Průzkum: Zvláštní školy snižují Romům šanci na práci

Markéta Šrajbrová Tomáš Kunc Markéta Šrajbrová, Tomáš Kunc
19. 4. 2015 7:01
Naděje, že Rom získá práci, je až dvojnásobná v případě, že navštěvoval běžnou základní školu namísto praktické.

Praha - Romové, kteří navštěvovali běžnou základní školu, a nikoli zvláštní, mají dvojnásobnou šanci získat zaměstnání. Práci také významně častěji najdou ti Romové, kteří v dětství alespoň dva roky chodili do školky.

Vyplývá to z průzkumu agentury Median, která potřebná data sesbírala už před čtyřmi lety v rámci mezinárodního projektu UNDP Roma Study. Nyní si výsledky nechala podrobně zpracovat vládní Agentura pro sociální začleňování.

Podle ředitele vládní agentury Martina Šimáčka průzkum potvrdil, že absolventi běžných základek mají oproti žákům praktických škol výrazně větší naději najít si práci.

„Tento stav nemá být brán jako znevážení práce pedagogů, kteří s těmito dětmi na praktických základních školách pracují. Ukazuje se, že trh práce je pro absolventy těchto škol těžko přístupný. Jde o systémový problém. A jako takový bychom jej měli i řešit,“ dodává Šimáček.

Sociolog Medianu Daniel Prokop upozorňuje, že absolventi základních škol nejen častěji najdou práci, ale jejich zaměstnání je také stálejší. „Nestálé a sezónní práce, které vykonávají často absolventi zvláštních a praktických škol, člověka méně chrání před chudobou, zadlužením a dalšími aspekty sociálního vyloučení, jehož posilování má negativní dopady na životy rodin, obce i celou společnost,“ říká.

Výzkum také prokázal, že čím dřív se romské děti zapojí do vzdělávání, tím větší pravděpodobnost je, že v budoucnu budou pracovat. Mezníkem jsou dva roky strávené ve školce. Romové, kteří odchodili dva roky, našli práci v 56 procentech případů. Mezi těmi, kteří školku navštěvovali jen rok, pracuje 36 procent. Ještě o procento méně je to v případě Romů, kteří do mateřinky nechodili vůbec.

Výzkum UNDP Roma Study v roce 2011 uspořádala OSN v jedenácti zemích střední a východní Evropy. Šetření probíhalo v sociálně vyloučených (a sociálním vyloučením ohrožených) oblastech ve všech českých krajích. Účastnilo se ho 756 romských domácností z vyloučených oblastí, jako kontrolní vzorek posloužilo zhruba 350 neromských domácností z bezprostředního okolí. Celkem se průzkumníci dotazovali 4 402 lidí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Mladí lidé v Česku se obávají klimatických změn, cítí kvůli nim bezmoc či strach, ukazuje průzkum

Změny klimatu považují v Česku za závažný problém více než čtyři pětiny lidí ve věku od 15 do 20 let. Dvě třetiny mladých pokládají za důležité, aby Česká republika snižovala své emise skleníkových plynů bez ohledu na postup jiných zemí. Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků průzkumu, který připravila katedra environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně a organizace Green Dock ve spolupráci s organizací Člověk v tísni.

Řešení klimatických změn považuje za extrémně nebo vysoce naléhavé téměř 46 procent mladých ve věku 15 až 20 let. Pro další třetinu má tento problém střední naléhavost.

O tom, že se globální změna klimatu projevuje již v současnosti, je přesvědčeno 83,6 procenta respondentů. Podle dalších téměř deseti procent se změna projeví v budoucnu. Zhruba sedm z deseti dotázaných uvedlo, že hlavní přičinou změn je lidstvo a jeho činnost.

Nějaký projev změn klimatu kolem sebe pozorovalo sedm z deseti mladých lidí. Nejčastěji zmiňovali vlny veder, sucho nebo naopak přívalové deště a povodně.

Obavy ze změn klimatu v průzkumu projevily tři čtvrtiny mladých. Výrazně víc je trápilo, jak změna uškodí budoucím generacím, než jim samotným. Podle dvou třetin dotázaných budou děti, které se rodí v těchto letech, žít v horším světě, než je ten současný.

před 43 minutami

Súdánské úřady odvrátily pokus o převrat, podle prezidenta měl odvrátit demokratizaci

Súdánské úřady oznámily, že zmařily pokus o převrat, který naplánovali stoupenci svrženého prezidenta Umara Bašíra. Súdánský premiér Abdalláh Hamduk řekl, že šlo o koordinovaný pokus zastavit demokratickou transformaci v zemi. Generální tajemník OSN António Guterres pokus o převrat odsoudil a vyzval Súdánce, aby hájili demokratickou budoucnost země, informují světové agentury.

Výslechy podezřelých již začaly. Súdánská armáda uvedla, že zatkla 21 důstojníků a řadu vojáků a že pátrání po dalších pokračuje. Podle armádního prohlášení jsou všechny oblasti, kterých se pokus o puč dotkl, pod kontrolou.

Pučisté se podle zdroje agentury Reuters snažili získat kontrolu nad státní rozhlasovou stanicí v Ummdurmánu, který leží naproti Chartúmu na druhém břehu Nilu. Hamduk poznamenal, že se také pokusili zablokovat silnice, zastavit produkci ropy a zavřít přístavy. Súdánský ministr informací později ve státní televizi uvedl, že situace je pod kontrolou.

Súdánu vládne od převratu v roce 2019 přechodná vláda, složená z vojáků a civilistů, která čelí velkým ekonomickým a bezpečnostním problémům. Armáda roku 2019 při masových protivládních demonstracích svrhla dlouholetého autokratického vládce Umara Bašíra. Při protestech vojáci zabili desítky lidí. Volby se očekávají v roce 2024.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Němečtí ekologové žalují BMW a Mercedes kvůli výrobě aut se spalovacími motory

Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) zažalovala automobilky BMW a Mercedes-Benz. Chce tyto německé podniky soudní cestou přimět k tomu, aby do roku 2030 ukončily výrobu automobilů se spalovacím motorem. Informovala o tom agentura DPA.

Šéf DUH Jürgen Resch uvedl, že automobilky BMW a Mercedes-Benz svými nynějšími vozy porušují "základní právo na ochranu klimatu". "Budeme soudní cestou prosazovat konec naftových a benzinových osobních automobilů od roku 2030," dodal.

Organizace žaloby podala v pondělí, kdy vypršel termín, do kterého měly automobilky odpovědět na její předžalobní výzvu. Ta požadovala právě ukončení výroby automobilů se spalovacím motorem do roku 2030, což však podniky podle očekávání odmítly.

Automobilka Mercedes-Benz v reakci na žalobu uvedla, že se bude bránit "všemi právními prostředky". Firma plánuje dosáhnout klimatické neutrality svých aut do roku 2039. Konkurent BMW sdělil, že do roku 2030 hodlá snížit emise oxidu uhličitého z provozu, výroby i likvidace svých vozů o 40 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy