Pozor, tady vaří kuchař se žloutenkou, upozorní hygienik

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
8. 9. 2014 5:30
Podle novely zákona o ochraně veřejného zdraví už se nedozví o nebezpečné infekční chorobě jenom blízcí nemocného, ale celá širší veřejnost.
Ministerstvo zdravotnictví chce prosadit, aby se v určitých případech o chorobách dozvídala i širší veřejnost. Má jít hlavně o nebezpečné infekce. (Ilustrační foto)
Ministerstvo zdravotnictví chce prosadit, aby se v určitých případech o chorobách dozvídala i širší veřejnost. Má jít hlavně o nebezpečné infekce. (Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Praha - Doposud směli dostat důvěrné informace o nemocech lidí jen jejich nejbližší. Vůči ostatním měl lékař povinnost mlčenlivosti. Toto pravidlo má skončit. Ministerstvo zdravotnictví chce prosadit, aby se v určitých případech o chorobách dozvídala i širší veřejnost. Má jít hlavně o nebezpečné infekce.

"Dosavadní praxe ukázala, že je takové opatření nezbytné. Okruh osob, kterým bude možné sdělit individuální údaje chráněné jinak mlčenlivostí, se rozšíří. O nebezpečí infekce už se nebudou dozvídat jen osoby blízké, ale také lidé pobývající v ohnisku nákazy a lidé, kteří byli v inkubační době ve styku s infekčním onemocněním," popisuje hlavní hygienik Vladimír Valenta.

Změnu ministerstvo vepsalo do novely zákona o ochraně veřejného zdraví, nyní ji mají na stole poslanci.

Echo dá hygienická stanice

Pokud novinka projde, bude se moci o infekční chorobě dozvědět prakticky kdokoliv z okolí nakaženého – třeba sousedi, kolegové z práce či širší příbuzenstvo. Podle hlavního hygienika míří opatření hlavně na lidi, kteří by mohli ohrozit větší skupinu obyvatelstva – například na žloutenkou nakažené kuchaře v restauraci. Zprávu do okolí o tom vyšle hygienická stanice.

Jenomže podle odborníků má novela svá úskalí. Zákon je příliš stručný. Sám o sobě nepopisuje, kterých chorob se bude prolomení mlčenlivosti týkat. Nespecifikuje ani to, kteří lidé budou mít právo o nakaženém vědět. Řadě lidí proto může opatření naopak ublížit.

"Je pravda, že podobné opatření tady léta chybělo. K lidem by se měla dostat informace, že jsou bezprostředně ohroženi nějakou závažnou infekcí. Zajímalo by mě ale, jakým způsobem se bude postupovat. Nic z toho totiž není zatím zřejmé," podotýká například pražský praktický lékař Jan Jelínek.

Spalničky, neštovice, ale také virus HIV

Skupina infekčních chorob je totiž široká. Patří sem nejen vysoce nakažlivé kapénkové infekce, jako jsou plané neštovice, tuberkulóza či spalničky, ale také některé pohlavní nemoci. "A v tom je právě ten problém. Osobně si dovedu  představit, že dostanu informaci o kolegovi nakaženém ebolou. Už méně to, že mi někdo bude hlásit lidi HIV pozitivní," vysvětluje lékař.

Výčet konkrétních nemocí, kterých se bude opatření týkat, by uvítal také královéhradecký epidemiolog Roman Prymula. "Sám bych do seznamu vložil jen skutečně závažné nemoci, z nichž se navíc může snadno rozvinout epidemie," domnívá se odborník.

Podle právníka Platformy zdravotních pojištěnců Ondřeje Dostála pamatuje na ochranu veřejného zdraví Úmluva o ochraně lidských práv. Podle ní je možné upozadit právo člověka na ochranu soukromí právě v takových případech, kdy jsou ohroženy zájmy celku. "Pak i takto stručná zmínka v zákoně mlčenlivost prolomí, aniž by byla ochrana citlivých dat narušena," řekl Dostál.

Infekčních chorob přibývá

Infekčních chorob v posledních letech výrazně přibývá. Například v loňském roce ohlásil Státní zdravotní ústav rekordní výskyt černého kašle. Nakazilo se jím bezmála tisíc lidí. "Což odpovídá stavu z šedesátých let minulého století," varovala Kateřina Fabiánová ze Státního zdravotního ústavu. Padá tak podle ní mýtus, že už byly některé nemoci v Česku dávno vymýceny.

Přibývá také případů spály, planých neštovic a spalniček - těch letos hygienici zaznamenali dokonce patnáctkrát víc než v předchozích letech, konkrétně napočítali 217 nemocných.

Objevovat se začaly dokonce choroby, které se doposud v Česku prakticky nevyskytovaly. Například v posledních dvou letech lékaři odhalili 72 případů dengue, tedy "horečky lámajících kostí". Většinou ji přenášejí komáři.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Dívkám v britském klubu někdo píchl do nohy injekci s narkotiky, policie zadržela dva mladíky

Britská policie zadržela dva muže ve věku 18 a 19 let v souvislosti s vyšetřováním případů žen, které oznámily, že jim v nočním klubu někdo bodnul do nohy injekci s narkotiky, informoval list The Times.

Podle policie v hrabství Nottinghamshire jsou oba muži podezřelí, že ženám podali preparát s cílem "zranit je, obtěžovat nebo jim ublížit". Policisté neuvedli, jakou látku muži údajně ke zdrogování žen použili.

Bezpečnostní síly momentálně vyšetřují 15 případů, ve kterých mladé ženy a muži uvedli, že jim někdo v klubu píchnul do nohy injekci, a nejméně 140 oznámení o drogách v pití. Britská ministryně vnitra Priti Patelová ve středu požádala policii, aby jí urychleně podala informace k těmto případům. Na sociálních sítích se totiž začala množit svědectví žen, kterým se údajně něco podobného stalo, a vznikla kampaň, která vyzývá, aby lidé jeden den v týdnu bojkotovali noční kluby.

"Tato dvě zadržení přicházejí po mé prosbě a po výzvě, aby se lidé přihlásili a nahlásili nám jakékoli incidenty," uvedla šéfka policie v Notthighamshire Kathryn Cranerová. "Pokračujeme v důkladném prošetřování všech oznámení, která nám byla předložena, a tato dvě zadržení ukazují, že pracujeme extrémně tvrdě a spolupracujeme s licencovanými podniky," dodala.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Nejvyšší soud USA texaský protipotratový zákon nezablokoval

Americký nejvyšší soud se bude 1. listopadu zabývat snahou vlády amerického prezidenta Joea Bidena a poskytovatelů potratů zrušit přísný texaský zákon, který zakazuje skoro všechna umělá ukončení těhotenství. Texaský protipotratový zákon nicméně zatím zůstane v platnosti, jelikož soudci odložili rozhodnutí o tom, zda jej na žádost vlády zablokovat. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Soudci nejvyššího soudu uvedli, že budou rozhodovat o tom, zda je federální vláda oprávněná kvůli texaskému zákonu podat žalobu. Odpověď na tuto otázku pomůže při rozhodování, zda by zákon měl být zablokován, zatímco spor pokračuje. Prozatím však zákon zůstává v platnosti. Ústní jednání je plánováno na 1. listopadu. Podle agentury AP soud v kauze jedná neobvykle rychle.

V druhém nejlidnatějším státě USA protipotratový zákon platí od začátku září a je označován za nejpřísnější platné opatření proti interrupcím v zemi. Zakazuje provádět potraty od chvíle, kdy lze zachytit srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství, kdy mnoho žen ještě ani netuší, že jsou těhotné. Potrat v Texasu nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Výjimka existuje pouze pro případy krizové zdravotní situace. Texaský zákon je přitom jedním z řady podobných republikány podporovaných omezení potratů, která byla v posledních letech schválena na úrovni států USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy