Potvrzené zpoždění. Temelín bude třeba až v roce 2030

Zuzana Kubátová Zuzana Kubátová
29. 4. 2013 16:56
Dosud nejvyšší představitel státní správy otevřeně připustil zdržení
Pohled na jadernou elektrárnu Temelín. Snímek ze 14. března 2011.
Pohled na jadernou elektrárnu Temelín. Snímek ze 14. března 2011. | Foto: Reuters

Praha - Dosud nejvyšší představitel státní správy otevřeně připustil, že dostavba Jaderné elektrárny Temelín se s velkou pravděpodobností zdrží.

Píše o tom ve svém aktuálním vydání deník Insider, který připomíná, že dosud platný plán počítá s tím, že se nové bloky rozjedou do roku 2025. Podle ministra průmyslu Martina Kuby však bude Česká republika elektřinu z nich potřebovat nejdříve v roce 2030.

"Doba, kdy budeme potřebovat, aby Temelín přišel na trh, je někdy kolem roku 2030. Když bude ubývat uhelných zdrojů, mohli bychom se v té době stát energeticky deficitní zemí a dovážet elektřinu. To považuji národohospodářsky za velmi rizikové. Z tohoto pohledu je Temelín třeba posuzovat," řekl ministr v rozhovoru pro deník Insider.

Jde o výrazný posun. Dosud totiž pochybnosti o spuštění nových bloků kolem roku 2025 zaznívaly jen z úst energetiků. Politici z vlády i parlamentní opozice vždy pokračování projektu v původních termínech obhajovali. Nyní odklad připouští už i člen kabinetu, zodpovědný navíc za energetickou strategii státu.

Přečtěte si podrobnosti v placeném deníku Insider: Co přesně Temelín vzdaluje a jak argumentuje ministr Kuba?

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy