Pozor při výběru koupaliště. Některá už kvůli špatné kvalitě vody končí sezonu

ČTK ČTK
15. 8. 2019 18:36
V části přírodních koupališť v Česku se v uplynulém týdnu zhoršila kvalita vody. Na některých místech přibyly zdraví nebezpečné sinice, bakterie vytvářející škodlivé látky. Najdou se ale také místa, kde se naopak voda oproti předchozímu týdnu pročistila. Lidé tak stále najdou v každém regionu místa vhodná ke koupání v přírodě. Vyplývá to z informací krajských hygienických stanic.
Koupaliště. Ilustrační foto.
Koupaliště. Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Mírně Například přírodní koupaliště Dolce u Trutnova ve čtvrtek kvůli špatné kvalitě vody ukončilo sezonu. Voda je tam nebezpečná ke koupání. V Královéhradeckém kraji je zhoršená kvalita vody ve Stříbrném rybníku na okraji Hradce Králové, kde se rozšířily sinice. Hygienici doporučují po koupání sprchu.

klesla kvalita vody i v menších přírodních koupalištích ve středních Čechách. V písníku v Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku a v Pilském a Novém rybníce na Příbramsku je vyšší obsah sinic, což by mohlo způsobit problémy citlivějším jedincům - dětem, alergikům či těhotným ženám. Na jihu Čech stále platí zákaz koupání na přírodním koupališti v Podolsku na orlické přehradní nádrži, který hygienici vyhlásili 1. srpna.

V Plzeňském kraji není kvůli velkému množství sinic voda vhodná ke koupání v přehradě České údolí u Plzně a v horní polovině přehrady Hracholusky od Butova k silničnímu mostu. Zhoršená je jakost vody také v biotopu Blovice na jihu Plzeňska, ostatní sledované plochy v kraji jsou ale ke koupání stále vhodné. V Ústeckém kraji mají přírodní koupaliště nadále většinou dobrou kvalitu vody. Výjimkou je nádrž Velký Šenov na Děčínsku, kde je voda ke koupání nebezpečná kvůli sinicím.

Třeba kvalita vody v přehradách v Liberci a Jablonci nad Nisou se ale zlepšila. V Liberci má voda jen zhoršenou průhlednost a v Jablonci je vhodná i pro citlivé jedince. Některé sinice jsou tam totiž podle hygieniků na hranici své životnosti a odumírají.

V Pardubickém kraji se stále dá koupat ve všech sledovaných přírodních koupalištích. Mírné znečištění hygienici zjistili pouze v přehradní nádrži Seč na Chrudimsku a rybnících Hluboký na Pardubicku a Dlouhý na Orlickoústecku.

Po koupání se raději osprchujte

Na Vysočině se za poslední týden mírně zlepšila kvalita vody v Pilské nádrži na Žďársku, i když je stále zhoršená. Ještě před týdnem ji však hygienici hodnotili dokonce jako nevhodnou ke koupání. Pročistila se i voda v nádržích Sedlice a Trnávka na Pelhřimovsku. Beze změny naopak zůstává kvalita vody v nádrži Kachlička na Havlíčkobrodksu, kde hygienici prodloužili zákaz koupání.

Na jihu Moravy mají vodu nevhodnou ke koupání Rybník Suchý na Blanensku a nádrž Výrovice na Znojemsku. V ostatních přírodních koupalištích v kraji se ale lidé mohou koupat.

V Moravskoslezském kraji je stále zakázáno koupání v rybníku Pod hradem v Bohušově na Bruntálsku kvůli přemnoženým sinicím. V přehradě Baška na Frýdecko-Místecku koupání hygienici ze stejného důvodu nedoporučují. V Olomouckém kraji se zhoršila kvalita vody v Plumlovské přehradě, kde přibylo sinic. Hygienici proto lidem doporučují, aby se po koupání osprchovali. Naopak voda ve štěrkopískových jezerech Poděbrady u Olomouce zůstává čistá.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů vyhráli v Nižním Novgorodu

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů zvládli zápas o druhé místo v tabulce skupiny C a v Nižním Novgorodu vyhráli 82:73. Středočeský celek zvítězil počtvrté z dosavadních pěti kol, jeho jedinou ztrátou je porážka s úřadujícími vicemistry z Tenerife.

Nymburk i domácí vstoupili do zápasu se shodnou bilancí tři výhry a jedna porážka, kterou oběma dnešním soupeřům připravilo Tenerife. Středočeši s vítězem Ligy mistrů z roku 2017 v minulém kole prohráli 68:78, Nižnij Novgorod španělskému celku podlehl 67:81.

před 47 minutami

Rusko vyplatilo členkám Pussy Riot odškodnění za nezákonné věznění

Rusko vyplatilo třem členkám známé punkové skupiny Pussy Riot částku 37 tisíc eur (950 tisíc korun), o které loni v prosinci rozhodl Evropský soud pro lidská práva (ESLP). Novinářům to v Moskvě oznámil člen skupiny Pjotr Verzilov. Ruské soudy podle ESLP porušily práva odsouzených a evropské úmluvy při verdiktu o skandálním koncertu v moskevském chrámu v roce 2012.

Pět členek Pussy Riot tehdy uspořádalo v moskevském chrámu Krista Spasitele punkovou modlitbu na protest proti podpoře církve Vladimiru Putinovi před prezidentskými volbami v březnu 2012. Tři účastnice moskevský soud poslal na dva roky za mříže. Jekatěrině Samucevičové později trest změnil na podmínku. Marija Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová vyšly na svobodu v březnu 2014 na amnestii v době, kdy jim do odpykání celého trestu zbývalo čtvrt roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy