Povede Brnem dálnice? Spory se vyostřují

mrh
2. 10. 2007 15:20
Starostové obcí v okolí Brna chtějí dálnici ve městě
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Brno - Spory o to, kudy má vést rychlostní silnice R43 na jihu Moravy, se znovu vyostřují.

Vedení Brna silnici přes město nechce, podobně jako asi třicet tisíc lidí, kteří podepsali petici proti tomu, aby silnice vedla přes městskou část Bystrc. 

Opačný názor však mají brněnští politici z ODS a starostové okolních obcí. Shodli se na tom, že výstavba čtyřproudé silnice mimo Brno neulehčí dopravnímu zatížení města. Starostové proto chtějí, aby stavba dálnice R43 vedla přes městskou část Bystrc.

"Vést dálnici jiným směrem by nic neřešilo. Příměstská dálnice je pro Brno nutností. Díky této stavbě konečně připojíme Bystrc důstojným způsobem k centru města," uvedl Aleš Kvapil, člen zastupitelstva města Brna.

Stavba za 40 miliard

Stavbu silnice R43 od počátku provázejí spory.

Čtěte více:

Ty se vedou o dvě varianty její podoby, doplněné i o možnost vybudování velkého městského okruhu, který by fakticky zrušil její stavbu. Dohodu ztěžují i rozdílná stanoviska městských úředníků.

"Kvůli politické nejednotnosti přicházíme nejen o čas, ale i o finanční prostředky z EU. Nehledě na to, že každá nová studie stavby bere finance z rozpočtu stavebních prací," uvedla zastupitelka Anna Procházková.

Nová čtyřproudová silnice by měla zvýšit průjezdnost města a zabránit tím možnému kolapsu dopravy. Podle odhadů  přijde stavba na 40 miliard.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Autobus srazil v Ratiboři na Vsetínsku chodce, muž střet nepřežil

Linkový autobus srazil v pátek večer v Ratiboři na Vsetínsku chodce. Sedmačtyřicetiletý muž střet nepřežil. Okolnosti nehody zjišťují kriminalisté a dopravní policisté, sdělila dnes policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Tragická nehoda se stala po 18:00. "Zemřel při ní sedmačtyřicetiletý muž. Ten z prozatím přesně nezjištěných příčin vstoupil bezprostředně do jízdní dráhy linkového autobusu, který jel ve směru od Hošťálkové. Třicetiletý řidič autobusu, i přes veškerou snahu, již nedokázal střetu zabránit," uvedla mluvčí.

Chodec podle ní při nehodě utrpěl závažná zranění. "Na místo jako první dorazili policisté z Jablůnky, kteří společně se svědky události prováděli do příjezdu záchranářů resuscitaci. Muž bohužel svým zraněním na místě podlehl. U řidiče autobusu jsme provedli dechovou zkoušku na alkohol. Byla negativní," uvedla Kyšnerová.

Přesné okolnosti tragické nehody podle ní nadále zjišťují vsetínští kriminalisté společně s dopravními policisty. "Po dobu vyšetřování nehody byl provoz na komunikaci částečně omezen a doprava byla řízena kyvadlově," doplnila mluvčí.

Podle dostupných údajů je chodec dvacátou obětí letošních dopravních nehod ve Zlínském kraji. Za loňský rok zemřelo na silnicích v regionu při nehodách 23 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy