Pozor při výběru koupaliště. Některá už kvůli špatné kvalitě vody končí sezonu

ČTK ČTK
15. 8. 2019 18:36
V části přírodních koupališť v Česku se v uplynulém týdnu zhoršila kvalita vody. Na některých místech přibyly zdraví nebezpečné sinice, bakterie vytvářející škodlivé látky. Najdou se ale také místa, kde se naopak voda oproti předchozímu týdnu pročistila. Lidé tak stále najdou v každém regionu místa vhodná ke koupání v přírodě. Vyplývá to z informací krajských hygienických stanic.
Koupaliště. Ilustrační foto.
Koupaliště. Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Mírně Například přírodní koupaliště Dolce u Trutnova ve čtvrtek kvůli špatné kvalitě vody ukončilo sezonu. Voda je tam nebezpečná ke koupání. V Královéhradeckém kraji je zhoršená kvalita vody ve Stříbrném rybníku na okraji Hradce Králové, kde se rozšířily sinice. Hygienici doporučují po koupání sprchu.

klesla kvalita vody i v menších přírodních koupalištích ve středních Čechách. V písníku v Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku a v Pilském a Novém rybníce na Příbramsku je vyšší obsah sinic, což by mohlo způsobit problémy citlivějším jedincům - dětem, alergikům či těhotným ženám. Na jihu Čech stále platí zákaz koupání na přírodním koupališti v Podolsku na orlické přehradní nádrži, který hygienici vyhlásili 1. srpna.

V Plzeňském kraji není kvůli velkému množství sinic voda vhodná ke koupání v přehradě České údolí u Plzně a v horní polovině přehrady Hracholusky od Butova k silničnímu mostu. Zhoršená je jakost vody také v biotopu Blovice na jihu Plzeňska, ostatní sledované plochy v kraji jsou ale ke koupání stále vhodné. V Ústeckém kraji mají přírodní koupaliště nadále většinou dobrou kvalitu vody. Výjimkou je nádrž Velký Šenov na Děčínsku, kde je voda ke koupání nebezpečná kvůli sinicím.

Třeba kvalita vody v přehradách v Liberci a Jablonci nad Nisou se ale zlepšila. V Liberci má voda jen zhoršenou průhlednost a v Jablonci je vhodná i pro citlivé jedince. Některé sinice jsou tam totiž podle hygieniků na hranici své životnosti a odumírají.

V Pardubickém kraji se stále dá koupat ve všech sledovaných přírodních koupalištích. Mírné znečištění hygienici zjistili pouze v přehradní nádrži Seč na Chrudimsku a rybnících Hluboký na Pardubicku a Dlouhý na Orlickoústecku.

Po koupání se raději osprchujte

Na Vysočině se za poslední týden mírně zlepšila kvalita vody v Pilské nádrži na Žďársku, i když je stále zhoršená. Ještě před týdnem ji však hygienici hodnotili dokonce jako nevhodnou ke koupání. Pročistila se i voda v nádržích Sedlice a Trnávka na Pelhřimovsku. Beze změny naopak zůstává kvalita vody v nádrži Kachlička na Havlíčkobrodksu, kde hygienici prodloužili zákaz koupání.

Na jihu Moravy mají vodu nevhodnou ke koupání Rybník Suchý na Blanensku a nádrž Výrovice na Znojemsku. V ostatních přírodních koupalištích v kraji se ale lidé mohou koupat.

V Moravskoslezském kraji je stále zakázáno koupání v rybníku Pod hradem v Bohušově na Bruntálsku kvůli přemnoženým sinicím. V přehradě Baška na Frýdecko-Místecku koupání hygienici ze stejného důvodu nedoporučují. V Olomouckém kraji se zhoršila kvalita vody v Plumlovské přehradě, kde přibylo sinic. Hygienici proto lidem doporučují, aby se po koupání osprchovali. Naopak voda ve štěrkopískových jezerech Poděbrady u Olomouce zůstává čistá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

Policisté pátrají po muži, který v Praze osahával mladu ženu, hrozí mu pět let vězení

Pražští kriminalisté pátrají po muži, který na začátku minulého týdne osahával devětadvacetiletou ženu na ulici v Praze 2. Napadená se musela před útočníkem schovat v blízkém hotelu. Policie zveřejnila záběr podezřelého a žádá veřejnost o pomoc při určení jeho identity. Muži hrozí za sexuálně motivovaný trestný čin až pět let vězení, uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Telefonující ženu napadl dosud neznámý muž v pondělí 20. září kolem 07:00 na Novém Městě. Poté co se k ní zezadu přiblížil, políbil ji na krk a začal osahávat na hýždích. "I přes opakovaný nesouhlas ženy nepřestal a v osahávání mlčky pokračoval několik desítek vteřin," popsal Rybanský. Napadená žena se dala na útěk a před útočníkem se schovala v recepci blízkého hotelu, odkud zavolal policii.

Kriminalistům se podařilo získat záběry podezřelého. Je přibližně 175 centimetrů vysoký, má štíhlou postavu, krátce střižené vlasy a modré oči. V době činu měl na sobě černou mikinu s kapucí a červeným nápisem MC MXCIX, černé tepláky a tmavomodré boty Nike.

Mužovu totožnost zatím policisté neznají. "Pokud ho poznáváte, kontaktujte linku 158," vyzval veřejnost policejní mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy