Požárem zničené silo ve Svitavách musel zbourat bagr. Vlaky jezdí po jedné koleji

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 10. 2018 16:44
Silo bylo opuštěné několik let, má čtyři patra. Nachází se u kolejí a blízko obchodního centra s marketem Albert.
Požár staré budovy u nádraží ve Svitavách zastavil navečer 30. září 2018 kvůli bezpečnosti provoz na hlavní železniční trati z Čech na Moravu.
Požár staré budovy u nádraží ve Svitavách zastavil navečer 30. září 2018 kvůli bezpečnosti provoz na hlavní železniční trati z Čech na Moravu. | Foto: ČTK

Svitavy - Bagr ve Svitavách zboural silo, které zničil požár. V neděli navečer ho zachvátily plameny, léta opuštěná stavba se začala brzy bortit. Část objektu, který stojí těsně u železniční tratě, zdemolovali hasiči. Zbytek dokončil bagr, který si najal majitel sila. Informoval o tom starosta David Šimek (Sdružení pro město Svitavy). Vlaky jezdí od časného rána v omezeném režimu.

Příčinu požáru hasiči zatím neznají, škodu odhadli na půl milionu korun. Policie s hasiči začne s ohledáním požářiště v úterý ráno, prohlídka může trvat den i několik dní, řekla policejní mluvčí Lenka Vilímková.

"Požářiště už bude v úterý vychladlé. Zahájili jsme úkony trestního řízení z přečinu poškození cizí věci a obecné ohrožení," řekla Vilímková.

Velmi zchátralé čtyřpatrové silo bylo v ulici 5. května nedaleko vlakového nádraží. Bylo opuštěné několik let a několikrát změnilo majitele. Nový vlastník měl původně v plánu ubourat dvě patra, objekt zastřešit a použít jako sklady.

"Už je to celé na zemi. Je tam suťoviště. Během 14 dnů tam najede technologie, která rozemele cihly," řekl starosta.

Sutiny už v neděli poškodily trakční vedení, které bylo záhy po vypuknutí požáru vypnuté. Škoda je 100.000 korun. Elektrikáři pracují na obnovení elektřiny na první traťové koleji, druhou kolej zprovoznili časně ráno. Vlaky po ní jezdí snížení rychlostí 50 kilometrů v hodině. Obnovení provozu očekává správce kolejí dnes, řekl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Marek Illiaš.

České dráhy podlena webu vedou provoz v úseku Svitavy - Březová nad Svitavou po jedné ze dvou traťových kolejí. Zpoždění vlaků je pět až 15 minut. Omezení hlásí zatím do dnešního poledne

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarský parlament přijal zákon posilující kontrolu nad kulturou

Maďarský parlament ve středu přes odpor opozice schválil kontroverzní zákon, který posiluje vládní kontrolu nad kulturou. V pondělí proti chystanému právnímu předpisu demonstrovalo v centru Budapešti několik tisíc lidí a protestní internetová petice získala kolem 50.000 podpisů, napsala agentura DPA.

Zákon počítá se vznikem Národní kulturní rady, která by měla vládě umožnit "strategicky řídit sektor kultury". Kromě toho při jmenování ředitelů městských divadel a dalších institucí dotovaných státem musí být zajištěn souhlas ministra kultury. Dosud o tom, kdo řídí divadla, rozhodovaly městské úřady samostatně.

Část opozičních zákonodárců při hlasování na znamení nesouhlasu vstala a dala si před obličej černé divadelní masky. Informoval o tom portál 444.hu na základě videa, které na facebooku zveřejnil liberální poslanec Tordai Bence.

Zdroj: ČTK
Další zprávy