Post šéfa maturit neláká. Přihlásili se dva adepti

Jakub Novák
30. 11. 2012 14:51
Pátek byl posledním dnem, kdy bylo možné ucházet se o post ředitele CERMAT
Ministr školství Petr Fiala při svém jmenování.
Ministr školství Petr Fiala při svém jmenování. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ve hře o místo šéfa CERMAT a měsíční plat ve výši téměř 65 tisíc se po červnovém odvolání Pavla Zeleného utkají pouze dva kandidáti.

Kromě současného pověřeného šéfa úřadu Jiřího Zíky, který svou kandidaturu veřejně avizoval, se mluví ještě například o bývalém šéfovi senátorů ODS Richardu Svobodovi nebo Petru Suchomelovi z České školní inspekce.

Svoboda i Suchomel však na otázku týkající se jejich případné kandidatury reagovali odmítavě. "Nic takového nezvažuji," řekl bývalý brněnský senátor, Suchomel zase tuto informaci označil za "kachnu".

Samo ministerstvo odmítá jméno druhého kandidáta zveřejnit.

Nyní bude určena výběrová komise, která oba kandidáty posoudí, nicméně termín, kdy by mělo být známo jméno nového ředitele, je zatím ve hvězdách.

"Ale rádi bychom rozhodli co nejdříve - i s ohledem na blížící se další ročník maturitních zkoušek," říká mluvčí ministerstva školství Marek Zeman.

Vyzkoušejte si: Jak byste odmaturovali z češtiny?

Na nového ředitele čekají nelehké úkoly - musí zejména navrátit důvěru veřejnosti v maturitu jako takovou a napravit pošramocené jméno CERMAT.

Zelený po svém odvolání na CERMAT zůstal - na pozici ředitele sekce analýz, kterou pro něj vytvořil právě Zíka.

Kvůli "tlaku na jeho osobu" se však o pět měsíců později Zelený rozhodl CERMAT opustit definitivně.

Podle oznámení o výběrovém řízení na tuto pozici by měl být novým ředitelem (ředitelkou) CERMAT vysokoškolák s praxí ve vedoucí funkci ve státní správě, který je schopný komunikovat jak s médii, tak odbornou veřejností a který se kromě toho všeho také vyzná v legislativě a mluví dobře anglicky.

Kromě toho musí se svou přihláškou předložit strategický plán dalšího rozvoje organizace, která byla těžce poškozena kritikou letošních maturit.

Jak bylo naznačeno v úvodu, hrubý plat ředitele CERMAT činí 64 770 korun. Naproti tomu jeho podřízení, tedy ředitelé jednotlivých sekcí úřadů, jsou na tom o poznání hůř.

"Ředitel sekce CERMAT pobírá plat základní stanovený třináctou platovou třídou, tedy maximálně 26 120 korun. K tomu je třeba připočítat příplatek za vedení a osobní ohodnocení, které závisí na velikosti sekce, dosaženém vzdělání a délce praxe v oboru," tlumočí oficiální stanovisko CERMAT Petr Habáň.

Zpět ke kořenům

Co se týče maturit samotných, politická reprezentace letos neunesla tlak mnohých rodičů a zainteresovaných organizací, pro které odvolání se na selhání CERMAT představuje akceptovatelnou omluvu špatného výsledku, resp. komerčně zajímavou příležitost.

Došlo tak k redukci maturit, alespoň pro následující dva roky, kdy má dojít ke "stabilizaci" maturitní zkoušky a uklidnění situace a veřejnosti.

Státní maturita tak sice bude vycházet ze stejných katalogů jako letos, bude ale jednoúrovňová a povinná pouze ze dvou předmětů - češtiny a volitelně cizího jazyka nebo matematiky.

Na začátku listopadu potom tyto změny oficiálně stvrdil svým podpisem prezident Václav Klaus.

 

Právě se děje

Další zprávy