Po stopách zkázy roku 1997. Porovnejte, jak dnes vypadají místa zničená povodní před 20 lety

Ludvík Hradilek Tomáš Kunc Štěpán Plaček Ludvík Hradilek, Tomáš Kunc, Štěpán Plaček
5. 7. 2017 5:30
Fotograf Aktuálně.cz se vypravil na místa, která před 20 lety postihly nejtragičtější záplavy 20. století na našem území. Velká voda zasáhla před 20 lety třetinu Česka, nejvíce Moravu a východní Čechy. V povodí Moravy a Odry spadlo během pár dní místy až přes polovinu ročního úhrnu srážek. Záplavy začaly 5. července 1997, do 16. července bylo zaplaveno 536 měst a obcí v 34 okresech. Záplavy si vyžádaly 50 mrtvých, většina z nich utonula, někteří zemřeli v souvislosti s povodní z jiných důvodů. K nejvíce postiženým místům patřily též části Ostravy, Otrokovic, Přerova či Olomouce. Nejtragičtější následky byly v Troubkách na Přerovsku a obec se stala symbolem katastrofy.

načítám grafiku

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy