Bývalou textilku mohl někdo zapálit úmyslně, byla dobře zajištěná, řekl místostarosta Krnova

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 12. 2017 14:21
Místostarosta Krnova Michal Brunclík (ČSSD) naznačil, že chráněnou budovu bývalé textilky v centru města někdo zapálil úmyslně.
Požár textiky Karnola v Krnově
Požár textiky Karnola v Krnově | Foto: Facebook města Krnov

Praha - Požár v bývalé textilce Karnola v Krnově na Bruntálsku, která je národní kulturní památkou, mohl být založen úmyslně. Místostarosta města Michal Brunclík (ČSSD) řekl, že existuje obava či důvodné podezření, že oheň nevznikl náhodou. Objekt byl podle něj zabezpečen.

"Objekt je v bezprostředním centru města a díky tomu, že v rámci dotačního titulu na národní kulturní památky mělo dojít na jaře 2018 k zahájení stavebních prací, tak se tam poměrně často v těch posledních dnech vyskytovali naši pracovníci, kteří prováděli vyčištění objektu, stěhování nábytku a podobně," uvedl Brunclík.

Podle něj byl tudíž objekt pod velmi dobrou kontrolou. "Měli jsme zajištěné vstupní otvory, všechna okna zasklená. Je to budova určená k rekonstrukci, takže není v ideálním technickém stavu, ale na druhou stranu to nebylo o tom, že by tam bylo možné volně vstupovat a pohybovat se. Pokud tam někdo vnikl, to je zatím spekulace, ale bylo naznačeno, že to tak patrně bude, tak samozřejmě prostřednictvím nějakého násilí," upřesnil místostarosta.

Podle něj se už ráno uskutečnila první koordinační schůzka, kde byli velitelé zásahů hasičů i policie. "Hasiči během dnešního dopoledne svou činnosti ukončí a pomaličku tu lokalitu budou opouštět, na řadu přijdou právě policisté," uvedl Brunclík.

Podle něj město nyní nedokáže odhadnou, kolik času bude policie pro svou práci potřebovat. Zástupci města si zatím ani nemohou objekt prohlédnout. "V tuto chvíli jako vlastníci objektu úplně přesně nevíme, do jaké míry je zdevastovaný, jestli jsme přišli v té nejcennější části dezinatury úplně o všechno nebo jestli některé segmenty budou zachranitelné," podotkl Brunclík.

Dodal, že město musí objednat statika, aby posoudil, zda je objekt bezpečný a zda jej lze zachránit. "Jsme pomyslně na začátku. Už jsme samozřejmě podnikli některé drobnější věci. To znamená, že technické služby čistí bezprostřední okolí té stavby od střepů. Odbor správy majetku zajistí do budoucna to, aby ta budova byla uzavřena a nemohlo tam docházek ke vstupu cizích osob. Řešíme, jakým způsobem minimálně provizorně řešit kus chybějící střechy, jak řešit stavební otvory," podotkl Brunclík.

Policie v souvislosti s požárem žádá veřejnost o pomoc. "Policisté přivítají jakékoli informace, fotografie a videa, které by zachycovaly událost před příjezdem policistů, hasičů," žádá policie. Lidé mohou informace sdělit na lince 974 731 603, na e-mailu [email protected] či na bezplatné lince 158.

Další osud bývalé textilky Karnola je po požáru nejistý

Podle představitelů kraje region přišel o jednu z nejvýznamnějších památek. "Ničivý požár je nejen pro Krnov a Moravskoslezský kraj, ale i pro celou Českou republiku tragédií. Oheň zásadně poškodil jednu z nejvýznamnějších součástí kulturního bohatství národa, památku, která svým významem přesahuje hranice kraje. Je mi to líto," uvedl hejtman Ivo Vondrák (ANO).

O budoucnosti vyhořelé budovy po bývalé textilce bude rozhodovat právě krajský úřad - orgán státní památkové péče pro národní kulturní památky.

"Podle památkového zákona je vlastník národní kulturní památky povinen bez odkladu každé ohrožení nebo poškození památky oznámit krajskému úřadu a vyžádat si jeho rozhodnutí o způsobu odstranění závady. Krajský úřad v této chvíli čeká na doručení, poté podnikneme veškeré potřebné úřední kroky," uvedl ředitel úřadu Tomáš Kotyza.

Podle náměstka hejtmana a zároveň místostarosty Krnova Jana Krkošky (ANO) stále není jasné, o co všechno město přišlo. "Historická hodnota bude asi nevyčíslitelná. Počkáme na výsledky vyšetřování hasičů a policie, pak budeme řešit, co dál," řekl Krkoška.

"V památkově chráněné vzorkovně měli návštěvníci za tři roky obdivovat tkací stroje, snovadla či vzorníky látek. Některé kusy byly i přes sto let staré. Hlavním exponátem měla být dílna, v níž se navrhovaly vzory tkanin pro jednotlivé sezony. Už byl vybrán zhotovitel stavby," připomněl Krkoška.

 

Právě se děje

Další zprávy