Potvrzeno: Za elektřinu platíme téměř nejvíc v Evropě

Petr Holub
23. 4. 2010 13:45
Evropský vzkaz ČEZu: Nejvíc zdražuje elektřina v Česku
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Praha - Nejnovější údaje Evropské komise daly za pravdu týdeníku Economist ve sporu s energetickou společností ČEZ.

Česká elektřina skutečně patří k nejdražším v Evropě, navíc během krize zdražila o třetinu.

Britští novináři napsali: "ČEZ za poslední rok vykázal rekordní čistý zisk 52 miliard korun, což je o 6,3 miliardy víc než čistý zisk čtyř největších českých bank. To je dobrá zpráva pro stát jako držitele akcií, ale špatná zpráva pro běžného spotřebitele, který platí vzhledem ke své kupní síle jednu z nejvyšších cen za elektřinu v celé Evropě."

ČEZ reagoval tiskovou zprávou: "Přepočítáno přes paritu kupní síly jsou v Česku dražší všechny komodity a služby, které se dají převézt přes hranice. Je to problém kupní síly, která je oproti západním zemím nižší, ne nominální ceny elektřiny. Nejdražší elektřinu tak podle této úvahy mají v Albánii, přestože nominálně patří k nejnižším."

Jak to je

Data bruselského statistického úřadu Eurostat ukazují, že vysvětlení společnosti ČEZ nestačí.

Vzhledem ke kupní síle platí český spotřebitel pátou nejvyšší cenu v Evropě. Vyšší sazbu skutečně mají ostatní země Visegrádu, ovšem v dalších zemích s méně zámožným obyvatelstvem stojí elektřina méně. Platí to pro celé Pobaltí, Bulharsko, Rumunsko i Portugalsko. Data za Albánii Evropská komise neuvádí.

Naopak nižší nominální cenu platí za elektřinu domácnosti v deseti zemích Evropské unie, mezi nimiž jsou výrazně bohatší Francie a Finsko. Britské domácnosti platí stejně.

Pravidlo monopolu

Nejnovější údaje Eurostatu ukazují, že čeští dodavatelé v čele se společností ČEZ, které patří 75 procent trhu, výrazně zdražili po roce 2007. Nárůst ceny o třetinu je nejvyšší v Evropě a právě díky tomu je česká elektřina už pátá nejdražší. Ještě před dvěma lety byla průměrná.

Na zvláštnost tuzemské cenové regulace upozorňuje fakt, že elektřina zdražila o desetinu i v krizovém roce 2009. V polovině zemí se ceny kvůli krizi naopak snižovaly.

Speciální poměry na trhu s elektřinou připomněla minulý týden i zpráva Českého statistického úřadu. Experti popisují, jak výnosy energetických firem rostou v celé Evropě a jak se za posledních deset let jejich podíl na hospodářském výkonu zvýšil o 0,4 procenta. V Česku je růst čtyřikrát rychlejší a výnosy energetiků dosahují čtyř procent celkového ekonomického výkonu.

"Zvýšení podílu může být zapříčiněno oligopolní strukturou daného odvětví, která umožňuje rychlejší expandování a růst příjmů," konstatuje zpráva statistického úřadu.

Neúspěch francouzské cesty

Vývoj posledních dvou let ukazuje, že se Česku nedaří naplnit plán, který prosazoval polistopadový generální ředitel ČEZu Petr Karas. Ten doporučoval následovat francouzský vzor. Ve Francii si udržuje monopol státní firma EdF, která dokáže investovat do rozvoje jaderné energetiky a zároveň udržet nízkou cenu pro domácnosti.

Proto dnes platí Francouz za kilowatthodinu nominální cenu 12 centů, která je v přepočtu ke kupní síle třetí nejnižší v Evropě. Čech platí podle Eurostatu nominálně 14 centů.

"Firma ČEZ je neobvykle mocná, přesně podle tradičních monopolů jako francouzská EdF. Ovšem ČEZ patří jen formálně státu, vedení společnosti je silnější než politici," shrnuje týdeník Economist důvody odlišného vývoje ve Francii a v Česku.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí hrát.

Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

před 4 hodinami

Getafe vstřelilo v Bilbau rekordně rychlý gól, ale utrpělo debakl

Fotbalisté Getafe sice skórovali v Bilbau už v 18. sekundě a vstřelili svůj nejrychlejší gól ve španělské lize v historii, z Baskicka ale nakonec odjeli s debaklem 1:5. Athletic se po vysokém vítězství posunul z třináctého místa tabulky na deváté, na třinácté místo kleslo Getafe.

Hosté šli do vedení hned z první akce zápasu díky hlavičce Marca Cucurelly. Už ve 13. minutě však podobně zblízka, ale akrobaticky nohou, srovnal Raúl García. Athletic skóre otočil pět minut po přestávce díky hlavičce Yeraye Álvareze a pojišťovací trefu přidal po hodině hry také hlavou opět García. Další dvě branky domácí vstřelili v závěrečné čtvrthodině.

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Bilbao - Getafe 5:1 (12. a 61. R. García, 50. Álvarez, 75. Berenguer, 82. De Marcos - 1. Cucurella).

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem mnoha keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Svůj monumentální expresivní styl uplatnil také v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O jeho sobotním úmrtí v pondělí informovala kurátorka Dita Hálová, která mu roku 2014 v pražském Uměleckoprůmyslovém museu připravila retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy