Potvrzeno, bitva o nového operátora startuje v pondělí

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
8. 11. 2013 11:00
Český telekomunikační úřad dodrží stanovený plán, aukci kmitočtů neodloží.
Foto: T-Mobile

Praha - Český telekomunikační úřad dodrží stanovený plán a aukci kmitočtů, která má Česku přinést i nového mobilního operátora, neodloží.

"Aukce v pondělí odstartuje naostro. Nic tomu nebrání," potvrdil online deníku Aktuálně.cz mluvčí Českého telekomunikačního úřadu Martin Drtina.

Účastníci aukce byli v předchozích dnech proškoleni a od pondělí 11. listopadu budou moci začít přihazovat v aukci frekvencí pro nejmodernější telekomunikační sítě LTE. Výsledek by měl být znám na začátku roku 2014.

Podle podmínek aukce, které nastavil Český telekomunikační úřad pod novým vedením, proběhnou dvě paralelní bitvy.

V té první se o nové frekvence pro rozvoj nejmodernějších sítí utká stávající trojice velkých operátorů - T-Mobile, Telefónica a Vodafone.

Ve druhé části aukce mají vyhrazený prostor zájemci o vybudování nového, čtvrtého "fyzického" operátora pro český trh. O tuto pozici se utkají Sazka Telecommunications ze skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka a společnost Revolution Mobile, bývalý PPF Mobile Services.

Právě na vyhrazení pásma pro zájemce o nového operátora si především stávající operátoři, když podávají žaloby k českým soudům, stěžují u Evropské komise nebo u antimonopolního úřadu.

Jediný konkrétní výsledek je zatím takový, že pražský městský soud zamítl žalobu Telefóniky. Uvedl, že jejími stížnostmi se bude moci zabývat až v momentě, kdy aukce skončí.

Telefónica v nové pozici

Pozornost poutá zejména pozice skupiny PPF. Na začátku tohoto týdne dokončila dohodu se španělskou Telefónikou o odkupu její české části. Tuzemská Telefónica se tak v aukci již bude řídit instrukcemi ze skupiny Petra Kellnera.

O frekvence o nového operátora přitom soutěží společnost Revolution Mobile, kterou PPF prodala Tomáši Boudníkovi, bývalému řediteli PPF Mobile Services. K prodeji došlo poté, co se skupina PPF rozhodla neúčastnit se aukce frekvencí pro nového operátora. Vadila jí především podmínka, která zakazuje spojení dvou účastníků aukce v příštích patnácti letech.

První pokus o aukci zrušil Český telekomunikační úřad letos v březnu ještě pod vedením bývalého předsedy Pavla Dvořáka. V této první aukci přitom nebylo vyhrazené pásmo pro "nováčka" a s trojicí stávajících operátorů se o frekvence přímo přetahovala právě PPF.

Náhlé zrušení aukce v jejím průběhu tehdy Dvořák vysvětloval tím, že dosažená cena 20 miliard korun je příliš vysoká a negativně by ovlivnila budoucí koncové ceny volání.

Současná aukce kmitočtů startuje na souhrnné ceně necelých devíti miliard. Návrh státního rozpočtu na příští rok počítá s výnosem 10 miliard korun. A kdyby cena i tentokrát přesáhla 20 miliard, tak aukce nebude předčasně zrušena.

"Nedovedu si představit, že by dosažení nějaké ceny byl důvod k zastavení," řekl na začátku října současný šéf Českého telekomunikačního úřadu Jaromír Novák.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

PSG vyhrál ve francouzské lize posedmé za sebou

Fotbalisté Paris Saint-Germain zvítězili v 9. kole francouzské ligy 3:0 v Nantes a po úvodních dvou porážkách v sezoně si připsali sedmou výhru za sebou. Úřadující mistři mají během vítězné šňůry skóre 23:1 a vedou tabulku o tři body před Lille, jež má k dobru nedělní utkání proti Lyonu.

Favorizované PSG se na hřišti patnáctého Nantes gólově prosadilo po přestávce. Skóre otevřel hned ve 47. minutě Ánder Herrera po přihrávce Kyliana Mbappého, jenž v 64. minutě zvýšil proměněným pokutovým kopem za faul na sebe. Výsledek pečetil dvě minuty před koncem po chybě domácí obrany Pablo Sarabia.

Nantes mělo šanci zkorigovat výsledek v 69. minutě díky pokutovému kopu, který ale Kaderu Bambovi chytil Keylor Navas.

před 4 hodinami

V USA odhlasovalo tři dny před volbami již přes 90 milionů lidí

Ve Spojených státech odevzdalo svůj hlas s předstihem před úterním termínem voleb již přes 90 milionů lidí. To je více než 65 procent počtu volebních lístků, které se dohromady sešly ve volbách před čtyřmi lety, napsala agentura Reuters. Uchazeči se snaží využít poslední dny kampaně k boji o poslední nerozhodnuté voliče v klíčových státech. Na veřejnosti v sobotu kromě nich a jejich viceprezidentských kandidátů vystoupila například i první dáma Melania Trumpová či bývalý prezident Barack Obama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy