Pracoval pro šéfa podsvětí, teď jej platí z daní Praha

Sabina Slonková
6. 1. 2010 9:40
Vladimíru Nešpůrkovi, jehož policie spojuje se skupinou zavražděného Františka Mrázka, stačilo změnit jméno

Praha - Tak dlouho mu jeho jméno zavíralo dveře do veřejné správy, až se to pokusil vyřešit jednou provždy: Vladimír Nešpůrek, kterého protikorupční služba spojila se skupinou zavražděného bosse podsvětí Františka Mrázka, se jednoduše přejmenoval.

Stal se Vladimírem Svobodou a nastoupil do Technické správy komunikací v hlavním městě. V příspěvkové organizaci pražského magistrátu, která spravuje veškeré silnice, dopravní značky či tunely v Praze, nastoupil rovnou na post náměstka.

Jeho nadřízení tvrdí, že o tom vůbec netušili. A slibují, že vše prověří.

Nešpůrkův šéf: Netušil jsem to

"Ve všech dokumentech, které předložil ve chvíli, kdy se ucházel o post technicko-investičního náměstka ředitele, bylo uvedeno jméno Vladimír Svoboda. Vámi uvedené informace považuji za závažné a nechám je prověřit. Až poté případně vyvodím příslušné personální opatření," stojí ve stanovisku ředitele pražských technických služeb Luďka Dostála.

Nešpůrek měl přitom k přejmenování dobrý důvod: jeho předchozí angažmá ve státní správě neskončila slavně. Postupně musel odejít od policie, následně skončil s trestním oznámením v armádě, a pak opustil i vládní agenturu Czechinvest. A pokaždé byl jeho odchod spojen s jeho minulostí.

On sám v tom ale problém nevidí. "Vlastním negativní lustrační osvědčení a čistý trestní rejstřík bez jakýcholi výmazů," hájí se Nešpůrek-Svoboda.

Telefonický dotaz, proč se nechal přejmenovat, jej ale zjevně zaskočil. "Nerozumím vaší otázce," opakoval a pak si nechal otázku poslat elektronickou poštou.

V emailové odpovědi pak napsal, že z Nešpůrka se stal Svoboda kvůli novinářům: "Jediným důvodem mého přejmenování bylo to, že o mě bez jediného věrohodného důkazu zveřejňujete nepravdivé a lživé články, které nemají ani tu nejmenší oporu v objektivní realitě."

A co je tedy o Nešpůrkovi-Svobodovi známo?

S Mrázkem jsme se možná potkali

Začalo to už v devadesátých letech, kdy kvůli podezření z korupce opouštěl policii. Čelil totiž obvinění, že požadoval po šéfovi České banky úplatek. Soud jej ale nakonec po šesti letech průtahů obvinění zprostil, klíčový svědek - ředitel banky - ve finále odmítl vypovídat.

Z policie Nešpůrek zamířil do soukromé sféry a podle již dříve zveřejněných písemných záznamů protikorupční služby policie spolupracoval s organizací Františka Mrázka, později zavražděného bosse podsvětí.

Nešpůrek nepopírá, že se s Mrázkem mohl během jeho života znát i stýkat, rozhodně ale vylučuje, že by pro něj pracoval.
"To je lež. Nevylučuju, že jsme se někde potkali a mluvili spolu, ale žádné informace jsem mu neprodával ani pro něj podobné věci nedělal," uvedl již dříve v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Armáda: Lhal nám

Na přelomu tisíciletí nastoupil k armádě a odjel na misi do Afghánistánu. Zaměstnavateli ovšem zatajil, že je stále stíhaný. V Afghánistánu velel četě, která střežila českou polní nemocnici.

Z armády pak odcházel s trestním oznámením, právě kvůli zatajení svého obvinění. "Na kapitána Nešpůrka podal trestní oznámení velitel vojskové zdravotnické služby pro podezření ze spáchání trestného činu poškozování cizích práv," citoval tehdy server Mf Dnes mluvčí generálního štábu české armády Janu Růžičkovou.

Deník pak napsal, že šéf polní nemocnice Jindřich Sitta v Afghánistánu Nešpůrka dvakrát potrestal za vážné kázeňské prohřešky a chtěl jej předčasně poslat domů. Nešpůrek ho ale žádostí o repatriaci podle Mf Dnes předešel.

Po nástupu Topolánkovy vlády to Nešpůrek zkusil ve státní správě znovu: nastoupil do agentury Czechinvest, která rozděluje státní miliardy. Poté, co na jeho angažmá upozornili novináři a proti tomuto a dalším personálním krokům Římanova vedení agentury začali protestovat poslanci, Nešpůrek i Czechinvest opustil.

 

Právě se děje

Další zprávy