Pozůstalí po obětech srpnového požáru v Bohumíně dostanou vyplaceno po 200 000 korun

ČTK ČTK
12. 10. 2020 15:02
Pozůstalí po obětech srpnového tragického požáru v Bohumíně na Karvinsku, při němž zemřelo 11 lidí, dostanou vyplaceno z veřejné sbírky po 200 000 korun. Klíč pro rozdělení peněz dnes schválili moravskoslezští radní. Ve sbírce vyhlášené po požáru se sešlo téměř 3,2 milionu korun. Peníze budou odeslány bezprostředně po podpisu už připravených darovacích smluv.
Požár panelového domu vypukl v Bohumíně 8. srpna. Zemřelo při něm 11 lidí, další byli zraněni
Požár panelového domu vypukl v Bohumíně 8. srpna. Zemřelo při něm 11 lidí, další byli zraněni | Foto: ČTK

"Největší část vybraných peněz obdrží pozůstalí po obětech požáru. Za každého z 11 zemřelých bude nejbližšímu pozůstalému vyplaceno 200 000 korun. Pokud je pozůstalých více, částka se mezi ně rozdělí. Správní rada veřejné sbírky dále navrhla, aby byli odškodněni zranění, kteří museli být hospitalizováni. Jednalo se o čtyři osoby, každá z nich obdrží 100 000 korun," uvedl hejtman Ivo Vondrák (ANO).

Zbylých téměř 600 000 korun získá přímo město Bohumín, které by tyto prostředky mělo rozdělit mezi obyvatele panelového domu, v němž se neštěstí stalo. "Zástupci města Bohumín byli členy správní rady sbírky spolu se zástupci hasičského sboru a Moravskoslezského kraje. Správní rada sbírky navrhla způsob rozdělení financí určených pro Bohumín, ještě ho bude schvalovat bohumínské zastupitelstvo," uvedla Birklenová. Sbírka musí být vypořádána do 30. prosince.

Požár panelového domu vypukl 8. srpna. Zemřelo při něm 11 lidí, další byli zraněni. Byt v 11. patře podle policie úmyslně zapálil čtyřiapadesátiletý muž, který tak řešil rodinné spory. V bytě, kde se tragedie stala, bylo v době útoku 15 lidí pozvaných na oslavu narozenin. Zadržený muž se přiznal, že hořlavinou polil dveře a zapálil je. Oheň se rozšířil velmi rychle.

Přímo v bytě zemřelo šest lidí: útočníkova manželka, syn, vnuk a jeho matka. Zemřely i další dvě děti pozvané na oslavu. Dalších pět lidí se zabilo, když z hořícího bytu v jedenáctém patře vyskočili. Čtyřem lidem se podařilo před plameny uniknout přelezením na balkon sousedního bytu. Policie žháře obvinila z vraždy a obecného ohrožení, je ve vazbě. Hrozí mu až výjimečný trest včetně doživotí.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 1 hodinou

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy