Pozor na lobbisty a ruské špiony, varuje BIS

Michal Štůsek Michal Štůsek
23. 6. 2010 13:24
Vyplývá to z výroční zprávy za rok 2009
Sídlo Bezpečnostní informační služby
Sídlo Bezpečnostní informační služby | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Aktivita ruských tajných služeb v Česku nepolevuje, spíše naopak. Bezpečnostním rizikem jsou i rostoucí snahy lobbistických skupin ovlivňovat správu státního majetku.

Vyplývá to z výroční zprávy za rok 2009, kterou dnes zveřejnila Bezpečnostní informační služba (BIS).

Rusové se podle tajné služby zaměřují stále více na posílení svého vlivu v ekonomice, eminentní zájem mají i o energetiku. Silně vzrostlo také ruské postavení ve vědě a vzdělávání.

"Co do šíře záběru, intenzity, agresivity a množství operací nemají ruské zpravodajské služby na teritoriu ČR konkurenci," píše se v dokumentu. Ruské služby prý pokračují v prosazování svých zpravodajců na diplomatické funkce v ČR.

"Při snaze prosadit zpravodajce na diplomatické posty v ČR jsou Rusové připraveni vyvíjet na českou stranu intenzivní nátlak," tvrdí BIS. A to navzdory jasnému nepoměru v počtu český a ruských diplomatů, kteří v obou zemích působí.

Částečně se ovšem mění taktika, s níž se tajné služby snaží dostat k potřebným informacím. Zpravodajci jsou prý diskrétnější, co se týče navazování kontaktů s českými politiky.

Předloni deník Aktuálně.cz upozornil, že do budov Ruské federace pravidelně docházejí expremiér Miloš Zeman či jeho přítel a vlivný lobbista Miroslav Šlouf.

Nyní se zpravodajci soustředí se především na početnou skupinu přistěhovalců.

"Ruské subjekty v ČR rozvinuly řadu iniciativ v oblasti spolupráce a podpory výuky ruského jazyka, propagace ruské kultury a spolupráce v oblasti společenských věd," píše BIS.

To jsou podle ní legitimní aktivity, které ale často devalvuje spoluúčast ruských zpravodajských důstojníků či spolupracovníků ruských zpravodajských služeb.

Poškozování vlastních aktivit

Nebezpečím je podle Bezpečnostní informační služby rostoucí snaha lobbistů o získání kontroly nad státním majetkem. A to zejména při přidělování státních zakázek a dotací.

S těmi také souvisí silný zájem daných skupin na ovlivňování legislativního procesu a personálního obsazení rozhodovacích pozic ve státní správě.

Jako příklad BIS uvádí zadávání zakázek společností Lesy ČR, kde poukazuje na arbitrážní řízení s firmou CE WOOD.

"Podstatou dohody bylo zajištění pohledávky Lesů ČR majetkem CE WOOD. V této souvislosti byla zaznamenána příprava vyvedení finančních prostředků Lesů ČR do netransparentních zahraničních společností, ke kterému nakonec nedošlo," uvádí BIS.

 

Právě se děje

Další zprávy