Potvrzeno: Železný ošidil stát na daních o miliony

Veronika Lehovcová Suchá Domácí Veronika Lehovcová Suchá, Domácí
11. 5. 2009 15:50
Odvolací soud potrestal europoslance podmíněným trestem
Lídr Libertas.cz Vladimír Železný byl pravomocně odsouzen
Lídr Libertas.cz Vladimír Železný byl pravomocně odsouzen | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Europoslanec a bývalý ředitel televize Nova Vladimír Železný byl pravomocně odsouzen za krácení daní.

Železný, který chce v čele hnutí Libertas.cz za necelý měsíc obhajovat svůj bruselský post, dostal od pražského Vrchní soudu dvouletou podmínku se čtyřletým odkladem.

Spolu s galeristou Georgem Novotným český stát při dovozu cenných obrazů připravili na daních o necelých sedm milionů korun.

Soudci Vrchního soudu ale Železnému původní trest soudu prvního stupně zmírnili. Nemusí platit pět milionů korun pokuty. Novotnému zůstala jak dvouletá podmínka, tak pokuta v původní výši.

O verdiktu informovala ČTK. 

Pád nedotknutelného

Případ více než deset let starého daňového úniku při dovozu obrazů, mezi nimiž bylo i slavné Chagallovo dílo Jákobův žebřík, není jedinou kauzou, kvůli níž Železný čelí obvinění. Vyšetřovatelé ale vždy tvrdili, že jde o případ, který mají nejlépe podložený důkazy.

Právě tato kauza navíc znamenala zásadní zlom v kariéře Vladimíra Železného.

Šlo o jeho první obvinění, ředitel nejsledovanější televize ze dne na den přestal být nedotknutelnou osobou. Policie si pro něj jezdila domů brzy ráno za svítání, hodiny jej vyslýchala a výčet jeho údajných trestných činů neustále rozšiřovala.

Vladimír Železný ale od počátku jakoukoli vinu popíral. Jeho obhajoba stavěla na tom, že obrazy vydražil v cizině Novotný a Železný je koupil a zaplatil, až když dorazily do Česka.

Celý příběh je neobvyklý v tom, že galerista Novotný je na jedné straně obžalovaným, ale současně i klíčovým svědkem. Právě on totiž tvrdí, že se na zkrácení daní předem domluvili. A zopakoval to i při výslechu během soudu.

Železného od zájmu policie později neuchránilo ani senátorské křeslo, jeho kolegové jej imunity zbavili. Dnes je europoslancem, ale ani tato funkce soudnímu procesu nezabránila.

V roce 2005 ho kolegové europoslanci imunity zbavili. Vyslovili se, že případ nemá politické souvislosti.

Pokud bude Železný znovu zvolen do evropského parlamentu, znamenalo by to pro další jeho kauzy nové oddálení. Poslanci by opět rozhodovali o zbavení imunity. Rozsudek stále chybí třeba v případu převodu podílu CET 21, kde je Železný obviněn z daňového úniku spolu s dalšími "otci zakladateli" televize Nova.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy