Pozor na jedy, testy je objevily v rybách i v kanceláři

Pavel Baroch
22. 6. 2011 19:34
Nebezpečné chemikálie se kumulují v těle a mohou narušovat hormonální systém
Jedy nejsou jen tam, kde to je poznat.
Jedy nejsou jen tam, kde to je poznat. | Foto: Jan Langer

Praha - V říčních usazeninách a v rybách jsou rizikové chemické látky, které stát ani pořádně nesleduje, přestože tyto sloučeniny mohou například narušovat hormonální systém člověka.

Ukázal to rozsáhlý roční test, který s finanční podporou Státního fondu životního prostředí provedly ekologické sdružení Arnika a Vysoká škola chemicko-technologická v Praze.

Laboratoř celkem analyzovala 72 ryb různých druhů a 32 vzorků sedimentů odebraných z různých řek a potoků po celé republice. Rizikové látky přitom byly obsaženy ve většině ryb i odebraných usazenin.

Chemikálie v běžných výrobcích

Testy se zaměřily na perfluorované sloučeniny (PFC), které se používají například ve výrobě povrchově upravovaných textilií, koberců nebo v kosmetice a při výrobě polovodičů.

Druhou testovanou látkou byly bromované zpomalovače hoření, které se přidávají do elektroniky, záclon, koberců a dalších výrobků, které se mohou vznítit.

"Rozhodli jsme se sledovat tyto látky, protože dlouho přetrvávají v životním prostředí a kumulují se v živých organizmech," uvedla profesorka Jana Hajšlová z Ústavu chemie a analýzy potravin Vysoké školy chemicko-technologické.

Polybromované difenylétery ze skupiny zpomalovačů hoření podle ní negativně ovlivňují imunitní reakce organizmu, reprodukčního cyklu a působí negativně na hormonální rovnováhu.

Zachované cedulky na stěnách i na dveřích statku dokládají možnou míru nebezpečí chemických látek.
Zachované cedulky na stěnách i na dveřích statku dokládají možnou míru nebezpečí chemických látek. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"Účinky PFC jsou prozkoumány méně, ale alarmující je již fakt, že se hromadí v lidském organizmu a při jejich setrvalém příjmu je prakticky nereálné je z těla zcela vyloučit," řekla Hajšlová, podle níž patří ryby mezi hlavní cestu těchto látek do lidského organizmu.

Ambrozek měl v těle DDT

Sdružení Arnika tímto testem pokračuje v dlouhodobé aktivitě, jejímž cílem je omezovat nebo zakázat výrobu chemikálií, které jsou nebezpečné. Aktuální výsledky poskytne ministerstvu životního prostředí a použije je rovněž při jednání s mezinárodními institucemi, které mohou chemikálie regulovat.

Před pár lety organizace například zjistila, že v pobočce Českého hydrometeorologického ústavu v relativně čistém šumavském Churáňově jsou nezanedbatelné koncentrace nebezpečného ftalátu, který se uvolňuje z linolea z PVC.

Někdejší ministr životního prostředí Libor Ambrozek měl zase v krvi mimo jiné i DDT, které bylo zakázáno už v roce 1973, ale v okolním prostředí zůstává.

Martin Bursík, předseda Strany zelených
Martin Bursík, předseda Strany zelených | Foto: Ludvík Hradilek

A v pražské kanceláři Ambrozkova nástupce Martina Bursíka zase testy odhalily zvýšené hodnoty zpomalovačů hoření, které se nejspíš uvolnily z počítače, nábytku nebo z omítek.

Jedy v Bílině i v Lužické Nise

Nejvyšší koncentrace perfluorovaných látek zjistila laboratoř ve svalovině ryb z Bíliny v Ústí nad Labem, ze slepého ramene Moravy Čerťák v Uherském Hradišti a z Lužické Nisy v Liberci.

Bílina a Lužická Nisa v Liberci patřily vedle labských lokalit u Pardubic a Štětí k nejvíce zatíženým i další skupinou sledovaných bromovaných látek. U polybromovaných difenyléterů byly nejvyšší koncentrace zjištěny ve vzorcích sedimentů odebraných v  Labi, Lužické Nise a v sedimentační nádrži v Lamperticích.

Studie zjistila vyšší maximální koncentraci PFC ve vzorcích ryb v porovnání se studiemi z minulých let.

"Důvodem může být výběr míst. Spíše se vybíraly oblasti, v jejichž blízkosti se nachází chemické nebo jiné průmyslové továrny nebo spalovny nebezpečného odpadu, které mohou být zdrojem těchto kontaminantů," uvedla Jana Pulkrabová z Vysoké školy chemicko-technologické.

Laboratoř rovněž poprvé rozsáhleji zmonitorovala výskyt tetrabrombisfenolu A, který patří mezi zpomalovače hoření. Jeho nejvyšší koncentrace byla zjištěna v sedimentu z řeky Moravy v Uherském Hradišti.

Překvapující údaje? Nikoli

Jindřicha Petrlíka ze sdružení Arnika zjištěné údaje o výskytu rizikových látek ve vodních sedimentech a v rybách nepřekvapily.

"Vzhledem k tomu, jak se tyto látky poměrně hojně používají a neexistuje jejich kontrola, dalo se očekávat, že se objeví ve větším počtu vzorků," řekl Aktuálně.cz Petrlík.

Zjištěné koncentrace vybraných látek jsou ovšem v porovnání s výsledky testů ze zahraničí spíše nižší nebo průměrné. 

Foto: Arnika

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy