Povodňové komise jsou ve střehu, blíží se další deště

Domácí Domácí
8. 6. 2013 0:30
Povodňové komise zůstávají ve střehu, v neděli a pondělí přijdou intenzivní srážky
Dnešní stav v zatopené Libni
Dnešní stav v zatopené Libni | Foto: Sandra Štefaniková

Severní Čechy/Praha - Povodně v Česku už mají desátou oběť. Na vltavském jezu u jihočeského Herbertova se převrátil raft s pěti vodáky. Tři se podařilo zachránit, dva se utopili. Po zasedání Ústředního povodňového štábu to řekl policejní prezident Martin Červíček.Pětice, která rozvodněnou Vltavu sjížděla, byla podle něj pod vlivem alkoholu.

Dvě hodiny před neštěstím vodáky varovali hasiči. Policejní prezident označil jednání vodáků za zbytečné riziko. Apeloval, aby lidé nehazardovali se svými životy a rozvodněné řeky nesjížděli.

Policie v souvislosti s povodněmi zaznamenala také osm případů rabování.

Ústřední povodňová komise nařídila zachovat protipovodňová opatření v nynějším stavu. Meteorologové totiž v neděli a pondělí očekávají intenzivní srážky, a to zejména v Čechách. Vodohospodáři mají tvořit rezervy na přehradách.

Povodně 2013: Letecké záběry zatopených oblastí Česka

"Vzhledem k prognóze Českého hydrometeorologického ústavu nařizuje ústřední povodňová komise všem povodňovým komisím nesnižovat, respektive zachovat protipovodňová opatření ve stávajícím stavu.," uvedl ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Nařízení platí ihned a až do odvolání.

V neděli se ojediněle vyskytnou intenzivní srážky. Těch za 24 hodin může být kolem 35 milimetrů. V pondělí se čeká déšť nebo přeháňky, zpočátku místy bouřky.

"Předpokládané množství srážek je pět až 25 mm, ale zejména v Čechách až kolem 40 milimetrů," informovala náměstkyně Českého hydrometeorologického ústavu Pavla Skřivánková. Další upřesnění předpovědi vydají meteorologové v sobotu.

Nejvyšší povodňový stupeň v Česku stále zůstává na 13 úsecích řek. Na Kamenici v Hřensku navíc dosud platí extrémní ohrožení.

Povodně postihly také Německo, Rakousko a Slovensko. Maďarsko se podle premiéra Viktora Orbána připravuje na nejhorší záplavy v historii. Evropská komise dnes ujistila, že postižené státy získají finance z unijního Fondu solidarity ještě letos.

Foto: Jak se žije v evakuačních centrech

Šestý den povodní jsme sledovali v online reportáži:

Policie v Ústeckém kraji od začátku povodní zaznamenala šest případů rabování. Pět pachatelů dopadla, v jednom případě dál pátrá. Na 450 mužů střeží čtyřiadvacet hodin denně 130 míst. Všechny případy se týkají drobných krádeží či pokusů o vloupání. Například dva muži kradli v ústecké čtvrti Krásné Březno naftu z dodávky. Policisté v pátek odpoledne v Lovosicích u Lovochemie zadrželi 24letého muže, který se v zátopové oblasti vloupal do dílny.

Rabování zaznamenala policie v Počeplicích na Litoměřicku. Neznámý pachatel tam násilím vnikl do evakuovaného domu. Také v nedalekých Lovosicích zaznamenali několik případů, kdy lidé využili toho, že nejsou evakuované objekty hlídané. Ve středu večer policie přijala oznámení, že se někdo snaží po žebříku vlézt do areálu prodejny. Ve čtvrtek na ránem strážníci přistihli tři osoby, které neoprávněně vstoupily do evakuovaného objektu.

Hasiči a policisté z nepostižených oblastí jeodu na pomoc tam, kde povodeň udeřila naplno. Do Středočeského kraje míří několik desítek hasičů z Libereckého kraje, Jihomoravského a z Vysočiny. Několik desítek policistů z Libereckého kraje od pátku pomáhá v zaplavených oblastech Ústeckého kraje.

Zvláštní záplavová konta rostou denně o miliony korun a je na nich už více než 22 milionů korun. Nejvíce eviduje nezisková organizace Člověk v tísni, a to 11,7 milionu korun. Distribuovala již úklidové prostředky. Přispívají jak drobní dárci na účty a přes dárcovské sms, tak velké firmy.

Organizace ADRA díky DMS a účtu shromáždila kolem 4,4 milionu korun. Lidem postiženým povodněmi již rozdělila čisticí prostředky, odklízecí nářadí a další věci za více než půl milionu korun. Materiál poslala ADRA do středních, jižních i severních Čech. Nyní připravuje pomoc pro obce Křešice, Třeboutice, Nučnice a Lounky, chce také zprostředkovávat sanace znečištěných studní.

"Všichni na nás zapomněli," zní téměř jednohlasně od unavených a rozzlobených obyvatel ústecké čtvrti Vaňov. Do Vaňova se lze dostat jen po železnici. Na rozdíl od jiné odříznuté čtvrti krajského města Střekov, kam jezdí tři vlaky za hodinu, se na vlak do Vaňova i tři hodiny čeká. Jízdní řády neplatí. Lidé se zlobí na krajské město. "Informací bylo málo, nic jsem nevěděli a dál nic nevíme," shodují se.

Nebýt bleskového zásahu Libora Pešky z Povodí Vltavy, možná by nepřežil ani další z pětice topících se vodáků. Šestadvacetiletý Peška, jenž jel zrovna kolem, neváhal, pro topícího se muže skočil do řeky a vytáhl jej na břeh.Když Libor Peškq zastavil u jezu, viděl raft, jak stále poskakuje nad vodním válcem. "A v něm byl ten muž," řekl Peška. Po chvíli však řeka raft převrhla. "V tu chvíli jsem si říkal, že to je špatný. Ten válec, který se pod jezem tvoří, má velkou sílu. Do něj bych neskočil někoho zachraňovat ani za pytel zlata," uvedl.

Více čtěte zde

Pracovník z Povodí Labe zachraňuje jednoho z topících se raftařů.
Pracovník z Povodí Labe zachraňuje jednoho z topících se raftařů. | Foto: ČTK

Nejvyšší povodňový stupeň v Česku stále zůstává na 13 úsecích řek. Na Kamenici v Hřensku navíc dosud platí extrémní ohrožení. Hladiny řek klesají, v neděli však má zejména v Čechách znovu intenzivně pršet. Ústřední povodňová komise proto nařídila zachovat protipovodňová opatření v nynějším stavu, přehrady v povodí Vltavy, Labe a Ohře se mají na srážky připravit a vytvořit dostatečný prostor pro další zadržování vody.

Povodňová vlna, která se z východu Německa valí na sever, za sebou nechává rozsáhlé škody, ze záplav se vzpamatovává také německý jih. Předpovědi vodohospodářů naznačují, že Labe by na severu mohlo kulminovat na nižších hodnotách, než se dosud předpokládalo. V Rakousku pokračuje úklid bahna, které přinesl Dunaj, situace se zklidnila i na východě této země. Rozbouřený vodní živel si podle agentur v Německu zatím vyžádal nejméně sedm obětí a v Rakousku pět. Po Sasku se na vzedmuté Labe připravují další spolkové země, které leží dále po řece. V Braniborsku a Dolním Sasku jsou protipovodňové práce v plném proudu.

Více čtěte zde

Ministerstvo průmyslu a obchodu podpoří malé a střední podniky a živnostníky postižené povodněmi. Poskytne jim dotace na obnovu zničeného majetku, zvýhodněné úvěry a záruky za úvěry na obnovu provozu a zásob. Výše pomoci bude činit 400 milionů korun, může však ještě vzrůst. Projekt se jmenuje Záchranný kruh MPO.

Pražská zoo postaví nový pavilon goril, kvůli hrozícím záplavám bude stát v horní části zahrady. Stavba může vyjít na desítky milionů, zoo chce část peněz získat sbírkou. Celkové škody po povodni nejsou v zoo tak velké, jak se očekávalo. Prvotní odhady byly 160 milionů korun. Ředitel ZOO Miroslav Bobek nyní předpokládá, že nepřesáhnou 100 milionů korun. Příliš poničený není ani pavilon goril, zoo proto zvažuje, že své maskoty nebude stěhovat do zoo ve Dvoře Králové, ale nechá je v Praze

Při záplavách tento týden byla zaplavena stejná plocha jako při katastrofálních záplavách v roce 2002, které způsobily škody za 232 milionů korun. Škody jsou nyní menší jen díky tomu, že vodní sloupec byl nižší, voda opadla rychleji a navíc neprotékala takovou rychlostí.

Prezident Miloš Zeman si v pátek prohlédl pražské Lahovice postižené povodní. V místě při odstraňování následků velké vody pomáhá také Hradní stráž. Zeman byl na místě přibližně půl hodiny, prohlédl si zatopený dům a hovořil s obyvateli.Lahovice, Lahovičky a Závist na jižním okraji Prahy byly nynější povodní zcela zatopeny. Zeman dnes na místě pohovořil se zbraslavským starostou, pod jehož městskou část Lahovice spadají.

Prezident Miloš Zeman na návštěvě Lahoviček postiženýách povodněmi.
Prezident Miloš Zeman na návštěvě Lahoviček postiženýách povodněmi. | Foto: Vojtěch Marek

Premiér Petr Nečas se obává deště, který má přijít v neděli a kvůli kterému nařídil zachovat protipovodňová opatření. "Pokud to bude na území, která prošla deštivým obdobím v minulých dnech, tak absorpční schopnost půdy je v podstatě limitně nulová a velmi rychle se srážky ocitnou v malých i větších vodních tocích. Musíme bohužel počítat s výrazně vyšším rizikem povodní," řekl při návštěvě Litochovic nad Labem, u kterých došlo k sesuvu půdy na rozestavěné dálnici D8.

Labe v Ústí nad Labem už kleslo o metr. Řeka kulminovala v noci na čtvrtek, když hladina dosáhla 10,72 centimetru, v pátek po 16. hodině už byla o metr níž. Řekou se však stále valí více než 3000 metrů krychlových vody za sekundu. Do svých domů se přesto dnes mohli vrátit první evakuovaní obyvatelé. Své domovy muselo ve městě opustit na 3700 lidí.

Správa státních hmotných rezerv dosud pro odstraňování škod po záplavách poskytla materiál za skoro 100 milionů korun. Vydala například čerpadla, vysoušeče, hasičskou techniku a kontejnery na pitnou vodu, půjčila i protipovodňovou stěnu. Poskytla také 175 odběrových karet na pohonné hmoty pro záchranáře a armádu. V pohotovosti je šest skladů správy hmotných rezerv.

Velká voda zasáhla i Německo
Velká voda zasáhla i Německo | Foto: Reuters

Statika na prohlídku zatopené nemovitosti musí zajistit její vlastník. V ČR má certifikát z oboru statika a dynamika staveb necelá tisícovka lidí, zájem o jejich služby jistě vzroste. Vlastníci nemovitostí se po návratu musí hlavně přesvědčit o tom, že není porušená nosná konstrukce domu či nebyla narušena jeho stabilita.

Povodňové škody na silnicích a železnicích přesáhly podle předběžných odhadů miliardu korun. Škody na dálnicích, rychlostních silnicích a silnicích 1. tříd dosáhly 350 milionů Kč. Investici 680 milionů korun si vyžádají opravy poškozených železničních tratí. Po jednání povodňového krizového štábu a ústřední povodňové komise to řekl ministr dopravy Zbyněk Stanjura. Předběžné odhady škod jsou tak mnohonásobně nižší než při ničivých povodních z roku 2002.

V oblastech zasažených povodní začal působit Psychosociální tým. "Členové navštívili první lokality v Povrlech, Terezíně, Nových Kopistech, Pístech a dalších místech, kde bylo potřeba vysvětlovat občanům situaci a předat jim přesné informace," řekl mluvčí hasičů Ústeckého Kraje Lukáš Marvan

Středočeský kraj požádal vládu o 120 milionů korun z vyčleněných 300 milionů na první platby spojené s protipovodňovými opatřeními. O peníze z prvního balíku vyčleněného ve státním rozpočtu na povodně už požádala Praha, která má dostat 67 milionů korun.

Obyvatelé zaplavených obcí na Mělnicku se začínají postupně vracet domů a uklízejí napáchané škody. Někteří ale ještě musí čekat, až voda z jejich domů opadne. Řekli to starostové obcí Lužec nad Vltavou, Hořín, Zálezlice a města Kralupy nad Vltavou.

Povodí Vltavy zvýšilo ráno odtok z lipenské přehrady ze 119 na 130 metrů krychlových za sekundu a podle ředitele hornovltavského závodu Povodí Zdeňka Zídka na tom není třeba nic měnit. V neděli už bude prázdný retenční prostor a přehrada bude připravená zadržet eventuální další povodňovou vlnu. Před 11 lety odtok vystoupal až na 380 metrů krychlových za sekundu.

Zatopené Nové Kopisty v Ústeckém kraji. Vodu tu odčerpávají tři čerpadla, z toho dvě jsou velkokapacitní.
Zatopené Nové Kopisty v Ústeckém kraji. Vodu tu odčerpávají tři čerpadla, z toho dvě jsou velkokapacitní. | Foto: Lukáš Marvan, HZS Ústeckého kraje

Za odstranění a odvoz povodňového odpadu zaplatí Praha zhruba šest milionů korun. Smlouvu na likvidaci povodňových škod uzavře se společností Pražské služby. Rada města ustavila komisi, která bude práce řídit, povede ji předseda klubu zastupitelů TOP 09 Jiří Vávra.

Pražské služby budou odpad dočasně svážet na předem určená místa. Rada dnes k tomuto účelu vymezila pozemky v Troji, Libni a v Karlíně. Firma dá v rámci smlouvy k dispozici 1450 velkoobjemových kontejnerů.

Do Terezína se lidé budou moci vrátit v sobotu nebo v neděli. Město zůstalo suché až na část Kréta. V Českých Kopistech a Počaplech už se uklízí. "Jakmile budou přístupové cesty do Terezína volné, řekli jsme, že je sem pustíme. Tak buďto zítra (v sobotu), nebo v neděli," uvedla starostka města Růžena Čechová. Ze 1700 obyvatel Terezína jich více než 200 neuposlechlo výzvu k evakuaci a zůstalo ve městě.

Zvláštní záplavová konta rostou denně o miliony korun a je na nich už nejméně 21,8 milionu korun. Nejvíce eviduje nezisková organizace Člověk v tísni, a to 11,7 milionu korun. Přispívají jak drobní dárci na účty a přes dárcovské sms, tak velké firmy. Nabídka pomoci přichází rovněž ze zahraničí. Oznámily ji nejen sousední státy, ale například i Kanada. "Je připravena poskytnout českému lidu pomoc, pokud o to bude požádána," řekl kanadský chargé d´affairs Brian Oak.

Povodně v Praze byly v minulosti poměrně častým jevem, skoro každoroční byly jarní nebo zimní záplavy. Až do druhé poloviny 19. století, kdy vznikly nábřežní stěny, nebyla voda ve Vltavě ve městě regulovaná. Z přírodních břehů se pak snadno vylévala až do historického centra. "Jednou za sto let zaplavila třeba třetinu historických měst pražských, sahala až ke Staroměstskému náměstí," řekla expertka na historii pražských záplav Pavla Státníková z Muzea hlavního města Prahy.

Zatopený Emmersdorf v Rakousku.
Zatopený Emmersdorf v Rakousku. | Foto: Reuters

Ministr financí Miroslav Kalousek dnes oznámil, že odpustí daň z příjmu za letošní rok podnikatelům i firmám postiženým povodní. Daň ministerstvo odpustí do výše škod. Ministr rovněž odpustí osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ), které byly poškozeny záplavami, zálohy na daň splatné již 15. června, případné také penále. V platnost opatření vstoupí vyhlášením ve Finančním zpravodaji, který ministerstvo vydá příští týden.

Královéhradecký kraj dá městům, která nejvíce poničily povodně, zatím 750 000 korun. Krizový fond kraje pro další pomoc postiženým obcím by měl být podle doporučení radních posílen z 500 000 korun na pět milionů korun. Povodně v kraji zasáhly 63 sídel a podle odhadů způsobily škody až za miliardu korun. Nejvíce zdevastovaným městům Rudník, Hostinné a Svoboda nad Úpou kraj dá po 100 000 korunách formou daru a dalších 150 000 jako zálohu na odstraňování následků povodní. O sumě zastupitelé definitivně rozhodnou 17. června.

Svaz měst a obcí vydá milion korun na nákup vysoušečů. Prezidenta Miloše Zemana na dnešním jednání také požádal, aby zvážil použití peněz, které nyní leží na účtech státních podniků, například Lesů ČR nebo Budějovického Budvaru. Částku by podle svazu bylo dobré použít na likvidací škod po povodních i na vystavění protipovodňových opatřeních.

Téměř 3000 studní v ČR je zasaženo záplavami, od čtvrtka, kdy jich bylo 900, počty výrazně stouply. Nejčastěji jde o studny soukromé, těch je celkem 2769. Vedle studní bylo zasaženy také 66 vodovodů, dalších 61 je záplavovou vodou ohroženo. Nezávadnou vodu z vodovodu nemá zhruba 30 000 lidí. Hygienici varovali obyvatele zasažených oblastí, kteří nemají napojení na veřejný vodovod, aby neodebírali vodu z vlastního zdroje, pokud není sanován a nebyl proveden rozbor vody s uspokojivým výsledkem.

Povodňové škody na silnicích a železnicích přesáhly podle předběžných odhadů miliardu korun. Škody na dálnicích, rychlostních silnicích a silnicích 1. tříd dosáhly 350 milionů Kč. Investici 680 milionů korun si vyžádají opravy poškozených železničních tratí, řekl ministr dopravy Zbyněk Stanjura. Předběžné odhady škod jsou tak mnohonásobně nižší než při ničivých povodních z roku 2002.

Zatopený Děčín.
Zatopený Děčín. | Foto: Lukáš Marvan, HZS Ústeckého kraje

Na podporu malých a středních podniků a živnostníků postižených povodněmi připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu sérii opatření v objemu 400 milionů korun, částka ale může být ještě navýšena. Půjde o dotace na obnovu zničeného majetku, zvýhodnění úvěrů a záruky za úvěry na obnovu provozu a zásob.

Prezident Miloš Zeman se odpoledne pojede podívat na nasazení Hradní stráže při odstraňování povodňových škod v pražských Lahovicích.

Pražská zoo postaví nový pavilon goril, kvůli hrozícím záplavám bude stát v horní části zahrady. Řekl to ředitel zoo Miroslav Bobek, který o tom jednal s pověřeným primátorem Tomášem Hudečkem (TOP 09). Stavba může vyjít na desítky miliónů, zoo chce část peněz získat sbírkou. Celkově prý ale škody po povodni nejsou v zoo tak velké, jak se původně očekávalo.

Na desítky miliard korun se mohou podle premiéra Petra Nečase (ODS) vyšplhat škody po nynějších povodních. Předseda vlády ale zdůraznil, že jakékoliv součty jsou nyní předčasné, povodeň totiž stále trvá. Evidentní podle něj je, že nejpostiženější bude povodí Vltavy a povodí Labe.

Policie v souvislosti s povodněmi zaznamenala osm případů rabování.

Ústřední protipovodňová komise nařídila zachovat protipovodňová opatření ve nynějším stavu. Meteorologové totiž v neděli a pondělí očekávají intenzivní srážky, a to zejména v Čechách. Vodohospodáři mají tvořit rezervy na přehradách. Po zasedání ústředního krizového štábu to řekl ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

Ústí nad Labem - Mariánský most.
Ústí nad Labem - Mariánský most. | Foto: Radek Nohl

Povodně v Česku už mají další dvě oběti. Na vltavském jezu u jihočeského Herbertova se převrátil raft s pěti mladíky, tři se podařilo zachránit, dva se utopili. Počet obětí tak stoupl na deset. Po zasedání Ústředního povodňového štábu to řekl policejní prezident Martin Červíček. Ten označil dnešní jednání vodáků za zbytečné riziko. Apeloval, aby lidé nehazardovali se svými životy a rozvodněné řeky nesjížděli.

Hladina Labe v Děčíně klesá, hasiči už nemusejí čerpat vodu z podjezdu pod železniční tratí. Podjezd funguje obousměrně. Město ale žádá, aby lidé do města kvůli kolabující dopravě raději nejezdili. V Děčíně je pro osobní dopravu otevřený jen Nový most, zprovoznění Tyršova mostu je zatím nereálné.

Lidé ze zaplavených Křešic na Litoměřicku by se do svých domů mohli vrátit v neděli. Voda už opadla asi o metr, z hladiny už vykukují horní okraje protipovodňových stěn, které měly vesnici před vodou chránit. Škody budou podle starosty Václava Kovaříka stejné jako v roce 2002, kdy obec ještě žádnou protipovodňovou ochranu neměla. Obec už se připravuje na odklízení následků, pro dobrovolníky, kteří přijedou, chce stavět stanové městečko.

Foto: Tak vypadá povodoeň v Praze a okolí z výšky

Orlická přehrada se připravuje na případné další srážky, jež předpověděli meteorologové. V současnosti má vytvořený dostatečný prostor pro další zadržování vody, řekl vedoucí hrázný Pavel Melichar.

"Slunce vytváří v Praze iluzi klidu a pohody, ale Orlík nadále upouští dvojnásobek svého přítoku, protože musí vytvořit retenční prostor pro případ dalších dešťů, které meteorologové předpovídají," uvedl pověřený primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). "Pro Prahu to znamená, že zůstává třetí povodňový stupeň, trvá stav ohrožení. Nebudeme proto o víkendu demontovat protipovodňové ochrany," dodal Hudeček. Nadále platí zákaz vstupu do oblastí za povodňovými zábranami, zákaz manipulace s povodňovými stěnami a zákaz vstupu do parků.

Pokud se někdo potřebuje dostat za zábrany, musí mít povolení magistrátního krizového štábu. "V Holešovicích jsme řešili, že tam bylo 800 tun zmrzlého masa, pak samozřejmě zajistíme prostup nebo zapojení na elektřinu nebo odvoz do kafilérie či do spalovny. Ale musí to jít přes krizový štáb. Pokud to nejde, nejsme schopni zajistit bezpečnost obyvatel," uvedl člen krizového štábu Jiří Vávra (TOP 09).

Ve Vraném nad Vltavou u Prahy byly povodně menší než v roce 2002. Někteří lidé jsou ale stále evakuováni, voda pořád zaplavuje jejich domy. "Naše obec má dvě lokality, které byly zaplaveny. Ta větší, ze které bylo evakuováno zhruba 250 osob, už je přístupná a dodávky vody už jsou tam také. Elektřina by měla být zajištěna dnes, v některých domech byla už včera," řekl místostarosta obce Petr Janeček. Druhá lokalita je pořád pod vodou a čeká se, až voda opadne.

Třeboňští rybáři odhadují škody, které způsobily letošní záplavy, v řádech milionů korun. Uplaval rybí plůdek a násada, základ výroby pro následující dva roky, i tržní ryby, řekl šéf společnosti Jan Hůda. Díky vypouštění rybníků byly ale omezeny škody na majetku obyvatel na minimum.

Voda se nepárala s nikým. Tuhle rybu zanesla až do záběhlické zahrádkářské kolonie - mezi květinové záhony.
Voda se nepárala s nikým. Tuhle rybu zanesla až do záběhlické zahrádkářské kolonie - mezi květinové záhony. | Foto: Zuzana Kleknerová

KSČM kritizuje vládu za postup při povodních. Vláda podle nich postupovala nekompetentně, nekoncepčně a soustředila se především na mediální výstupy. Správně podle komunistů jednali jednotlivé složky integrovaného záchranného systému a dobrovolníci. "V ostrém protikladu s tím je nekompetentnost a úroveň připravenosti současné vlády takové situaci úspěšně čelit," vysvětlují. "Namísto včasného přijetí preventivních účinných opatření, která by předešla značným materiálním a bohužel i lidským ztrátám, jsme viděli jen mediální exhibice."

Protipovodňové stěny byly podle KSČM i přes opakované urgence stavěny se zpožděním a že prý chyběly některé komponenty a další potřebný materiál. "Nekoncepční zásahy shora a zmatky v kompetencích spíše mařily úsilí těch, kteří čelili povodňové hrozbě," píše se v prohlášení.

Vlna solidarity se začíná zvedat i mezi kulturními institucemi. Divadlo v Řeznické se rozhodlo věnovat výtěžek z představení zaplavené Putimi, chystá se také benefiční koncert na podporu zatopeného klubu Jazz Dock nebo na pomoc pražské zoo.

Na mostě přes Labe v Roudnici bylo zrušeno omezení pro těžkou nákladní dopravu. Tyršův most v Litoměřicích zůstává uzavřen. Labe tu ale klesá, pokles hladiny Ohře je pomalejší.

Na rekonstrukci hrází, zpevnění břehů a obnovu porostu na březích vyčlenilo ministerstvo životního prostředí jednorázově 25 milionů korun. V rámci programu na obnovu krajiny po povodních se budou i čistit koryta toků a nádrží, zatravňovat půda, vysazovat dřeviny nebo budovat meze. Žádost bude možné podat Agentuře ochrany přírody a krajiny.

Ústecký kraj vyhlásil veřejnou sbírku na odstraňování povodňových škod. Lidé mohou přispívat od dnešního dne až do konce října na účet 22229922/0800. Samosprávy většinou ještě nezačaly na severu Čech sčítat škody kvůli stále vysoké hladině Labe.

Krizový štáb Jihočeského kraje vyzval starosty, aby vyčíslili aktuální náklady související s odklízením povodňových škod, které bude krajský úřad bez prodlevy odesílat na ministerstvo financí. Současně je vyzval, aby identifikovali konkrétní obyvatele, kteří potřebují okamžitou pomoc v hmotné nouzi, aby jim mohla být distribuována.

Pražská Technická správa komunikací posílá do ulic uklízet desítky lidí. Až opadne voda, pomohou jim také pražští hasiči. "Připraveno máme 25 strojů a 70 lidí na ruční čištění. Uklízejí se komunikace, na kterých již opadla voda," uvedl mluvčí TSK Tomáš Mrázek.

Hasiči zachraňovali muže z chatky u Českého Krumlova
Hasiči zachraňovali muže z chatky u Českého Krumlova | Foto: HZS Jihočeského kraje

V Ústeckém kraji zůstávají znečištěná některá lokální prameniště. Vyčistit se podařilo prameniště pro Kotelice na Litoměřicku, Březí - Pohoří a část Kojetic v okrese Ústí nad Labem. V těchto obcích mají obnovenu dodávku pitné vody. Voda z hlavních vodovodních řadů je pitná, o její kvalitu se nemusejí obávat ani obyvatelé ze zaplavených měst v kraji.

Krizový štáb Jihočeského kraje schválil zvýšený odtok z lipenské přehrady, a to z ranních 120 na 130 metrů kubických za sekundu. Podle manipulačního řádu by mělo být vypouštěno 90 kubíků za sekundu.

Energetické a plynárenské společnosti připojují zpět odběrná místa, která odpojily kvůli záplavám. Nadále ale platí stav nouze, který vyhlásil ČEZ pro okresy Mělník, Litoměřice, Ústí nad Labem a Děčín, Pražská energetika (PRE) pro Prahu a Roztoky a RWE pro Královéhradecký, Středočeský a Ústecký kraj. Stav nouze znamená, že distributoři nemohou garantovat stálé dodávky elektřiny a plynu. Bez proudu navíc stále zůstávají tisíce lidí, především ve středních a v severních Čechách.

Povodně 2013: Letecké záběry zatopených oblastí Česka

Asi 50 evakuovaných obyvatel Mělníka může dnes zpět domů. Většina se pravděpodobně vrátí v sobotu ráno, až hladina řeky klesne ještě o metr. Podle starosty Ctirada Mikeše obyvatelé Mělníka se všemi, kdo pomáhali, dnes v 08:00 porazili povodeň v lokalitě Staré Mlazice a Pšovka. Nyní je v Mělníku zhruba patnáctiletá voda, tedy kolem 750 centimetrů. Nad městem je stále ještě 1,5 metru vody. Na Mělnicku jsou průjezdné všechny komunikace první třídy.

Pražský krizový štáb vyzval všechny starosty městských částí, aby sami neodstraňovali protipovodňové zábrany. Odstraňování stěn bez povolení povodňové komise a krizového štábu je trestným činem obecného ohrožení, řekl člen krizového štábu Jiří Vávra (TOP 09). "Stále necháváme stát protipovodňové zábrany, protože prognóza počasí není zcela příznivá. Neočekáváme problém, ale preventivně to necháváme postavené," uvedl Vávra, podle kterého už jeden ze starostů nechal otevřít tři prostupy v protipovodňové ochraně Prahy.

České dráhy v noci musely v Ústí nad Labem řešit rozbitý vlak, jenž pendluje mezi břehy. Zůstal stát těsně před mostem. "Stáli jsme asi hodinu, bohužel se našli tací, kteří za takovou věc dokázali vynadat průvodčí. Ta chudák sloužila třetí den po sobě, a to ve svém volnu," popsal jeden z cestujících Martin Krsek. Doprava na Střekov je opět bezproblémová.

Ústí nad Labem - železniční most.
Ústí nad Labem - železniční most. | Foto: Radek Nohl

V Ústí nad Labem řeka velmi pozvolna klesá. Město se připravuje na úklid a zásobuje čisticími prostředky. Evakuovaní lidé dál čekají na návrat, pomáhat jim budou psychologové. Nadále jsou uzavřeny nábřežní komunikace a oba mosty přes Labe. Hladina řeky klesla od kulminace zhruba 70 centimetrů na současných 10,05 metru.

Vojáci Hradní stráže budou nasazeni k odstraňování následků povodní v Praze-Lahovičkách.

U Litochovic nad Labem se dnes sesula půda. Sesuv částečně zasáhl rozestavěnou dálnici D8, podle vyjádření geologa bezprostředně neohrožuje obec. Masivní sesuv půdy byl na ploše zhruba 400x600 metrů.

V Nových Kopistech u Terezína voda zasáhla asi 45 domů, některé do výše až 90 cm. Situace se tam má během dne zlepšit, hasiči vodu odčerpávají. Od čtvrtečního odpoledne na celé akci pracovalo kolem 70 hasičů. Odčerpávali vodu z laguny, která se vytvořila asi kilometr za obcí.

Medardovský víkend přinese letní teploty - v odpoledních maximech naměříme 20 až 26 °C. Jinak bude oblačno až polojasno, během dne přeháňky, místy bouřky. Ty mohou být ojediněle silné, doprovázené přívalovým deštěm o intenzitě kolem 30 milimetrů a nárazy větru kolem 70 km/h - VÍCE ZDE.

Řeka Bílina v Trmicích klesla ze 3. na 2. stupeň povodňové aktivity. Na 3. stupni v Ústeckém kraji zůstává Labe v Ústí a Děčíně, Ohře v Lounech a Kamenice ve Hřensku. Tam stále platí extrémní ohrožení. Hladina Kamenice byla v 7:30 na 336 centimetrech, za posledních 24 hodin poklesla zhruba o půl metru. Pozvolna klesají i ostatní rozvodněné toky na severu.

Už jen první povodňové stupně zůstávají na některých řekách v Plzeňském kraji. Hladiny stále klesají nebo stagnují. Vodohospodáři udržují na všech vodních dílech v kraji neškodné odtoky a vytvářejí další zásobní prostory.

Foto: Vojtěch Marek

První stupeň povodňové aktivity vyžadující bdělost platí ráno na Vysočině pouze na řece Trnavě v Červené Řečici na Pelhřimovsku. Hladina stále klesá a blíží se normálu. V 06:30 dosáhla výšky necelých 113 centimetrů, normální výška je 100 centimetrů.

Hladiny jihočeských toků stále klesají. Třetí povodňový stupeň zůstává na pěti vodoměrných místech, když v pondělí jich bylo více než 20. Nejvíce vody v porovnání s normálem zůstává v korytě Lužnice a jejím přítoku Nežárce nebo ve Vltavě. Žádný z těchto toků už by však v nejbližších dnech neměl způsobit mimořádné škody. Podle předpovědi meteorologů lze v nejbližších dnech očekávat polojasno až zataženo a denní teploty kolem 20 stupňů Celsia.

Metro v Praze jezdí od rána po celé délce všech tras. Některými stanicemi však soupravy projíždějí bez zastavení. Na lince A jsou to stanice Staroměstská a Malostranská, na lince B Florenc, Křižíkova, Invalidovna a Palmovka a na lince C Florenc, Vltavská a Nádraží Holešovice.

Strakonická ulice spojující Prahu s jihem Čech byla po 06:00 opět otevřena. Ovšem na silnici mají kvůli záplavám stále zakázán vjezd auta s váhou nad šest tun. Kromě toho se ráno v Praze otevřela i ulice Generála Šišky, uzavřeno je ovšem v metropoli stále přes čtyři desítky ulic a v celé ČR přes 120 úseků silnic.

Strakonicka ulice.
Strakonicka ulice. | Foto: Aktuálně.cz

V noci v Čechách sice nepršelo, dnes ale meteorologové čekají přeháňky a na některých místech i bouřky. Pršet má i na severu Čech, kde je povodňová situace nejhorší. 

Po čtvrteční kulminaci začala v noci na pátek hladina Dunaje v Bratislavě klesat. Oznámil to list Čas. Zatímco ve čtvrtek dosahovala výška veletoku ve slovenské metropoli hranice 1034 centimetrů, kolem půlnoci ukazoval vodočet údaj o sedm centimetrů nižší. "Slovensko má to nejhorší za sebou," napsal Čas.

Do Nových Kopist u Terezína teče další voda z Ohře, kterou nestačí pobrat Labe. Středem vsi tekl v noci proud vody o výšce 80 cm, zasahovalo deset jednotek hasičů.

Podle starostky Terezína, pod jehož radnici Kopisty spadají, však situace v obci vyhrocená není. "Pokud vím, voda v Ohři už nestoupá, situace se tam zklidňuje," řekla starostka Růžena Čechová. Podle jejích slov jsou na místě i tři psychologové, kteří s místními mluví.

Úklidové práce v zaplaveném Ústí nad Labem zřejmě nezačnou dřív než v neděli. To by měla řeka klesnout na osm metrů. Tato hodnota je také rozhodující pro zprovoznění hlavního nádraží a mostu Edvarda Beneše, který spojuje centrum města se čtvrtí Střekov.

"V současné době je nejhorší situace v Nových Kopistech, které jsou stále zaplavovány proudem vody z protržené zábrany, přestože hladina Labe klesá. Hasičský záchranný sbor do obce nasadí velkokapacitní čerpadlo. Dále se odčerpává voda v Terezíně a v areálu Lovochemie," informovala ve čtvrtek večer mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková.

Hlavní město se přihlásilo o peníze v rámci vládní pomoci městům a krajům postižených povodní. Z prvního balíku vyčleněného ve státním rozpočtu dostane Praha 67 milionů korun, uvedla ve čtvrtek mluvčí magistrátu Iva Vojtková. "Původně Praha žádala z peněz vyčleněných ze státního rozpočtu 100 milionů korun," sdělila.

Vláda rozhodla o uvolnění 300 milionů korun pro starosty a samosprávy na první platby spojené protipovodňovými opatřeními. Právě z tohoto balíku Praha zažádala o příspěvek. Celkové škody v hlavním městě ještě nejsou vyčísleny.

Lidé evakuováni. Ale co zvířata v povodňových oblastech?

 

Právě se děje

Další zprávy