Pozvánky na akci komunistů chodily z mailu, jenž napodobil adresu ukrajinské ambasády

Radek Dragoun Radek Dragoun
27. 2. 2019 20:23
Na tiskovou konferenci o rozvoji Ukrajiny pět let po Majdanu, která se konala pod záštitou komunistického europoslance Jaromíra Kohlíčka, lákala pozvánka rozesílaná z e-mailové adresy, která na první pohled působí tak, že patří ukrajinské ambasádě. Ve skutečnosti to však její adresa není. Ambasáda se proti tomu hodlá bránit a obrátila se již na policii.
Jaromír Kohlíček, evropský poslanec KSČM.
Jaromír Kohlíček, evropský poslanec KSČM. | Foto: Jakub Plíhal

S tiskovou konferencí nemá ukrajinské zastoupení v Česku vůbec nic společného, natož aby na ni někoho zvalo. "Velvyslanectví Ukrajiny se obrátilo na policejní orgány České republiky, aby nám poskytly právní hodnocení tohoto činu," řekla Aktuálně.cz mluvčí ukrajinské ambasády Tetiana Okopna.

Kohlíček uznává, že rozesílat pozvánky na tiskové konference pod jeho záštitou z e-mailové adresy [email protected] není vhodné. "Samozřejmě mě mrzí, že ta adresa je takhle hodně podobná. Ale nemám s tím nic společného než to, že jsem patronem akce," říká europoslanec KSČM.

Sám si nezvyklé e-mailové adresy, jejíž část před zavináčem odkazuje na stránky ukrajinského velvyslanectví v Česku, všiml. Proč se používá ke zvaní novinářů zrovna tato adresa, však nepátral. "Přiznám se, že mám tolik práce - třeba dnes (v pondělí) jsem měl dvě besedy na školičkách a teď mám besedu s občany , že na to nemám čas. Navíc je krásné počasí a já mám dvě zahrady, dohromady přes půl hektaru. Je vám jasné, že se věnuji nejdříve těmhle věcem. Pak odjíždím do Bělehradu s oficiální delegací z Evropského parlamentu, takže se přiznám, že jsem to trochu pustil stranou," vysvětlil Kohlíček.

Europoslanec však pozvánky na tiskové konference nerozesílá a odkazuje na organizátora těchto akcí Romana Blaška, který je redaktorem Haló novin spojených s komunistickou stranou a jako člen Komunistické strany Československa je v letošních volbách do Evropského parlamentu čtyřkou společné kandidátky KSČM a dalších stran.

I Blaško však odmítá, že by pozvánky z uvedené adresy posílal, přestože je v jejich závěru uveden jeho kontakt. Trvá na tom, že je posílá výhradně z e-mailu se svým jménem. "Ano, je tam můj kontakt, ale ptal jste se na e-mailovou adresu odesílatele. A zde jednoznačně odmítám odesílání z jiné adresy než této. Ani není žádný logický důvod odesílat z jiné adresy. Že si tento dokument někdo přeposílá z nějakých různých adres, s tím já nic bohužel neudělám," napsal redakci z osobního e-mailu Blaško.

Přestože Kohlíček tvrdí, že ho situace mrzí i kvůli dobrým vztahům s ukrajinskou ambasádou, v minulosti ho její představitelé několikrát veřejně kritizovali za opakované návštěvy Ruskem okupovaného Krymu a kroky, které mohou být interpretovány jako uznání změny statusu ukrajinského Krymu.

Pozvánka na tiskovou konferenci pod záštitou europoslanec KSČM Jaromíra Kohlíčka z e-mailové adresy, která mylně navazuje dojem, že patří ukrajinskému velvyslanectví.
Pozvánka na tiskovou konferenci pod záštitou europoslanec KSČM Jaromíra Kohlíčka z e-mailové adresy, která mylně navazuje dojem, že patří ukrajinskému velvyslanectví. | Foto: Aktuálně.cz
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Polský ministr vnitra chce výjimečný stav u hranic s Běloruskem prodloužit

Prodloužit výjimečný stav v pásmu u hranic s Běloruskem o dva měsíce chce polský ministr vnitra Mariusz Kamiński. V této souvislosti také sdělil, že v mobilech migrantů, kteří překročili hranici s Běloruskem, se našly materiály spojené s islámským extremismem.

Výjimečný stav v pásmu přiléhajícímu k hranicím s Běloruskem vyhlásil polský prezident 2. září. Vyhověl tak vládě, která svou žádost zdůvodnila náporem migrantů nezákonně přecházejících hranici z Běloruska. Podle premiéra Mateusze Morawieckého je v pozadí záměr Minska destabilizovat situaci v Polsku a pomstít se Evropské unii za sankce.

Výjimečný stav, jenž přináší omezení ústavních svobod, byl zaveden na 30 dnů ve 183 obcích na východě Polska. Podobná opatření přijaly i Litva a Lotyšsko, které rovněž čelí přílivu migrantů ilegálně přicházejících z Běloruska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy