Povinná politická praxe kandidátů? Zrušme to, volá ČSSD

Lucie Stuchlíková Martina Machová Lucie Stuchlíková, Martina Machová
13. 3. 2015 13:48
Sociální demokraté se chytili do vlastní pasti. Teď chtějí zrušit dva roky staré pravidlo, že na poslance může kandidovat jen zasloužilý straník.
Foto: Ludvík Hradilek

PrahaSociální demokraté chtějí na právě probíhajícím sjezdu zrušit povinnou "politickou praxi“, kterou v současnosti musí mít jejich kandidáti do Poslanecké sněmovny. Opatření přitom platí pouhé dva roky – strana ho zavedla na minulém sjezdu.

Uchazeči o post poslance musí mít podle platných stanov ČSSD za sebou alespoň jedno celé volební období v zastupitelstvu, Sněmovně, Senátu, vládě či europarlamentu, nebo být členy strany minimálně šest let.

Jenže sociální demokraté záhy zjistili, že opatření, jež mělo zabránit účasti "rychlokvašek“ ve volbách, dopadlo i na známé tváře ČSSD a tahouny jejích kandidátek. Kvůli přísným podmínkám například nemohla v předčasných volbách v roce 2013 kandidovat tehdejší ministryně spravedlnosti Rusnokovy vlády Marie Benešová.

Do povinných šesti let jí chybělo jen několik málo týdnů. "Případ paní Benešové ukázal, že toto opatření, byť bylo myšleno dobře, v praxi nefunguje,“ komentovala návrh na zrušení povinné praxe místopředsedkyně Alena Gajdůšková.

V podobné situaci jako Benešová se ocitl také Stanislav Huml. Sociální demokraté se tehdy museli uchýlit k poněkud potupné proceduře: oba kandidáti dobrovolně vystoupili ze strany a kandidovali jako nezávislí. Nejvyšší orgán strany mimo sjezd (Ústřední výkonný výbor) totiž podle stanov může výjimečně povolit kandidaturu nečlenovi ČSSD. A to také ÚVV v případě Humla a Benešové udělal.

Huml je dnes znovu členem strany, Benešová se však nechala slyšet, že podruhé už do ČSSD vstupovat nebude. "Ukázalo se, že se to opatření dá obejít, a také že je diskriminační vůči členům sociální demokracie,“ dodala Gajdůšková.

Posílení vedení strany

Sociální demokraté budou stanovy projednávat v sobotu. Důležitým úkolem je zapracovat do nich výsledky stranického referenda, ve kterém si členové odhlasovali minimálně 40 % žen na kandidátkách nebo sestavování kandidátky všemi členy strany.

Jak ale dříve upozornilo Aktuálně.cz, ve volbách do Sněmovny, Senátu a krajů budou straníci při sestavování kandidátek omezeni. Budou totiž moci vybírat jen ze jmen, která jim předem schválí stranické ústředí. Navržené změny stanov obsahují ještě další návrhy, které posilují roli vedení. Nově by například mohlo osmičlenné politické grémium rozhodovat o vzniku místních organizací strany. To byla až dosud pravomoc okresů.

Předsednictvo strany o třiceti vysoce postavených stranících by také mohlo zrušit stranickou buňku. ČSSD tak reaguje na patálii s buňkou v Duchcově, která se rozhodla vstoupit do koalice s extremistickou Dělnickou stranou sociální spravedlnosti a nehodlala od toho ustoupit. Lidový dům neměl žádné páky, jak věc rychle vyřešit, aby se dále nerozmazávala v médiích a nepoškozovala stranu.

 

Právě se děje

Další zprávy