Potravinářská inspekce zakázala prodej závadných chipsů

mp
4. 9. 2007 16:25
Lupínky El Tequito obsahovaly nadměrné množství mykotoxik
Foto: Česká zemědělská a potravinářská inspekce

Brno - Zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) dnes nařídila společnosti Lidl, aby ze svých obchodů ihned stáhla závadné chipsy pocházející z Belgie.

Kukuřičné lupínky značky El Tequito měly obsahovat nadměrné množství mykotoxinů - látek, které mohou spotřebiteli v některých případech přivodit například poškození jater nebo ledvin. Vedle druhu Tortilla chips nacho cheese doporučili inspektoři i prošetření solených lupínků stejné značky.

Na problematický produkt upozornil úřad speciální systém rychlého varování, který funguje pod Evropskou unií jako kontrolor závadných potravin a krmiv. Jen v loňském roce řešila inspekce 41 varování od unijního systému.

Naposledy SZPI zastavila v Česku prodej hned několika druhů sušených meruněk z Turecka, v nichž se objevil drobný bílý hmyz, kteří odborníci označili jako roztoče mlékohuba.

V dnes zastavených chipsech pak byla přítomna nadlimitní koncentrace mykotoxik, které jsou produkty drobných houbových organismů. Škodlivé mohou být jak pro rostliny a zvířata, tak i pro člověka.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V New Yorku bude zákaz nočního vycházení do konce týdne, úřady ho zavedly kvůli násilnostem po smrti černocha George Floyda

Zákaz nočního vycházení od 20 hodin večer do pěti hodin ráno místního času bude v New Yorku platit do konce tohoto týdne. Dnes to oznámil starosta největšího amerického města Bill de Blasio. Tamní úřady lidem opouštět domovy zakázaly v souvislosti s násilnostmi, jež vypukly po nedávné smrti černocha George Floyda.

De Blasio podle televize CNN vyzval demonstranty, aby dnes protestovali během dne. "Pak, prosím, jděte domů, protože večer máme práci s tím, abychom ve městě udrželi klid," řekl de Blasio. Dodal, že podporuje mírumilovné protesty a varoval, že pokud demonstranti nebudou poslouchat nařízení úřadů, nezůstane to bez reakce. "Nebudeme tolerovat jakékoliv násilí. Nebudeme tolerovat útoky na policisty. Nebudeme tolerovat rozdmýchávání nenávisti," upozornil starosta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejméně tři zranění po útoku blízko vládní čtvrti v Kábulu

V mešitě v afghánském hlavním městě Kábulu se v úterý odpálil sebevražedný útočník. Podle vládních představitelů jsou na místě nejméně tři zranění. K útoku došlo blízko pečlivě střežené diplomatické čtvrti Vazír Akbar Chán, kde sídlí desítky mezinárodních organizací včetně českého velvyslanectví.

K činu se zatím nikdo nepřihlásil. Atentátník se podle ministerstva vnitra odpálil v prostoru mešity, kde se věřící omývají před tím, než vstoupí do hlavní části komplexu. Na místo byly vyslány policejní jednotky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy