Pozor na horách, v Krkonoších hrozí laviny. Lanovka na Sněžku nejede

ČTK ČTK
24. 12. 2019 9:09
V Krkonoších dál platí první z pěti stupňů lavinového nebezpečí. Na hřebenech hor je pět až 15 centimetrů sněhu. Turisté by tam měli být opatrní, po ochlazení se na povrchu vytvořila ledová krusta, na kterou připadly asi dva centimetry nového sněhu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČHMÚ

Lanovka na Sněžku se ráno nerozjela kvůli silnému větru. Lanovka může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině.

"V nižších polohách byly srážky dešťové a sněhová pokrývka je nesouvislá. Pod krustou je sníh stále vlhký. Mohou se vyskytnout laviny z mokrého sněhu a laviny klouzavé. Uvolnění laviny je možné při velkém dodatečném zatížení, a to jen ojediněle ve velmi strmém extrémním terénu," uvedl Robert Dlouhý z krkonošské horské služby.

Při prvním lavinovém stupni z pětibodové stupnice jsou podmínky pro túry všeobecně bezpečné. Nebezpečná místa bývají pouze ojediněle. První stupeň lavinového nebezpečí by měl platit i ve středu. "Tendence lavinového nebezpečí je setrvalá," uvedl Dlouhý.

Lavinovými lokalitami jsou v Krkonoších Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů byly ráno dva stupně pod nulou, mlha, okolo deseti centimetrů vlhkého sněhu. Chladněji bylo na Sněžce, podle polské horské služby tam bylo minus 4,2 stupně Celsia, pocitová teplota kolem minus deseti, mlha a rychlost větru okolo 60 kilometrů v hodině.

Kabinovou lanovku na Sněžku tvoří dva úseky, z Pece na Růžovou horu a z Růžové hory a Sněžku. Aktuální informace o jejím provozu jsou na webu.

První stupeň lavinového nebezpečí vyhlásila krkonošská horská služba v současné zimní sezoně poprvé v pondělí 16. prosince a od té doby trvá. Minulou zimní sezonu to bylo poprvé 10. prosince 2018.

Podle předpovědi meteorologů bude dnes v Královéhradeckém kraji oblačno, přechodně až polojasno, ojediněle přeháňky. Večer od západu zataženo a na většině území občasný déšť. Na horách by mělo sněžit. Nejvyšší denní teploty budou mezi plus čtyřmi a sedmi stupni na nulou, v 1000 metrech na horách kolem plus jednoho stupně.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy