Pozor na jedy, testy je objevily v rybách i v kanceláři

Pavel Baroch
22. 6. 2011 19:34
Nebezpečné chemikálie se kumulují v těle a mohou narušovat hormonální systém
Jedy nejsou jen tam, kde to je poznat.
Jedy nejsou jen tam, kde to je poznat. | Foto: Jan Langer

Praha - V říčních usazeninách a v rybách jsou rizikové chemické látky, které stát ani pořádně nesleduje, přestože tyto sloučeniny mohou například narušovat hormonální systém člověka.

Ukázal to rozsáhlý roční test, který s finanční podporou Státního fondu životního prostředí provedly ekologické sdružení Arnika a Vysoká škola chemicko-technologická v Praze.

Laboratoř celkem analyzovala 72 ryb různých druhů a 32 vzorků sedimentů odebraných z různých řek a potoků po celé republice. Rizikové látky přitom byly obsaženy ve většině ryb i odebraných usazenin.

Chemikálie v běžných výrobcích

Testy se zaměřily na perfluorované sloučeniny (PFC), které se používají například ve výrobě povrchově upravovaných textilií, koberců nebo v kosmetice a při výrobě polovodičů.

Druhou testovanou látkou byly bromované zpomalovače hoření, které se přidávají do elektroniky, záclon, koberců a dalších výrobků, které se mohou vznítit.

"Rozhodli jsme se sledovat tyto látky, protože dlouho přetrvávají v životním prostředí a kumulují se v živých organizmech," uvedla profesorka Jana Hajšlová z Ústavu chemie a analýzy potravin Vysoké školy chemicko-technologické.

Polybromované difenylétery ze skupiny zpomalovačů hoření podle ní negativně ovlivňují imunitní reakce organizmu, reprodukčního cyklu a působí negativně na hormonální rovnováhu.

Zachované cedulky na stěnách i na dveřích statku dokládají možnou míru nebezpečí chemických látek.
Zachované cedulky na stěnách i na dveřích statku dokládají možnou míru nebezpečí chemických látek. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"Účinky PFC jsou prozkoumány méně, ale alarmující je již fakt, že se hromadí v lidském organizmu a při jejich setrvalém příjmu je prakticky nereálné je z těla zcela vyloučit," řekla Hajšlová, podle níž patří ryby mezi hlavní cestu těchto látek do lidského organizmu.

Ambrozek měl v těle DDT

Sdružení Arnika tímto testem pokračuje v dlouhodobé aktivitě, jejímž cílem je omezovat nebo zakázat výrobu chemikálií, které jsou nebezpečné. Aktuální výsledky poskytne ministerstvu životního prostředí a použije je rovněž při jednání s mezinárodními institucemi, které mohou chemikálie regulovat.

Před pár lety organizace například zjistila, že v pobočce Českého hydrometeorologického ústavu v relativně čistém šumavském Churáňově jsou nezanedbatelné koncentrace nebezpečného ftalátu, který se uvolňuje z linolea z PVC.

Někdejší ministr životního prostředí Libor Ambrozek měl zase v krvi mimo jiné i DDT, které bylo zakázáno už v roce 1973, ale v okolním prostředí zůstává.

Martin Bursík, předseda Strany zelených
Martin Bursík, předseda Strany zelených | Foto: Ludvík Hradilek

A v pražské kanceláři Ambrozkova nástupce Martina Bursíka zase testy odhalily zvýšené hodnoty zpomalovačů hoření, které se nejspíš uvolnily z počítače, nábytku nebo z omítek.

Jedy v Bílině i v Lužické Nise

Nejvyšší koncentrace perfluorovaných látek zjistila laboratoř ve svalovině ryb z Bíliny v Ústí nad Labem, ze slepého ramene Moravy Čerťák v Uherském Hradišti a z Lužické Nisy v Liberci.

Bílina a Lužická Nisa v Liberci patřily vedle labských lokalit u Pardubic a Štětí k nejvíce zatíženým i další skupinou sledovaných bromovaných látek. U polybromovaných difenyléterů byly nejvyšší koncentrace zjištěny ve vzorcích sedimentů odebraných v  Labi, Lužické Nise a v sedimentační nádrži v Lamperticích.

Studie zjistila vyšší maximální koncentraci PFC ve vzorcích ryb v porovnání se studiemi z minulých let.

"Důvodem může být výběr míst. Spíše se vybíraly oblasti, v jejichž blízkosti se nachází chemické nebo jiné průmyslové továrny nebo spalovny nebezpečného odpadu, které mohou být zdrojem těchto kontaminantů," uvedla Jana Pulkrabová z Vysoké školy chemicko-technologické.

Laboratoř rovněž poprvé rozsáhleji zmonitorovala výskyt tetrabrombisfenolu A, který patří mezi zpomalovače hoření. Jeho nejvyšší koncentrace byla zjištěna v sedimentu z řeky Moravy v Uherském Hradišti.

Překvapující údaje? Nikoli

Jindřicha Petrlíka ze sdružení Arnika zjištěné údaje o výskytu rizikových látek ve vodních sedimentech a v rybách nepřekvapily.

"Vzhledem k tomu, jak se tyto látky poměrně hojně používají a neexistuje jejich kontrola, dalo se očekávat, že se objeví ve větším počtu vzorků," řekl Aktuálně.cz Petrlík.

Zjištěné koncentrace vybraných látek jsou ovšem v porovnání s výsledky testů ze zahraničí spíše nižší nebo průměrné. 

Foto: Arnika

 

Právě se děje

Aktualizováno před 23 minutami

Dálnice D35 je u Přáslavic uzavřena kvůli nehodě dodávky a dvou aut

Dopravu na dálnici D35 u Přáslavic ve směru na Lipník nad Bečvou uzavřela zhruba na 2,5 hodiny nehoda dodávky a dvou nákladních aut. Jeden z řidičů byl zraněn, informovala mluvčí hasičů Lucie Balážová. Zhruba od 20:30 je již komunikace v místě nehody průjezdná s omezením, doplnila mluvčí policie Petra Vaňharová. Od víkendu jde již o několikátou vážnou nehodu v této oblasti. 

"Komunikace v místě dopravní nehody je již průjezdná s omezením. Zprovozněn je pouze levý jízdní pruh po 281. kilometr D35. Od tohoto místa začíná další objízdná trasa a to až po 290. kilometr D35 z důvodu oprav poškozeného dálničního povrchu," uvedla mluvčí policie.

Hasiči z dodávky museli vyprostit zaklíněného řidiče, následně jej předali záchranné službě a asistovali při transportu. "K vyproštění jsme využili hydraulické nůžky a rozpínák, odstranili jsme celé dveře a řidiči jsme museli opatrně vyprostit nohy zaklíněné pod palubní deskou. Poté jsme jej na páteřní desce vytáhli z vozu ven," uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Jen o několik kilometrů dále, mezi 290 a 281. kilometrem je dálnice v obou směrech uzavřena. V sobotu zde kvůli vysokým teplotám praskla a poté se zvlnila vozovka. K opravě stavbaři používají rychle tuhnoucí směs betonu. Automobilový provoz by v tomto dálničním úseku, který je od soboty v obou směrech uzavřený, měl být obnoven ve čtvrtek.

V této oblasti od víkendu řeší policisté již několik nehod. V pondělí na stejném místě havarovalo nákladní a osobního auto, nehoda se obešla bez zranění, dálnice byla uzavřena zhruba na tři hodiny.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Golfista Lieser má olympiádu definitivně jistou

Nejlepší český golfista Ondřej Lieser má definitivní jistotu, že si za měsíc zahraje poprvé na olympijském turnaji. Jeho účast v Tokiu potvrdil konečný redukovaný žebříček pro šedesát účastníků. Lieser v něm figuruje na 50. místě. Informovala o tom Česká golfová federace. Start v Tokiu má takřka jistý i Klára Spilková, která reprezentovala již na předchozí olympiádě před pěti lety v Riu de Janeiro.

Devětadvacetiletý Lieser se loni stal senzačně celkovým vítězem zkrácené sezony Challenge Tour a jako první český golfista v historii získal kartu na European Tour. Ve světovém žebříčku profesionálů mu patří 231. příčka.

Ženský olympijský žebříček se oficiálně uzavře až 29. června po skončení majoru KPMG Women's Championship a berounském turnaji Czech Ladies Open. Spilková se představí v zámoří, aktuálně jí patří v redukovaném pořadí pro Tokio 51. místo.

Lieser dnes rozšířil seznam českých olympioniků, měsíc před zahájením odložených her má výprava zajištěných 79 účastnických míst.

Další zprávy