Pozvánky na akci komunistů chodily z mailu, jenž napodobil adresu ukrajinské ambasády

Radek Dragoun Radek Dragoun
27. 2. 2019 20:23
Na tiskovou konferenci o rozvoji Ukrajiny pět let po Majdanu, která se konala pod záštitou komunistického europoslance Jaromíra Kohlíčka, lákala pozvánka rozesílaná z e-mailové adresy, která na první pohled působí tak, že patří ukrajinské ambasádě. Ve skutečnosti to však její adresa není. Ambasáda se proti tomu hodlá bránit a obrátila se již na policii.
Jaromír Kohlíček, evropský poslanec KSČM.
Jaromír Kohlíček, evropský poslanec KSČM. | Foto: Jakub Plíhal

S tiskovou konferencí nemá ukrajinské zastoupení v Česku vůbec nic společného, natož aby na ni někoho zvalo. "Velvyslanectví Ukrajiny se obrátilo na policejní orgány České republiky, aby nám poskytly právní hodnocení tohoto činu," řekla Aktuálně.cz mluvčí ukrajinské ambasády Tetiana Okopna.

Kohlíček uznává, že rozesílat pozvánky na tiskové konference pod jeho záštitou z e-mailové adresy [email protected] není vhodné. "Samozřejmě mě mrzí, že ta adresa je takhle hodně podobná. Ale nemám s tím nic společného než to, že jsem patronem akce," říká europoslanec KSČM.

Sám si nezvyklé e-mailové adresy, jejíž část před zavináčem odkazuje na stránky ukrajinského velvyslanectví v Česku, všiml. Proč se používá ke zvaní novinářů zrovna tato adresa, však nepátral. "Přiznám se, že mám tolik práce - třeba dnes (v pondělí) jsem měl dvě besedy na školičkách a teď mám besedu s občany , že na to nemám čas. Navíc je krásné počasí a já mám dvě zahrady, dohromady přes půl hektaru. Je vám jasné, že se věnuji nejdříve těmhle věcem. Pak odjíždím do Bělehradu s oficiální delegací z Evropského parlamentu, takže se přiznám, že jsem to trochu pustil stranou," vysvětlil Kohlíček.

Europoslanec však pozvánky na tiskové konference nerozesílá a odkazuje na organizátora těchto akcí Romana Blaška, který je redaktorem Haló novin spojených s komunistickou stranou a jako člen Komunistické strany Československa je v letošních volbách do Evropského parlamentu čtyřkou společné kandidátky KSČM a dalších stran.

I Blaško však odmítá, že by pozvánky z uvedené adresy posílal, přestože je v jejich závěru uveden jeho kontakt. Trvá na tom, že je posílá výhradně z e-mailu se svým jménem. "Ano, je tam můj kontakt, ale ptal jste se na e-mailovou adresu odesílatele. A zde jednoznačně odmítám odesílání z jiné adresy než této. Ani není žádný logický důvod odesílat z jiné adresy. Že si tento dokument někdo přeposílá z nějakých různých adres, s tím já nic bohužel neudělám," napsal redakci z osobního e-mailu Blaško.

Přestože Kohlíček tvrdí, že ho situace mrzí i kvůli dobrým vztahům s ukrajinskou ambasádou, v minulosti ho její představitelé několikrát veřejně kritizovali za opakované návštěvy Ruskem okupovaného Krymu a kroky, které mohou být interpretovány jako uznání změny statusu ukrajinského Krymu.

Pozvánka na tiskovou konferenci pod záštitou europoslanec KSČM Jaromíra Kohlíčka z e-mailové adresy, která mylně navazuje dojem, že patří ukrajinskému velvyslanectví.
Pozvánka na tiskovou konferenci pod záštitou europoslanec KSČM Jaromíra Kohlíčka z e-mailové adresy, která mylně navazuje dojem, že patří ukrajinskému velvyslanectví. | Foto: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 9 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 41 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy