Posselt pro Insider: Češi, zbavte se už strašidel

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
27. 1. 2013 10:43
Zvláštní vydání deníku Insider k volbám a v něm exkluzivní rozhovor s šéfem landsmanšaftu

Praha - Muž, jehož jméno výrazně zasáhlo do kampaně před rozhodujícím kolem prezidentské volby, vzkazuje do České republiky: Nemějte strach před Němci, ani před sudetskými Němci, ani před sebou samými. "Vyvětrejte a nebojte se pochybných strašidel," říká v exkluzivním rozhovoru pro deník Insider Bernd Posselt, europoslanec a šéf Sudetoněmeckého landsmanšaftu.

Interview s Posseltem je jedním z článků, které Insider zařadil do zvláštního sobotního vydání k volbám prezidenta. Jindy placený deník toto vydání nabízí všem zdarma. (Ke stažení - zde.)

Posselt se vyhýbal kontaktu s českými novináři až do konce voleb, jak říká, právě proto, aby se vyhnul situaci, která nakonec stejně nastala. V bulvárním deníku Blesk vyšel těsně před volbami inzerát, z jehož textu vyplývalo, že Posselt podporuje Karla Schwarzenberga.

"Udělali ze mě, takříkajíc, zlého muže, aniž bych k tomu jakkoliv osobně přispěl. Přitom je o mně známo, že bojuji za usmíření a porozumění.  Je tudíž absurdní, že udělali zlého muže zrovna ze mě," komentuje volební kampaň v sousedním Česku europoslanec.

V rozhovoru pak hodnotí oba kandidáty, ale také odstupujícího prezidenta Václava Klause. "Karel Schwarzenberg je pro mě jednou z největších osobností Evropy. A to právě proto, že i o složitých tématech mluví věcně, čistě, s neuvěřitelnou odvahou. Nezastupuje ani názory sudetských Němců, ani ty velmi nacionálně smýšlejících Čechů," říká Posselt.

O zvoleném prezidentovi pak konstatuje: "Znám moc dobře takové osobnosti, jako je pan Zeman, i ze sudetoněmeckých kruhů, i z Bavorska. Je to určitý typ lidí, spjatý s venkovem, který často mění názory podle toho, jak se to hodí, jedná populárně a populisticky."

Celý rozhovor s B. Posseltem si v mimořádném vydání deníku Insider (zdarma) přečtěte ZDE

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy