Pozor, přijde vám složenka na 120 000. Posílá Kalousek

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
11. 5. 2010 20:00
TOP 09 v rámci kampaně rozesílá domácnostem poštovní složenku na zaplacení veřejného dluhu
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V příštích dnech najde řada domácností ve svých schránkách složenku. Bude znít na 121 tisíc korun. Nebude to pravá složenka, nikdo ji platit nemusí - a vlastně ani nemůže.

Je to jen svérázná kampaň strany TOP 09, která tak chce českým voličům připomenout veřejný dluh.

Chceme předejít infarktům

"To není dluh někoho jiného, zaplatit ho budeme muset všichni," vysvětluje Miroslav Kalousek.

Proč zrovna 121 tisíc korun? To je v podání TOP 09 podíl každého na veřejném dluhu.

Foto: Aktuálně.cz

"Ta částka stále narůstá, už teď je vyšší. Ale ty složenky jsme museli dát do tisku s předstihem," upřesnil pro Aktuálně.cz Kalouskův asistent Marek Ondráček.

Složenku představí strana TOP 09 veřejnosti ve středu na tiskové konferenci.

"Říkal jsem si - to bude infarktů. Proto bude lepší, když na složenku upozorníme dřív, než ji lidé najdou ve schránkách," říká s nadsázkou Miroslav Kalousek.

To, že nejde o skutečnou složenku, by ale měl každý poznat sám, tvrdí špičky TOP 09.

Veřejný dluh jako téma?

TOP 09 právě na tom, že bude upozorňovat na narůstající veřejný dluh, postavila svoji kampaň. A její program navrhuje tvrdé škrty ve veřejných výdajích - včetně razantního omezení sociálních dávek.

I proto napadla program TOP 09 jako antisociální nejen ČSSD, což se dalo očekávat. Kritizovala ho i ODS, která jej ústy Petra Nečase označila za pravicový populismus.

"Je jedno, ty škrty prostě budou. Buď teď - a méně bolestné, nebo později, až nás přinutí realita," stojí si na svém Kalousek.

Stačí si ovšem vzpomenout, co vyvolalo pouhé vyšší zdanění zaměstnaneckých benefitů - tedy např. stravenek nebo režijních jízdenek.

Tehdy politická scéna rychle vyšla vstříc protestujícím dopravním odborům a levicí dirigovaná sněmovna ve snaze odvrátit hrozící stávku protlačila snížení daně ve zkráceném řízení i proti vůli Senátu a prezidenta.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Auto se u Hluboké nad Vltavou srazilo s vlakem, řidička nepřežila

Na železničním přejezdu nedaleko Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku se dnes v podvečer srazil vlak a osobní auto, sdělil mluvčí policie Milan Bajcura. Osmačtyřicetiletá řidička osobního auta zemřela, zřejmě přehlédla výstražná světla. Nehoda se podle webu Českých drah stala na trati spojující Strakonice a České Budějovice, provoz na ní byl na čtyři hodiny přerušen. Ve vlaku cestovalo 75 lidí, nikdo z nich se nezranil.

Vozidlo značky BMW zůstalo po nehodě rozdrcené. "Řidička na přejezd vjížděla ve směru od obce Dasný směrem k Hluboké nad Vltavou, pravděpodobně přehlédla světelné a zvukové výstražné zařízení," řekl Bajcura. Přejezd byl bez závor, auto srazil rychlík přijíždějící od Českých Budějovic.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Požár v jaderném provozu v Íránu způsobil velké škody

Požár, který propukl ve čtvrtek v jaderném provozu v íránském Natanzu, způsobil rozsáhlé škody, jež by mohly zpomalit vývoj pokročilých odstředivek na obohacování uranu. Dnes to podle íránských médií uvedl íránský jaderný činitel. Velitel námořnictva íránských revolučních gard Alírezá Tangsírí mezitím podle agentury Reuters prohlásil, že Írán má podzemní "raketová města" na moři i pevnině podél pobřeží Perského zálivu a Ománského zálivu, které by mohly být "noční můrou" pro nepřátele Íránu.

Íránská nejvyšší bezpečnostní rada v pátek uvedla, že příčinu požáru zná, ale podrobnosti oznámí později. Někteří íránští představitelé poznamenali, že za požárem mohl stát kybernetický útok a jeden varoval, že Teherán proti zemím, které budou takové útoky páchat, podnikne odvetná opatření.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Chorvatské volby do parlamentu skončily, vítězem je zřejmě vládní HDZ

Hlasování v sobotních parlamentních volbách v Chorvatsku skončilo. Podle průzkumu státní televize mezi voliči opouštějícími volební místnosti zvítězilo vládní Chorvatské demokratické společenství (HDZ), které by mělo získat 61 z celkových 151 křesel. Opoziční Sociálnědemokratické straně (SDP) a jejím menším spojencům by mělo připadnout 44 křesel, napsala agentura Reuters.

Na třetím místě podle průzkumu skončilo euroskeptické Vlastenecké hnutí (DP), které by v parlamentu mělo získat 16 zástupců.

Mnoho analytiků se podle Reuters domnívá, že koalici budou nakonec muset sestavovat obě nejsilnější strany, protože vytvořit stabilní vládu s menšími partnery jako DP by bylo obtížné. Vůdci obou velkých stran ale doposud možnost velké koalice odmítali.

Další zprávy