Pozor, přijde vám složenka na 120 000. Posílá Kalousek

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
11. 5. 2010 20:00
TOP 09 v rámci kampaně rozesílá domácnostem poštovní složenku na zaplacení veřejného dluhu
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V příštích dnech najde řada domácností ve svých schránkách složenku. Bude znít na 121 tisíc korun. Nebude to pravá složenka, nikdo ji platit nemusí - a vlastně ani nemůže.

Je to jen svérázná kampaň strany TOP 09, která tak chce českým voličům připomenout veřejný dluh.

Chceme předejít infarktům

"To není dluh někoho jiného, zaplatit ho budeme muset všichni," vysvětluje Miroslav Kalousek.

Proč zrovna 121 tisíc korun? To je v podání TOP 09 podíl každého na veřejném dluhu.

Foto: Aktuálně.cz

"Ta částka stále narůstá, už teď je vyšší. Ale ty složenky jsme museli dát do tisku s předstihem," upřesnil pro Aktuálně.cz Kalouskův asistent Marek Ondráček.

Složenku představí strana TOP 09 veřejnosti ve středu na tiskové konferenci.

"Říkal jsem si - to bude infarktů. Proto bude lepší, když na složenku upozorníme dřív, než ji lidé najdou ve schránkách," říká s nadsázkou Miroslav Kalousek.

To, že nejde o skutečnou složenku, by ale měl každý poznat sám, tvrdí špičky TOP 09.

Veřejný dluh jako téma?

TOP 09 právě na tom, že bude upozorňovat na narůstající veřejný dluh, postavila svoji kampaň. A její program navrhuje tvrdé škrty ve veřejných výdajích - včetně razantního omezení sociálních dávek.

I proto napadla program TOP 09 jako antisociální nejen ČSSD, což se dalo očekávat. Kritizovala ho i ODS, která jej ústy Petra Nečase označila za pravicový populismus.

"Je jedno, ty škrty prostě budou. Buď teď - a méně bolestné, nebo později, až nás přinutí realita," stojí si na svém Kalousek.

Stačí si ovšem vzpomenout, co vyvolalo pouhé vyšší zdanění zaměstnaneckých benefitů - tedy např. stravenek nebo režijních jízdenek.

Tehdy politická scéna rychle vyšla vstříc protestujícím dopravním odborům a levicí dirigovaná sněmovna ve snaze odvrátit hrozící stávku protlačila snížení daně ve zkráceném řízení i proti vůli Senátu a prezidenta.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Štybar skončil na Omloop Het Nieuwsblad po pádu v druhé stovce

Český cyklista Zdeněk Štybar měl v úvodní belgické jarní klasice Omloop Het Nieuwsblad pád a 76. ročník závodu dokončil se ztrátou ve druhé stovce. Vítězství v hromadném spurtu získal jeho kolega z týmu Deceuninck-Quick Step Davide Ballerini z Itálie.

Pětatřicetiletý Štybar dvousetkilometrový závod z Gentu do Ninove vyhrál v roce 2019 a dnes znovu útočil na přední umístění. Ještě 26 kilometrů před cílem byl v čelní skupině, kterou se pokoušel roztrhat nástupem jeho týmový kolega a mistr světa Julian Alaphilippe. Pak měl ale na rovném úseku silnice Štybar pád, po němž se jen těžce zvedal ze země. Na kolo nakonec nasedl a dojel na 125. pozici s odstupem čtyř a půl minuty.

Pro nejcennější výhru kariéry si dojel šestadvacetiletý cyklista elitního belgického klasikářského týmu Ballerini. Spurt rozhodl jednoznačným způsobem, za ním dojeli Brit Jake Stewart a Belgičan Sep Vanmarcke.

Cyklistický závod Omloop Het Nieuwsblad (WorldTour) - 200,5 km:

1. Ballerini (It./Deceuninck-Quick Step) 4:43:03, 2. Stewart (Brit./Groupama-FDJ), 3. Vanmarcke (Belg./Israel Start-Up Nation), 4. Haussler (Austr./Bahrajn Victorious), 5. Gilbert (Belg./Lotto Soudal), 6. Aranburu (Šp./Astana-Premier Tech) všichni stejný čas, …125. Štybar (ČR/Deceuninck-Quick Step) -4:26.

Zdroj: ČTK
Další zprávy