Po stopách zkázy roku 1997. Porovnejte, jak dnes vypadají místa zničená povodní před 20 lety

Ludvík Hradilek Tomáš Kunc Štěpán Plaček Ludvík Hradilek, Tomáš Kunc, Štěpán Plaček
5. 7. 2017 5:30
Fotograf Aktuálně.cz se vypravil na místa, která před 20 lety postihly nejtragičtější záplavy 20. století na našem území. Velká voda zasáhla před 20 lety třetinu Česka, nejvíce Moravu a východní Čechy. V povodí Moravy a Odry spadlo během pár dní místy až přes polovinu ročního úhrnu srážek. Záplavy začaly 5. července 1997, do 16. července bylo zaplaveno 536 měst a obcí v 34 okresech. Záplavy si vyžádaly 50 mrtvých, většina z nich utonula, někteří zemřeli v souvislosti s povodní z jiných důvodů. K nejvíce postiženým místům patřily též části Ostravy, Otrokovic, Přerova či Olomouce. Nejtragičtější následky byly v Troubkách na Přerovsku a obec se stala symbolem katastrofy.

načítám grafiku

 

Právě se děje

před 1 hodinou

EU by měla být lídrem v přechodu na udržitelný rozvoj, uvedli prezidenti včetně Zemana

Evropská unie by měla být světovým lídrem v přechodu na udržitelný a klimaticky neutrální rozvoj. Ve společném prohlášení to uvedli prezidenti zemí Evropské unie včetně českého prezidenta Miloše Zeman. Dokument vydali k nedělnímu Dni Evropy a ke konferenci o budoucnosti Evropy, která v neděli začíná.

Evropští lídři vyzvali občany EU, aby využili konference, která podle nich představuje jedinečnou příležitost k formování společné budoucnosti. "Může se zdát, že za současného stavu není dostatek času na zevrubnou diskusi o budoucnosti Evropy. Právě naopak, pandemie covid-19 nám připomněla, co je v našich životech skutečně důležité: naše zdraví, náš vztah k přírodě, náš vztah s ostatními lidmi, vzájemná solidarita a spolupráce," uvedli.

Pandemie podle nich otevřela otázky o způsobu, jakým obyvatelé Evropy žijí své životy. "Ukázala silné stránky evropské integrace, ale i její slabiny. Musíme si o tom všem promluvit," uvedli představitelé EU.

Zdroj: ČTK
Další zprávy