Požárů v Česku loni přibylo. Počet obětí stoupl na 114

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 2. 2015 12:02
Celkem se v roce 2014 stalo 17 388 požárů s celkovou škodou 2,2 miliardy korun.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: HZS hl. m. Prahy / Milan Pacik

Praha - Při požárech v Česku loni zahynulo 114 lidí, o tři více než předloni. Jen v domácnostech kvůli ohni zemřelo 52 lidí a škoda činila 346 milionů.

Statistiku představil novinářům šéf generálního ředitelství hasičů Drahoslav Ryba. Celkem se stalo 17 388 požárů, což je o 200 více než v roce 2013.

Škodu hasiči vyčíslili na zhruba 2,2 miliardy korun, tedy meziročně o 200 milionů méně.

Událostí ubylo

Hasiči loni řešili celkem 100 776 událostí, což je o více než 11 tisíc méně než rok před tím. Nejvíce zasahovali při požárech a dopravních nehodách. Celkovou škodu způsobenou ohněm hasiči vyčíslili na zhruba 2,2 miliardy, přičemž v roce 2013 to bylo o 200 milionů více.

Zachránit a evakuovat se loni podařilo přes 50 000 lidí. Při živelných pohromách to bylo přes devět tisíc lidí.

Mezi hlavními příčinami požárů jsou technické závady, nedbalost dospělých a úmyslná zapálení. Požárů, ke kterým vyjeli hasiči, se loni odehrálo 16 851.

Úspěšný rok pro hasiče

Podle Ryby byl loňský rok pro hasiče úspěšný zejména díky ustálení rozpočtu. Mzdy se podle něj vrátily zhruba na úroveň z období před snížením po roce 2011. "Podařilo se hasiče začlenit do 1. skupiny zvláštního příplatku," dodal Ryba s tím, že se jedná o příplatek kvůli rizikové práci, o který hasiči dlouhodobě usilovali.

Vláda minulý týden souhlasila se zvýšením počtu hasičů o 61 míst. Posílení souvisí s loňským výbuchem muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku. Pro letošek tak mají hasiči schváleno 9561 služebních míst a náklady na mzdy se odhadují na více než 3,9 miliardy korun. Z toho na platy nových členů půjde přes 25 milionů Kč.

Sbor se podle Ryby ale dále potýká s problémy zejména v investicích ze strany státu a některé projekty se prý nedaří realizovat rychle, jak by bylo potřeba. Týká se to například národního informačního systému.

 

Právě se děje

před 38 minutami

V Ženevě skončily rozhovory mezi Bidenem a Putinem

V Ženevě skončilo jednání amerického prezidenta Joea Bidena a jeho ruského protějšku Vladimira Putina, jehož se účastnily rozšířené delegace obou stran, Oznámil to Bílý dům, podle něhož jde zároveň o konec dnešního americko-ruského summitu. Nyní se čekají tiskové konference, oba státníci by měli předstoupit před novináře každý zvlášť. Putin po skončení summitu oznámil, že se s Bidenem dohodl na návratu ruského velvyslance do Washingtonu a amerického ambasadora do Moskvy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy