Povolení stavby za deset let? Průtahy skončí, slibuje Brabec

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
17. 9. 2014 18:07
Vláda plánuje sloučit jednotlivé fáze povolovacího procesu u všech staveb - nejdelší případy by se mohly zkrátit až o osm let.
Ministr životního prostředí Richard Brabec.
Ministr životního prostředí Richard Brabec. | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Poslanci se tento týden chystají projednat změnu zákona o posuzování vlivu na životní prostředí, takzvané EIA

Veřejnost díky ní získá větší práva, stavebníci se však bouří, že se již tak dlouhá povolovací řízení protáhnou o další roky. Pokud však zákon nezačne platit již od příštího roku, Česko přijde o dotace z Evropské unie.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) radí trpělivost. Zákon, kterému se pro rychlé přijetí přezdívá "záplata“, bude platit jen pouhý rok a vláda mezitím připraví zcela nová stavební pravidla, která povolování staveb naopak výrazně urychlí.

"Desetileté povolovací procesy by mohly skončit a ve finále by se mohly zkrátit na rok nebo na dva,“ popsal ministr v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Aktuálně.cz: Průmyslníci připravovanou "záplatu“ opakovaně kritizovali, bojí se dalších průtahů při povolování staveb. Nepodařilo se vám je na jednáních přesvědčit?

Richard Brabec: Je pravda, že takzvaná záplata rozšiřuje přístup veřejnosti, což je požadavek Evropské unie. Na druhou stranu jsou tam ale i další nové podmínky, které by měly kompenzovat možné prodloužení. Zavádí se termín 90, respektive 150 dní pro rozhodování soudu. Je tam podmínka 200 podpisů nebo tři roky existence nevládní organizace, aby měla právo vstoupit do sporu. V ideálním případě to navíc bude platit jen v průběhu roku 2015. Do prosince by mělo vzniknout paragrafované znění novely celého stavebního zákona, která by měla platit od roku 2016 a přinese naopak výrazné zrychlení.

A.cz: Takže průmyslníkům říkáte – vydržte, přijde další zákon, který vám naopak pomůže?

Přesně tak. Kvůli nečinnosti bývalých vlád máme strašně málo času, abychom hned napoprvé přijali něco koncepčního.

A.cz: Jak tedy novela stavebního zákona změní pravidla hry?

Především se zavede jednotné povolovací řízení, takže už nebudou tři oddělené procesy – EIA, územní řízení a stavební řízení –, nově se bude vše řešit najednou. Bude vybrán stavební úřad, který celé řízení zastřeší a od jednotlivých orgánů si bude stahovat závazná stanoviska nebo povolení. To by znamenalo zjednodušení, zlevnění, méně byrokracie a samozřejmě zrychlení.

A.cz: O kolik by se povolování staveb mohlo zrychlit?

U menších záměrů, kde to švihá jako na drátkách - a musím říct, že je to většina případů - půjde o zkrácení o tři nebo čtyři měsíce. Což je taky fajn, ale největší efekt to bude mít u velkých projektů, které se dnes táhnou třeba deset let. To by mělo skončit a ve finále by se to mohlo zkrátit na rok nebo na dva. Tato řízení se nemístně protahovala, protože skončila jedna fáze, námitky se nějak vypořádaly a ty samé subjekty se znovu odvolaly v územním řízení a pak znovu ve stavebním řízení. Teď bude mít veřejnost stále možnost do toho řízení vstoupit, dokonce širší, ale soud jednou rozhodne o celém tom procesu najednou a už dost, tím to končí.

A.cz: Nevnímají to neziskovky jako omezení svých práv, že se budou moci vyjádřit jenom jednou?

Z těch jednání, u kterých jsem byl, mám dojem, že jim to nevadí vůbec. Má to logiku. Jim nejde o to, aby se mohly vyjadřovat opakovaně, ale aby měly přístup tak široký, jaký je v rámci evropské směrnice. Podobné je to i u stavebníků, kteří říkají – nám nevadí, že do toho bude moci někdo zasáhnout, ale proboha ať to udělá jednou, rozhodne se to a konec. Zdá se, že je na tom mezi nimi docela shoda, což je dobrá zpráva.

A.cz: Záplata i velká novela počítají s tím, že soudy budou mít povinnost rozhodnout v poměrně krátkém čase - například do 90 dní. Jsou na to připraveny?

Budou si s tím muset poradit. Jednali jsme o tom s ministerstvem spravedlnosti a oni řekli, že jsou na to připraveni. Takže žiju v dobré víře, že si s tím poradí.

A.cz: Při schvalování záplaty se nacházíte v podobném časovém tlaku jako u služebního zákona. Jednal jste o něm s prezidentem, nepohrozil vám třeba vetem?

Pan prezident ví, jak zásadní norma to je. O vetu nebyla řeč. Je to šibeniční termín, ale až na některé snad ojedinělé hlasy mám pocit, že klíčoví hráči – byť někteří skřípají zuby – chápou, proč je to potřeba, a nechtějí to torpédovat. Takže zákon má slušnou šanci projít včas. Doufám, že se dokážeme dohodnout i s prezidentem, byť tam mohou být věci, které se mu nemusí líbit. Prostě jsme vstoupili do EU a nemůžeme si myslet, že si z toho budeme vyzobávat jen věci, které se nám líbí.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Mönchengladbach podlehl Schalke a může přijít o druhé místo

Na úvod jarní části německé fotbalové ligy zvítězilo Schalke 04 nad Mönchengladbachem 2:0. Poražená Borussia promarnila šanci na posun do čela tabulky a může přijít o druhé místo, pokud Bayern Mnichov porazí v neděli v Berlíně Herthu.

Schalke vyhrálo díky brankám z úvodu druhého poločasu. V 48. minutě se posedmé v sezoně trefil německý reprezentant Suat Serdar, který je nejlepším střelcem týmu. O deset minut později zvýšil Michael Gregoritsch, který přišel v zimě na hostování z Augsburgu. Svěřenci trenéra Davida Wagnera se dostali na čtvrté místo před rivaly z Dortmundu.

Německá fotbalová liga - 18. kolo:

Schalke - Mönchengladbach 2:0 (48. Serdar, 58. Gregoritsch).

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu dolarů muži, jemuž po léku vyrostla prsa

Muži, který tvrdí, že nebyl varován, že používání antipsychotického léku Risperdal může způsobit růst prsou, zaplatí americká farmaceutická a kosmetická společnost Johnson & Johnson (J&J) 6,8 milionu dolarů (přes 154 milionů Kč), a ne osm miliard dolarů. O dnešním rozhodnutí odvolacího soudu ve Filadelfii informovala agentura Reuters. Důvod snížení náhrady škody soud ve zveřejněných dokumentech neuvádí.

O odškodnění ve výši osm miliard dolarů soud rozhodl loni 8. října. Agentura Reuters tehdy napsala, že výsledná suma bude po odvolání výrazně nižší a první soudní rozhodnutí je varovným signálem pro firmu.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Slovinští házenkáři na ME porazili i Island a mají čtvrtou výhru

Překvapivě úspěšné tažení slovinských házenkářů evropským šampionátem nepřerušil ani Island, který jim na úvod druhé čtvrtfinálové skupiny podlehl 27:30. Osmý tým předloňského mistrovství Evropy vyhrál i čtvrtý zápas na turnaji a míří za postupem do semifinále. V něm byli Slovinci na Euru zatím jen jednou, když v roce 2004 na domácí půdě vybojovali stříbrné medaile.

Stoprocentní bilanci si drží také jeden z favoritů Norsko. Vicemistři světa porazili Maďarsko 36:29 a vedou tabulky před Slovinskem. Norové vedli po 18 minutách už 15:5. Sedmi góly se podílela na jasné výhře jejich hvězda Sander Sagosen.

Kromě Slovinců překvapují dál také portugalští házenkáři, kteří hrají na mistrovství Evropy po 14 letech. Spolupořadatele turnaje Švédy deklasovali 35:25 a obhájci stříbrných medailí jsou na pokraji vyřazení. Portugalci jsou v tabulce třetí.

Slovinské reprezentanty vede od úspěchu k úspěchu švédský trenér Ljubomir Vranjes, který mužstvo převzal teprve před měsícem. Šestačtyřicetiletý rodák z Göteborgu jako hráč získal tři evropské tituly a jedno světové zlato. V minulosti už trénoval srbskou a maďarskou reprezentaci. Nyní vede souběžně se slovinským výběrem švédský IFK Kristianstad. V základní skupině se svými svěřenci vyzrál i na národní tým své rodné země.

Mistrovství Evropy házenkářů:

Čtvrtfinálová skupina II (Malmö):

Slovinsko - Island 30:27 (15:14), Norsko - Maďarsko 36:29 (20:12), Portugalsko - Švédsko 35:25 (15:12).

Tabulka:

1. Norsko 2 2 0 0 70:57 4
2. Slovinsko 2 2 0 0 51:46 4
3. Portugalsko 2 1 0 1 63:59 2
4. Maďarsko 2 1 0 1 53:54 2
5. Island 2 0 0 2 45:54 0
6. Švédsko 2 0 0 2 44:56 0
Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zemřel herec Derek Fowlds, tajemník ze série Jistě, pane ministře

Ve věku 82 let zemřel dnes britský herec Derek Fowlds, jehož v Čechách znali diváci zejména z televizních sitcomů Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére. Podle serveru BBC zemřel dnes ráno v nemocnici v jihoanglickém městě Bath na zápal plic.

"Dnes odešel drahý kolega… Derek Fowlds byl opravdu milý člověk a fantastický herec… soustrast jeho rodině i přátelům, byl skutečná legenda," komentoval úmrtí na twitteru herec Larry Lamb.

Fowlds se narodil 2. září 1937 v Londýně. Hercem podle svých slov ani být nechtěl. "Chtěl jsem být fotbalista," vzpomněl ve své autobiografii z roku 2015. Když ale v jedné školní hře z jeviště uslyšel smích publika, rozhodl se pro herectví.

Fowlds začínal na divadle ve West Endu, od 60. let se objevil i v několika filmech, ale více se proslavil až rolí ministerského tajemníka Bernarda Woolleyho z kultovní satiry z osmdesátých let nazvané Jistě, pane ministře a další série Jistě, pane premiére.

Zdroj: ČTK
Další zprávy