Soud: Postřiky v národním parku musí napřed schválit experti

ČTK ČTK
19. 8. 2014 14:50
Pokud budou chtít správci Šumavy použít chemikálie proti kůrovci, musí si nejdřív objednat posudek o nezávadnosti.
Trojnožky napuštěné chemikáliemi na hubení kůrovce.
Trojnožky napuštěné chemikáliemi na hubení kůrovce. | Foto: Hnutí Duha

Brno - Nejvyšší správní soud potvrdil, že před nasazením chemikálií ve významných rezervacích je nutné posoudit vliv na životní prostředí a zvážit důsledky pro lokalitu.

Vyplývá to z rozsudku, kterým soud zamítl kasační stížnost Správy Národního parku Šumava ve sporu o použití biocidů proti kůrovci v roce 2012.

V šumavském národním parku se biocidy v boji s kůrovcem používaly v různém množství deset let prakticky každoročně. V posledních letech jejich spotřeba postupně klesala a letos se od nich poprvé ustoupí.

Správa parku sice pro rok 2012 získala pro nasazení chemikálií proti hmyzím škůdcům potřebné výjimky podle zákona o ochraně přírody a krajiny, avšak bez posudků, což se nelíbilo například aktivistům z Hnutí Duha. Krajský soud v Českých Budějovicích loni v květnu z podnětu aktivistů rozhodnutí o výjimkách zrušil.

Následovala kasační stížnost správy parku, kterou nyní soud zamítl. Přiklonil se k širšímu výkladu pojmu záměr. K takovým záměrům, které vyžadují posouzení vlivu na životní prostředí, podle soudu patří nejen stavby nebo jiné zásahy v národním parku, ale také nasazení chemikálií.

Povolení správa parku vydává sama sobě

Správní soud zároveň zkritizoval současné uspořádání, kdy jedna organizace na Šumavě spojuje státní správu a hospodaření se státním majetkem. Důsledkem je to, že správa parku žádá sama sebe o povolení výjimky podle zákona o ochraně přírody a krajiny. Výjimku pak případně také sama sobě uděluje. Je to nevhodné a vede to k netransparentnosti péče o národní park, stojí v rozsudku Nejvyššího správního soudu.

Ministerstvo životního prostředí už v lednu informovalo, že pokud budou chtít správci rezervací v budoucnu používat chemikálie, mají si obstarat potvrzení o vlivu na chráněné druhy a biotopy, respektive takzvaný naturový posudek. Zákon se kvůli tomu neměnil, upřesnil se však jeho výklad, a to mimo jiné právě kvůli sporům o zákroky proti šumavskému kůrovci. Vedení národního parku uvedlo, že bude nový výklad respektovat.

Ochrana šumavských lesů proti kůrovci se v minulých letech stala tématem mnoha odborných debat, ale i soudních sporů. Aktivistům se vedle použití chemikálií nelíbilo například kácení v některých částech parku.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Ukrajinská tajná služba prověřuje obchod s českými houfnicemi

Agenti ukrajinské tajné služby SBU za podpory zásahové jednotky provedli ve čtvrtek domovní prohlídky v kancelářích státního zbrojařského koncernu Ukroboronprom a jeho obchodní společnosti Ukrspecexport. Razie souvisí s nákupem vyřazených houfnic Dana československé výroby od české firmy Excalibur Army, uvedla na svém webu televize 112 s odvoláním na opozičního poslance Oleksije Hončarenka. Právě Hončarenko na transakci upozornil generální prokuraturu. ČTK se snaží získat vyjádření české firmy.

"Poslanecké upozornění ohledně možného spáchání úmyslných skutků ke škodě obranyschopnosti Ukrajiny představiteli ministerstva obrany a státní společnosti Ukrspecexport, a sice konkrétně uzavření kontraktu s českou společností Excalibur Army na dodání vyřazených samohybných houfnic ráže 152 milimetrů Dana, bylo prozkoumáno. Oznamujeme, že skutečnosti uvedené ve vašem poslaneckém upozornění jsou předmětem vyšetřování, které SBU v rámci trestního stíhání zahájila 17. listopadu," sdělila poslanci prokuratura. V případu prý může jít o vlastizradu.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Uhelná komise chce ukončit využívání uhlí v roce 2038

Uhelná komise v pátek doporučila ukončit využívání uhlí v Česku v roce 2038. O věci bude finálně rozhodovat vláda. Informaci od několika zdrojů ČTK potvrdil Jiří Koželouh z Hnutí Duha, který je v komisi za asociaci ekologických organizací Zelený kruh. Komise pracovala se scénáři konce využívání uhlí v letech 2033, 2038 a 2043.

Podle zdrojů ČTK hlasovalo 15 členů komise pro rok 2038, dva byli proti a dva se zdrželi.

Celkem má komise 19 členů. Česká uhelná komise byla zřízena loni, je poradním orgánem vlády. Mezi členy jsou zástupci těžařů, akademici i ekologové. Mimo jiné mezi ně patří generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Rostislav Palička nebo vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský. Vedou ji ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy