historická osobnost veřejnosti představena se všemi svými klady i zápory," píše se dále v dopise pro velvyslance, který má redakce Aktuálně.cz k dispozici.

O přemístění sochy nejde

Kolář ale popírá, že by šlo primárně o přesunutí sochy. "Přesunutí na pozemek velvyslanectví je pouze krajní řešení, které jsem panu velvyslanci navrhl především jako reakci na dlouhodobé snahy některých zájmových skupin rekonstrukci bránit," vysvětluje starosta Prahy 6 a dodává, že by tak velvyslanectví mohlo zabránit častým útokům vandalů. 

Podle Koláře je alarmující, že Marta Semelová disponuje korespondencí starosty a velvyslance. "KSČM tímto dokázala, že je jasnou pátou kolonou Kremlu," uzavírá Kolář.

Podle exposlankyně Marty Semelové je dopis ruskému velvyslanci skandální. "Je to hrubou a neomluvitelnou urážkou všech padlých rudoarmějců, kteří obětovali své životy za mír, svobodu a za to, abychom my mohli žít," píše Semelová v prohlášení.

Semelová Aktuálně.cz potvrdila, že dopis viděla, ale jak se k němu dostala, nesdělila. "Pan starosta by se měl starat o řešení problémů Prahy 6 a neměl by se snažit falšovat historii," řekla Semelová.

Kdo je Ivan Stěpanovič Koněv?

Ivan Koněv při osvobození Prahy

"Významný vojevůdce maršál Sovětského svazu Ivan Stěpanovič Koněv, dvojnásobný hrdina Sovětského svazu a hrdina Československé socialistické republiky, velitel vojsk 1. ukrajinského frontu, která zachránila 9. května 1945 Prahu před zničením," píše se na pomníku Koněva v Bubenči.

Aktivita Prahy 6 se nelíbí ani ruskému velvyslanectví. "Návrhy pana starosty pokládáme za nepřípustné. Zásluhy maršála Koněva při osvobozování Československa jsou nepopiratelné. Vycházíme z toho, že tato fakta jsou oficiálně uznána českou stranou. Iniciativa vedení městské části Prahy 6 vytváří umělou překážku v rusko-české spolupráci ve vojenské a memoriální sféře, může negativně ovlivnit celý komplex bilaterálních vztahů mezi Ruskou federací a Českou republikou," reagoval na dotaz Aktuálně.cz mluvčí velvyslanectví Ruské federace Alexej Kolmakov. Velvyslanectví se již obrátilo na ministerstvo zahraničních věcí s žádostí o urovnání této otázky.

Kolmakov v reakci také naznačil, že celá kauza by mohla mít negativní vliv na "úsilí o zvěčnění památky československých legionářů na území Ruské federace".

Ministerstvo nemá zprávy o tom, že by je velvyslanectví kontaktovalo. "My o této žádosti Ruské federace nemáme žádné informace," řekla Aktuálně.cz mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

Velká bitva o osud sochy se vedla naposledy v roce 2015, kdy se slavilo 70 let od ukončení druhé světové války. Aktivisté radnici žádali o úplné odstranění pomníku kontroverzního maršála. Praha 6 však rozhodla, že pomník zůstane, ale bude k němu pořízena vysvětlující tabulka s informacemi o Koněvově životě.

Maršál Ivan Stěpanovič Koněv byl ruský vojevůdce a sovětský maršál. Na konci druhé světové války se podílel na osvobození Prahy, části Polska, Slezska a Saska. V roce 1956 vedl krvavé potlačení Maďarského povstání sovětskou armádou. Koněv také působil v Berlíně v době výstavby Berlínské zdi. 

Vystoupení z NATO má KSČM v programu dlouhodobě, protože naši vojáci by neměli hájit cizí zájmy, ale bránit Českou republiku, říká Marta Semelová. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy